Euro 2024 i kibice. Na czym polega fenomen i popularność piłki nożnej?

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2024 16:20
Trwa Euro, a my w oczekiwaniu na kolejne mecze naszej reprezentacji rozmawiamy o popularności piłki nożnej i jej miłośnikach. W Czwórce wraz ze specjalistami zastanawiamy się, dlaczego to właśnie futbol budzi tak silne emocje. Spotykamy się także z tymi, którzy muzycznie zagrzewają Biało-Czerwonych do gry, a ich fanów do gorącego kibicowania naszej drużynie.
Euro 2024 to godziny transmisji telewizyjnych i moc emocji piłkarskich.
Euro 2024 to godziny transmisji telewizyjnych i moc emocji piłkarskich. Foto: Mo Photography Berlin
  • W Niemczech trwają Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2024, w których polska reprezentacja walczy o wyjście ze swojej grupy. 
  • O popularności piłki nożnej jako dyscypliny oraz o kibicach rozmawiamy z Katarzyną Selwant, psycholog sportu, i Michałem Lenartowicz, socjologiem sportu.  
  • W Czwórce rozmawiamy także z kibicami: Patrykiem Bielewiczem znanym jako MC Sobieski oraz Damianem Płaczkiem z ekipy Wąsate Flow, twórcami przebojów na Euro 2024. 

Euro 2024 coraz bardziej się rozpędza. Za nami pierwszy mecz naszej reprezentacji, starcie z Holandią, przed nami kolejne spotkania. Kibicujemy naszej drużynie na stadionie, w strefach kibica, ze znajomymi w domach na kanapie. To nikogo nie dziwi, bo mecze piłkarskie budzą wiele emocji, więcej niż inne dyscypliny sportu. Z czego to wynika?


Euro 2024 i piłka nożna - czemu wzbudzają tyle emocji?

- To sport, który znamy od dzieciństwa. Niewiele trzeba, żeby go uprawiać, drużyna, piłka, bramki - każdy tego próbował. Dodatkowo ten sport jest popularny, bo pamiętamy nasze sukcesy z przeszłości, co budzi nadzieje kolejnych pokoleń - mówi Katarzyna Selwant, psycholog sportu. Jest też oczywiście element rywalizacji międzydrużynowej, który jest bardzo ważny. - Trochę można to potraktować jako zmagania "plemię przeciwko drugiemu plemieniu". My i rywale. Rywale sportowi i rywalizacja to duże wyzwanie i emocje, które także wzajemnie sobie przekazujemy - dodaje specjalistka.  

- Popularność piłki nożnej wynika także z przemyślanych działań promocyjnych. To jest kwestia marketingu, lat 90. w Wielkiej Brytanii i telewizji Sky, która wykupiła prawa do transmisji. Wtedy zrodziła się Liga Mistrzów i ludzie zaczęli oglądać więcej futbolu - tłumaczy Michał Lenartowicz, socjolog sportu. - Okazało się, że to jest produkt, który się świetnie sprzedaje. Niewątpliwie, biorąc pod uwagę cały świat, rzeczywiście trudno znaleźć inną, bardziej popularną dyscyplinę.

 

Kibice - bez nich nie ma drużyny

Kibice na każdym kroku udowadniają, że są 12 członkiem drużyny. Dają temu wyraz, nie tylko kibicując na stadionie, w strefach kibica i przed telewizorami. To także zaangażowanie, żeby zagrzewać swoją drużynę, ale także innych fanów piłki nożnej swoją twórczością. Tak powstają hymny specjalnie skomponowane na mistrzostwa. Jednym z nich jest ten stworzony przez Patryka Bielewicza, znanego jako MC Sobieski.  


Źr. Youtube/MC Sobieski - EURO 2024 | HYMN DLA REPREZENTACJI POLSKI


- Jest to pewien sposób wyrażania siebie, i to jest moje kibicowanie. Od dziecka jestem wielkim fanem naszej reprezentacji i nie tylko. Ogólnie bardzo kocham sport. Później przyszła muzyka i postanowiłem właśnie poprzez ten środek artystyczny kibicować i wspierać naszą reprezentację - opowiada. - To też poniekąd inspiracja, jaką otrzymałem od moich słuchaczy, którzy na moim kanale stawiają przede mną pewnego rodzaju wyzwania muzyczne. Jednym z nich było napisanie piosenki na mistrzostwa Europy w piłce nożnej w 2012 roku. Stworzyłem piosenkę dla Biało-Czerwonych. Stało się to swojego rodzaju tradycją, bo od tego czasu, regularnie co dwa lata, na zmianę na mistrzostwa świata i mistrzostwa Europy, tworzę jakąś piosenkę specjalną.


