Nagrody Jamesa Dysona 2023 przyznane. Wśród laureatów Polak i jego projekt Rydwan Życia

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2023 17:15
Piotr Tłuszcz ze swoim projektem Rydwan Życia znalazł się wśród laureatów globalnego konkursu innowacji Nagrody Jamesa Dysona 2023. - Mój projekt to rodzaj przyczepy do ewakuacji medycznej w trudnym terenie - tłumaczy Piotr w Czwórce. - Może być ona doczepiona właściwie do każdego pojazdu posiadającego hak, a lekka konstrukcja pozwala na sprawny i bezpieczny transport rannych.
Piotr Tłuszcz jest laureatem Nagrody Jamesa Dysona 2023 za projekt Rydwan Życia.
Piotr Tłuszcz jest laureatem Nagrody Jamesa Dysona 2023 za projekt Rydwan Życia. Foto: Czwórka/Weronika Puszkar
  • Ogłoszono zwycięzców konkursu Nagrody Jamesa Dysona 2023.
  • Wśród laureatów znalazł się Polak Piotr Tłuszcz, który otrzymał nagrodę za projekt humanitarny Rydwan Życia.
  • Rydwan Życia to pojazd do transportu rannych z uniwersalną przyczepą terenową, z którego korzystali ratownicy na Ukrainie.

Nagrody Jamesa Dysona 2023 - za co został wyróżniony Polak?

Ogłoszono wyniki Konkursu Nagrody Jamesa Dysona 2023. Jednym z nagrodzonych został Polak Piotr Tłuszcz, wynalazca innowacyjnego Rydwanu Życia. Jego wynalazek jest już sprawdzany w warunkach polowych na Ukrainie. Piotr otrzymał specjalną nagrodę za Projekt Humanitarny Rydwan Życia. Jest to pojazd do transportu rannych z uniwersalną przyczepą terenową, z którego korzystają ratownicy.

Pomysł na rozwiązanie pojawił się w trakcie rozwoju konfliktu w Ukrainie. Piotr wraz ze swoim ojcem zwrócili uwagę na problemy związane z ewakuacją medyczną w trudnym terenie. - Zaczęło się to tak, że obserwowaliśmy razem z moim ojcem, w jaki sposób wygląda ewakuacja osób rannych. Zauważyliśmy, że wykorzystywane do tego są cywilne samochody terenowe, a osoby są przewożone w bagażniku, po prostu leżąc na noszach - opowiada gość Czwórki. - Ponieważ przyczepy na zawieszeniu terenowym projektujemy i produkujemy od ponad dekady, w mojej głowie powstał pomysł, żeby je zastosować. Przygotowałem koncept nadwozia, w którym może być przewożona jedna osoba leżąca na noszach i przy okazji dwa siedzenia dla ratowników, którzy mogą w czasie jazdy sprawdzać jej stan zdrowia czy dokonywać podstawowe zabiegi medyczne.Rydwan Życia - gdzie został przetestowany?

Poprzez Olgę Solarz z Fundacji Magia Karpat, projekt trafił do dowódcy jednostki ukraińskiej, który wyraził zainteresowanie projektem. - Wtedy wiedziałem, że trzeba działać, trzeba to stworzyć - opowiada Piotr. Dwa pierwsze modele Rydwanu Życia, przetestowane w trudnych terenach jak górskie szlaki, lasy, jaskinie czy kopalnie, zostały przekazane ukraińskiej medycznej jednostce wojskowej oraz polskiemu zespołowi ratowników pola walki "W międzyczasie" Damiana Dudy. 

James Dyson docenił projekt Rydwan Życia

Rozwiązanie zostało zauważone i docenione przez Jamesa Dysona, założyciela firmy Dyson i jej głównego inżyniera.

- W tegorocznej edycji Konkursu Nagroda Jamesa Dysona przyznaliśmy specjalną nagrodę za Projekt Humanitarny. Otrzymał ją Piotr, który stworzył pomysłowe rozwiązanie do ewakuacji rannych w trudnym terenie. Rydwan Życia można doczepić do każdego pojazdu, co umożliwia ratownikom wykonywanie ich jakże ważnej pracy nawet w bardzo wymagających warunkach - tłumaczył. - Warto też podkreślić, że tworząc swój wynalazek, Piotr stosuje podejście iteracyjne i uwzględnia informacje zwrotne od osób korzystających z przyczepy w terenie.Piotr Tłuszcz - jak będzie rozwijał projekt?

Piotr wciąż udoskonala Rydwan Życia, stara się też dostosować pojazd do potrzeb akcji ratowniczych. - To jest oczywiście pomysł, który był skierowany na potrzeby wojenne, ale jest to rozwiązanie bardzo uniwersalne - zaznacza rozmówca Weroniki Puszkar. - Może być wykorzystane przez GOPR, TOPR, ale także wszystkie służby niosące pomoc, takie jak Straż Pożarna, która przecież często jeździ w terenach trudno dostępnych i potrzebuje pojazdów terenowych.

Nagroda w konkursie, jaką otrzyma Piotr - 160 tysięcy złotych - na pewno pomoże w dalszych pracach nad projektem. Jak podkreśla Piotr Tłuszcz, to wyróżnienie dodało mu skrzydeł, otwiera nowe możliwości. - Do tej pory pracowaliśmy na własnych środkach, teraz będziemy mogli wreszcie otworzyć swoją montażownię i popracować nad homologacją, tak, aby szybciej to szło do przodu - tłumaczy. - Przyspieszy to wszystkie działania prowadzące do produkcji takich przyczep. Dodatkową wartością są ludzie, których poznałem i poznam, a którzy dzielą się swoim doświadczeniem.

Nagrody Jamesa Dysona 2023 - do kogo trafiły? 

Główna Międzynarodowa Nagroda Konkursu Nagroda Jamesa Dysona została przyznana zespołowi z Korei w składzie: Yujin Chae, Daeyeon Kim, Yeonghwan Shin i Yuan Bai za projekt The Golden Capsule. Jest to urządzenie do infuzji dożylnej (kroplówki) przeznaczone do stosowania w stanie klęski żywiołowej.

 

Nagroda w kategorii Zrównoważony Rozwój została przyznana Hoi Fung Ronaldo Chan i Can Jovial Xiao z Hongkongu za projekt E-COATING. Ma on ograniczyć korzystanie z klimatyzacji, która - wg danych - odpowiada za nawet jedną trzecią całkowitego zużycia energii elektrycznej Hongkongu. Ich rozwiązanie E-COATING to powłoka chłodząca pomieszczenia, wykonana ze szklanych butelek z odzysku. Pokrycie dachów i ścian budynków specjalnie przygotowaną warstwą zmniejsza pochłanianie ciepła przez te powierzchnie, co umożliwia redukcje wykorzystania lub nawet rezygnację z klimatyzowania pomieszczeń.


Posłuchaj
16:47 CZWORKA/Czwórka do piątej - Nagroda Dysone - rydwan życia 15.11.2023.mp3 Piotr Tłuszcz o Nagrodzie Dysona, swoim projekcie Rydwan Życia i planach (Czwórka do piątej/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadziła: Weronika Puszkar   

Gość: Piotr Tłuszcz (Laureat Nagrody Dysona 2023 za Projekt Humanitarny Rydwan Życia) 

Data emisji: 15.11.2023

Godzina emisji: 14.25

aw/mat.pras./PAP/kk

Czytaj także

Genetyka jak zabawa klockami. Dekodowanie sekwencji DNA

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2023 15:40
- Geny człowieka można przedstawić za pomocą kolorowych klocków albo puzzli. - W ten sposób tworzymy sekwencję, w której zawarta jest informacja o naszym organizmie - tłumaczy Rafał Mazgaj z Instytutu Genetyki i Biotechnologii Zwierząt Państwowej Akademii Nauk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Explory 2023 - co nam daje konkurs dla młodych naukowców? Znamy zwycięzców!

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2023 17:00
Już 12. raz odbył się finał konkursu Explory, któremu patronuje Czwórka. Do Gdyni przyjechali młodzi, zdolni ludzie z całej Polski, by prezentować swoje wynalazki. Większość z nich z pewnością znajdzie swoje zastosowanie i zostanie opatentowana. Poznaj laureatów konkursu!
rozwiń zwiń