Jak programy społeczne pomagają osobom w kryzysie bezdomności?

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2023 20:45
Okres jesienno-zimowy to czas, który jest szczególnie niebezpieczny dla osób w kryzysie bezdomności, które znajdują się poza schroniskami. Do nich kierowane są różnego rodzaju programy oferujące wsparcie. Sprawdzamy, jak pomagać i jak wygląda taka pomoc.
W audycji Wieczór z Czwórką mówimy o akcjach pomagających osobom dotkniętym kryzysem bezdomności.
W audycji "Wieczór z Czwórką" mówimy o akcjach pomagających osobom dotkniętym kryzysem bezdomności.Foto: shutterstock
  • Okres jesienno-zimowy to okres szczególnie trudny dla osób, które znajdują się poza schroniskami.
  • Caritas Polska realizuje wiele programów, które mają na celu ich wspieranie. 
  • W audycji o kryzysie bezdomności mówią Agnieszka Sobocińska i Janusz Sukiennik z Caritas Polska.  

Caritas niesie pomoc osobom w kryzysie bezdomności

Jesień i zima to czas, który jest szczególnie niebezpieczny dla osób w kryzysie bezdomności, znajdujących się poza schroniskami i miejscami bezpiecznymi. Od lat Caritas Polska niesie pomoc potrzebującym. Temat nie jest łatwy, jednak jak zaznaczają goście Czwórki, zawsze znajdą się osoby, które chcą się dzielić dobrem. Niesienie pomocy zaczyna się od potrzeby serca.

- Myślę, że każdy człowiek ma głęboko zapisaną potrzebę pomagania. Tak jesteśmy po prostu skonstruowani, tak jesteśmy stworzeni, żeby nie żyć każdy gdzieś tam indywidualnie - mówi Janusz Sukiennik. - Są takie oczywiście okresy, ale przychodzi moment, kiedy potrzebujemy zacząć dawać coś z siebie. Nie tylko robić to jednostkowo, ale nagle włączyć się w ten nurt społeczny ludzi, którzy naprawdę są w wielkiej potrzebie drugiego człowieka. I wtedy jest takie prawdziwe zdrowienie.

W pomaganiu innym ważny jest szacunek 

Jak zaznacza gość Czwórki, w procesie pomagania potrzebny jest szacunek do drugiego człowieka. Tym bardziej, że zwykle mało mamy informacji, co się stało.
- Są ludzie z bardzo trudnymi często historiami, 25-, 35-latkowie, którzy przeżyli pewnie więcej niż niejeden dorosły. Do każdego życiorysu podchodzimy z ogromnym szacunkiem, bo to są indywidualne, często bardzo skomplikowane, bardzo piękne sprawy. Czasami wydaje się, że nie wiadomo, jak pomóc. Przychodzi jednak moment, kiedy okazuje się, że samo stworzenie sytuacji dla człowieka, takiego uspokojenia i poczucia się zadomowionym, powoduje to, że zaczyna wychodzić z człowieka to, co najlepsze - tłumaczy rozmówca Kuby Jamrozka. - Oczywiście walka jeszcze trwa na różnych frontach. Dlatego że mamy przede wszystkim do czynienia z osobami uzależnionymi w różny sposób i w różnych obszarach. Jest jednak ta wola życia.


Programy pomocowe

Do osób w kryzysie bezdomności skierowane są między innymi programy "Trochę ciepła dla bezdomnego" i "Uliczny patrol medyczny". Działa także serwis uratujecie.pl, za pośrednictwem którego osoby szukające wsparcia w leczeniu czy trudnej sytuacji życiowej mogą założyć zbiórkę, a zebrane środki mogą przeznaczyć na zaspokojenie swoich potrzeb. Jest także program "Damy Radę", adresowany do osób w wieku 25-35 lat, pozostających w kryzysie bezdomności, uzależnień i zagubienia życiowego, zagrożonych wykluczeniem społecznym i marginalizacją życia.


Posłuchaj
43:39 CZWORKA (mp3)_bezdomnośc 2023_12_18-20-21-45.mp3 O programach wspierających osoby w kryzysie bezdomności mówią Agnieszka Sobocińska i Janusz Sukiennik z Caritas Polska (Wieczór z Czwórką/Czwórka)

Nauka z pomagania


Goście Czwórki, jak przyznają, wielokrotnie mierzą się z cierpieniem, smutkiem, nieszczęściem, historiami, które nie będą miały happy endu. To bywa trudne.

- Niejednokrotnie byłam pytana: "jak ty możesz to wytrzymać?". To jest zupełnie inaczej, bo okazuje się, że spotykasz ludzi, którzy są pełni odwagi, marzeń, nadziei, ambicji, ogromnej siły życiowej - mówi Agnieszka Sobocińska. - To nie jest praca smutna, to jest praca bardzo budująca, bardzo poszerzająca horyzonty, powiększająca serce, bym powiedziała. Dla mnie osobiście dająca właściwe proporcje też mojemu życiu. Pokazująca, gdzie jest moje miejsce, kim ja jestem, i ucząca mnie też cieszyć się z rzeczy, które są w moim życiu.

Sprawdź również:

***

Tytuł audycji: Wieczór z Czwórką

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Goście: Agnieszka Sobocińska (koordynatorka portalu UratujeCie.pl Caritas Polska), Janusz Sukiennik (specjalista ds. projektów socjalnych TCDB, UPM i Damy Radę Caritas Polska)

Data emisji: 19.12.2023

Godzina emisji: 20.30

aw/DS


Czytaj także

Dobrostan to nie stan, to proces, dążenie i poszukiwanie

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2022 17:27
Dobrostan to nie jest tylko świetne samopoczucie, zdrowie czy dobre relacje z bliskimi. Aby mówić o nim, konieczne jest wielowymiarowe spojrzenie na nasze życie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak polubić swoje życie? "Pomoże ci stały rytm i autorefleksja"

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2023 13:03
- Trzeba mieć poczucie, że żyjemy swoim i dobrym życiem, by nie bać się powrotu do niego po weekendzie. Proponuję, by dokonywać zmian małymi kroczkami, nie dzięki rewolucjom, zachęcam do codziennej autorefleksji - mówił Michał Niewęgłowski, twórca aplikacji mobilnej do medytacji i autor książki "Polubić poniedziałki". 
rozwiń zwiń