Konwersacyjne możliwości herbaty. O Klubie Herbaty Politechniki Warszawskiej

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2024 08:10
Choć herbatę w Europie znano już od dawna, to jej prawdziwa popularność w Polsce nabrała rozpędu w XIX wieku. Polskie salony herbaciane mieściły się w eleganckich wnętrzach, w których przy filiżance herbaty dyskutowano o sztuce, polityce i kulturze. A jak wygląda to dziś? 
Klub Herbaty Politechniki Warszawskiej i autorka audycji Weronika Puszkar.
Klub Herbaty Politechniki Warszawskiej i autorka audycji Weronika Puszkar. Foto: Czwórka/Martyna Ogonek
  • Klub Herbaty działa na Politechnice Warszawskiej.
  • Czerpiemy z konwersacyjnych możliwości jakie daje herbata - mówi prezes Bartosz Sulima.
  • To oficjalna organizacja studencka - ze statutem, regulaminem i wsparciem rektora. 

Herbartmajster od ciekawostek i specjalista ds. herbatyzacji

Dziś spotkania przy filiżance herbaty odbywają się już nie tylko w salonach herbacianych, ale też w akademikach i na Politechnice Warszawskiej, na której działa Klub Herbaty. 

Jarosław Miller jest w kubie herbatmajster. - Wyszukuję w internecie ciekawostki na temat herbat, testuję różne gatunki, ale samym zaparzaniem już się nie zajmuje - wyjaśnia. - Pełnię funkcję specjalisty ds. herbatyzacji i staram się spoglądać na rozwój naszej działalności z wielu poziomów, także pod względem strategii - wyjaśnia Kacper Banasik. Prezesem Klubu Herbaty Politechniki Warszawskiej jest Bartosz Sulima. 

Konwersacyjne możliwości herbaty

Klub Herbaty to organizacja studencka, której celem jest szerzenie kultury picia herbaty, ale także inspirowanie studentów do pracy organizacyjnej oraz integrowanie środowiska akademickiego w domach studenckich. - Przede wszystkim odwołujemy się do tradycji i czerpiemy z konwersacyjnych możliwości jakie daje herbata - tłumaczy prezes klubu. 

Jak powstał Klub Herbaty?

Takie też założenie leżało u podstaw przedsięwzięcia. Goście Czwórki działali w samorządzie studenckim, spotykali się na uczelni i na imprezach, ale zazwyczaj dużym przelocie. Postanowili stworzyć przestrzeń, w której mogliby też porozmawiać. Klub Herbaty ma swój statut, regulamin i zgodę rektora. Działa jako oficjalna organizacja studencka.

Posłuchaj
14:33 CZWÓRKA Czwórka do piátej - klub herbaty 23.01.2024.mp3 Klub Herbaty Poliechniki Warszawskiej - więcej niż angielskie "five o'clock" (Czwórka do piątej/Czwórka)

- Zastanawialiśmy się, czy Politechnika Warszawska jest właściwym miejscem na założenie klubu, który nie jest kołem naukowym i nie zajmuje "propagowaniem wiedzy", tylko piciem herbaty - wspomina Kacper Banasik. - Okazało się, że nikt nie robił nam problemów, a Jego Magnificencja dała nam swoje wsparcie.  

Zobacz także:

Goście pojawili się w Czwórce z "herbacianym ekwipunkiem": kubkiem, imbrykiem, samowarem i z dzbankiem z zaparzaczem. - To podstawowe minimum - śmieją się rozmówcy Weroniki Puszkar. - Tych przyrządów jest dużo więcej. Można się z tego doktoryzować.  

Ceremoniał parzenia herbarty to nie wszystko

Klub Herbaty - oprócz spotkań przy filiżance tego napoju - aktywnie uczestniczy w życiu studenckim i organizuje różne przedsięwzięcia - nie tylko prelekcje o chińskim ceremoniale parzenia herbaty. Jesienią Klub Herbaty zaprosił na grzybobranie, teraz zachęca do morsowania. 

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Weronika Puszkar

Goście: Jarosław Miller (hermatmajster), Kacper Banasik (specjalista ds. herbatyzacji), Bartosz Sulima (prezes Klubu Herbaty PW)

Data emisji: 23.01.2024

Godzina emisji: 15.15

kul

Czytaj także

Polscy studenci przywieźli z Florydy pięć medali. Wylatali je!

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2023 15:54
Studenci z koła naukowego SAE AeroDesign Warszawa pięciokrotnie zdobywali podium podczas zawodów SAE Aero Design East w amerykańskim Lakeland. Na koncie mają srebro i cztery brązy. Oliwia Krettek sprawdziła, czym tam latali. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grjótagjá Trail. Polskie studentki zaprojektowały kino na Islandii

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2023 14:20
- Islandzcy filmowcy inspirują się naturą. Tworząc projekt kinowego pawilonu, oparłyśmy się na kinematografii tej wyspy oraz na krajobrazie, który zapiera dech w piersiach - mówi Maja Dziwok, studentka Politechniki Warszawskiej i współautorka pracy nagrodzonej w międzynarodowym konkursie. 
rozwiń zwiń