Polskie Radio Dzieciom

Zabawa w uważność. Jak odnaleźć świadomość chwili? [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2021 16:09
Zabieganie i rozproszenie przejawia się w różnych codziennych sytuacjach. A gdyby życie było spokojniejsze? Zachowanie równowagi emocjonalnej powinno się tyczyć nie tylko dorosłych, ale też dzieci. Tylko jak zacząć? 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/Helen Sushitskaya

Mindfulness wiąże się z praktyką uważności, która jest szczególnie istotna w otaczającym nas świecie pełnym bodźców. Przytłaczają nas różnego rodzaju urządzenia elektroniczne, otaczają nas wszechobecne media, billboardy i reklamy. Wszystko robimy w pośpiechu, a w efekcie nasz system nerwowy jest napięty.  

Wnoszenie stresu do domu odbija się na dzieciach. Jednocześnie dzieci uczą się przez obserwację rodziców, a ich zachowania przenoszą do swojego późniejszego życia. Jak kształtować umiejętności kontrolowania emocji i reagowania na każdą sytuację ze spokojem, życzliwością i współodczuwaniem? Jak budować u dzieci skupienie z użyciem technik mindfulness i medytacji? 

Posłuchaj
58:59 2021_12_10 22_00_34_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 10 grudnia godz. 22:00

60:02 2021_12_10 21_00_04_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 10 grudnia godz. 21:00

  

Uważność to świadomość tego, co się z nami dzieje w danej chwili. Trening uważności prowadzi nas do realizacji potrzeb. W praktyce uważności jest szereg narzędzi do wykorzystania – niektórych umiejętności trzeba się nauczyć ponownie. Jednym ze sposobów na wyciszenie skołatanego systemu nerwowego jest koncentracja na oddechu. W dalszej, nieco bardziej zaawansowanej praktyce, do swojego codziennego rozkładu możemy wprowadzić medytację.  

Co jeszcze możemy robić, żeby być uważnym na co dzień? Jak słuchać swojego ciała? Jak mieć kontakt zarówno ze swoją głową, jak i z ciałem? Ćwiczenia są bardzo proste i nie wymagają rezerwowania dużej ilości czasu. Większość z nich możemy wykonywać „przy okazji”. Cały zestaw znajduje się w książce „Zabawa w uważność. 60 oryginalnych gier i zabaw mindfulness i medytacja dla dzieci młodzieży i rodzin”. 

O najciekawszych ćwiczeniach opowiedziała w Strefie Rodzica Joanna Delbar, coach i trenerka uważności. Zapraszamy do wysłuchania audycji załączonej poniżej. 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja: Strefa rodzica
Prowadził: Mikołaj Foks
Gość: Joanna Delbar, coach i trenerka uważności.
Data emisji: 10.12.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz spot Polskiego Radia Dzieciom.


Zobacz także
Czytaj także

"Strefa rodzica". Jak zadbać o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne? POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 14:12
Patrząc na dzisiejsze czasy ktoś mógłby powiedzieć, że światem nie rządzi już tylko pieniądz, ponieważ na równi z nim stoi jeszcze wygląd. Rozkwit mediów społecznościowych pokazujący wyidealizowane, nierzadko przerobione zdjęcia sprawił, że wiele z nas czuje bezustanną presję, by wyglądać jak najlepiej. To natomiast może prowadzić do niezdrowych oczekiwań wobec siebie. Dla osób, które nie czują się ze sobą w pełni dobrze powstały specjalne karty dające wskazówki, jak o siebie zadbać pod kątem fizycznym i psychicznym. O ich dokładniejszym przeznaczeniu opowiedziały w "Strefie Rodzica" autorki kart, Natalia Mialik i Maja Słowińska, trenerka personalna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak się nie poddać mimo trudności w życiu?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 14:35
Kiedy rodzi się dziecko, mamy nadzieję, że w przyszłości będzie miało przed sobą wiele możliwości i szans na zostanie kim chcę. Czasami jednak w życiu napotykamy trudności. Możemy wtedy albo się poddać, albo uwierzyć w siebie i stawić im czoła pomimo przeciwności. O depresji, wychowywaniu niepełnosprawnego dziecka i samodzielności opowiedziała w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom Agata Komorowska, autorka bloga "Z miłości do życia".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziecięce poczucie własnej wartości. Jak je zbudować?

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 15:12
Wielu ludzi zmaga się z niskim poczuciem własnej wartości. Co więcej, często zdanie innych osób na nasz temat sprawia, że nasza wiara w siebie maleje, nawet jeśli się z nim nie zgadzamy. Im dłużej żyjemy w takim przekonaniu, tym więcej pracy musimy później włożyć w podbudowanie samooceny i wiarę w swoje umiejętności i możliwości. Chcąc zadbać o poczucie wartości dzieci i ich rodziców powstała książka "Jesteś ważny, Pinku!", o której w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" opowiedziała jej współautorka, Urszula Młodnicka-Kornaś.
rozwiń zwiń