Źr. Youtube/Wąsate Flow - Chcemy Gola


Jak tłumaczy rozmówca Weroniki Puszkar, taka piosenka powinna zagrzewać do gry. - Staram się w moją muzykę zawsze wkładać serce i emocje. Ważne jest także, żeby była po prostu prawdziwa. Opieram się na dużej dawce patriotyzmu, dodaję trochę nawiązań do przeszłości z polskiej historii, która jest bardzo burzliwa. Nauczyła nas, że Polak nie ugina kolan i pomimo pewnych trudności zawsze wstaje. Walczy do końca. Pomimo niepowodzeń po porażce potrafi wzlecieć na tych białych skrzydłach i starać się nie poddawać - tłumaczy MC Sobieski.


Posłuchaj
46:13 CZWORKA/Wieczór z Czwórką - Kibice sport 21.06.2024.mp3 Specjaliści i kibice o fenomenie i popularności piłki nożnej (Wieczór z Czwórką)

 

Gość audycji nawiązał także do aktualnej sytuacji naszej reprezentacji. - Uważam, że ostatnio tak dobry kolektyw i taką pozytywną atmosferę w drużynie mieliśmy pod auspicjami trenera Nawałki - dodaje gość Czwórki. - Wydaje mi się, że teraz trener Probierz zainstalował w głowach naszych piłkarzy afirmację i włączył pozytywne myślenie. Słuchając wywiadów i oglądając vlogi "Łączy nas piłka", nietrudno zauważyć, że nasi piłkarze zmienili podejście. Ta piłka zaczęła ich bawić, zaczęli wierzyć w swoje możliwości i powiem tak: "per aspera ad astra", czyli po trudach do gwiazd.


Euro 2024 na antenach Polskiego Radia i w specjalnym serwisie polskieradio.pl/Euro2024 Euro 2024 na antenach Polskiego Radia i w specjalnym serwisie polskieradio.pl/Euro2024

Serwis specjalny "Euro 2024" w Polskim Radiu

Z okazji mistrzostw Europy w piłce nożnej Polskie Radio przygotowało serwis specjalny Euro 2024. To niezbędnik kibica, z terminarzami, opisami drużyn, historią Euro, informacjami o reprezentacji Polski i wszystkich ekipach biorących udział w piłkarskim wydarzeniu roku. W serwisie dostępne będą relacje na żywo z meczów Euro, transmisje spotkań Polaków, meczu otwarcia czy finału oraz specjalne audycje, zapowiedzi, wywiady i analizy, a także relacje wysłanników Polskiego Radia.


W serwisie można znaleźć przejrzysty terminarz, gdzie na bieżąco podczas każdego meczu jest aktualizowany wynik i tabela każdej grupy. 


Terminarz i wyniki Euro 2024

Piłkarskie mistrzostwa Europy w Polskim Radiu śledzimy od początku rozgrywek aż do finałowego meczu, który odbędzie się 15 lipca 2024 roku. Zapraszamy na transmisje meczów reprezentacji Polski do Programu 1 Polskiego Radia: Polska - Austria (21.06 o godz. 18.00), Francja - Polska (25.06 o godz. 18.00) i finału Euro 2024 (14.07 o godz. 21.00). Przed każdym meczem specjalne studio w Jedynce.

***

Tytuł audycji: Wieczór z Czwórką

Prowadzący: Weronika Puszkar

Goście: Katarzyna Selwant (psycholog sportu), Michał Lenartowicz (socjolog sportu), Patryk Bielewicz, czyli MC Sobieski (twórca hymnu na Euro 2024), Damian Płaczek (ekipa Wąsate Flow na Euro 2024)

Data emisji: 20.06.2024

Godzina emisji: 20.15

aw/wmkor

Czytaj także

Modowe trendy sezonu. Tennis core, eclectic grandpa, mob wife aesthetic

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2024 11:38
Jeszcze przed momentem najmodniejszym trendem modowym był Y2K. Wiosna i lato niosą ze sobą nowsze trendy i inspiracje - jest ich wiele - każdy może wybrać coś dla siebie. Tennis core, eclectic grandpa, mob wife aesthetic czy styl kowbojski to tylko niektóre z nich. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Euro 2024. Szkoccy kibice w Monachium - "czegoś takiego w życiu nie widziałem”

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2024 12:10
Startują mistrzostwa Europy w piłce nożnej, w meczu otwarcia zmierzą się drużyny Niemiec i Szkocji. - Na razie w Monachium nie czuć atmosfery piłkarskiego święta - mówi Filip Jastrzębski, dziennikarz sportowy Programu 1 Polskiego Radia. - Wczoraj widziałem szkockich kibiców, może oni rozkręcą Niemców. Przez cały czas trwania Euro 2024 piłkarskie zmagania będziemy relacjonować na antenach Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń