Jak dotrzymać sobie słowa? "Nie rób postanowień, tylko działaj"

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2024 16:00
Najsmutniejszy poniedziałek w roku - już 15 stycznia. Choć nie ma naukowych dowodów na istnienie "blue monday", są pewne przesłanki, które mogą tłumaczyć gorszy nastrój w tej części roku. To m.in. zbyt krótkie dni, dziura w portfelu po świątecznych wydatkach i niezrealizowane postanowienia noworoczne. 
Jeśli studenci robią jakieś postanowienia, to najczęściej dotyczą one nauki. (zdj. ilustracyjne)
Jeśli studenci robią jakieś postanowienia, to najczęściej dotyczą one nauki. (zdj. ilustracyjne)Foto: shutterstock/ BalanceFormCreative
  • W drugiej połowie stycznia zaczynamy rozliczać się z postanowień noworocznych.
  • Jak się okazuje, coraz rzadziej dotyczy to młodego pokolenia Polaków, które nie podejmuje takich wyzwań. 
  • Skupiamy się na działaniu, a nie na planowaniu - mówią studentki dziennikarstwa, które gościły w audycji Marty Hoppe. 

"Nie rób postanowień, tylko działaj"

- Młodzi ludzie zdecydowanie odchodzą od tej tradycji i skupiają się na działaniu. Kiedy podejmują decyzję o zmianie, po prostu to robią, a nie czekają na rozpoczęcie roku, rozpoczęcie semestru czy nowego tygodnia - mówi przyszła dziennikarka Amelia Zielińska. - Nie zmienia to jednak faktu, że istnieje duża presja na samorozwój, więc podejmowanie wyzwań jest nieuniknione.

"Nie przywiązuj się do daty"

Victoria Klein, także studentka dziennikarstwa, przyznaje, że nie robiła żadnych postanowień noworocznych, ale - wraz z bliską osobą - podjęła się pewnego wyzwania i zrezygnowała z alkoholu. - Wydaje mi się, że nasze pokolenie raczej reaguje na bodźce, które zmuszają do zmiany niż na przyjmowanie założeń owych zmian - zauważa. - W tej kwestii jest coś takiego, jak przywiązanie do daty - Nowy Rok, pierwszy dzień wiosny, albo dzień urodzin, ale przecież zmiany możemy wprowadzać przez cały rok.

Zobacz także:

Postanowienia dotyczące nauki

Jeśli jednak studenci robią jakieś postanowienia, to najczęściej dotyczą one nauki. Perspektywa zimowej sesji zachęca do składania sobie obietnic w stylu "od stycznia pracuję systematycznie", "codziennie robię powtórki", "nie czekam z nauką na ostatnia chwilę". - W głowie zawsze pojawiają się takie myśli, a potem jest jak jest - przyznają rozmówczynie Marty Hoppe. - Cały czas jednak towarzyszy nam wiara, że wszystko będzie dobrze, a ona jest silniejsza niż postanowienia - dodają z uśmiechem.

Posłuchaj
14:38 CZWÓRKA Czwórka do piatej - postanowienia 12.01.2024.mp3 Kultura postanowień noworocznych - czy jes sens ją praktykować? (Czwórka do piątej/Czwórka)

Do celu małymi krokami

Studentki podkreślają też, że najlepiej zmiany wprowadzać małymi krokami. Jeśli aktywność fizyczna to np. ćwiczenia po 15 minut dziennie, jeśli odchudzanie, to na początek liczenie kalorii. Im bardziej mamy konkretny cel podzielony na etapy, tym łatwiej nam będzie go osiągnąć.

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Marta Hoppe

Goście: Victoria Klein, Amelia Zielińska (studentki dziennikarstwa)

Data emisji: 12.01.2024

Godzina emisji: 14.15

kul

Czytaj także

Jak poprawić sobie nastrój? Włóż na siebie kolor!

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2022 18:15
Gdy na zewnątrz szaro i buro, warto wprowadzić nieco koloru do otoczenia i rozjaśnić ponurą aurę wyglądem. Tym bardziej, że kolory również na nas oddziałują i mogą poprawić humor na co dzień.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Playlista neurobiologów". Jaką muzykę lubi nasz mózg?

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2023 16:40
Bez muzyki, życie byłoby nudne i smutne, bo jak twierdzą naukowcy, nic tak nie poprawia nastroju, jak ulubiona piosenka. Pytanie tylko, czy nasze upodobania idzie w parze z upodobaniami mózgu. Bo jak się okazuje, on też ma swoje ulubione melodie.
rozwiń zwiń