Jak poradzić sobie ze stresem podczas sesji egzaminacyjnej?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2024 15:39
Uczniowie mają ferie, a niestety na studentów czeka sesja egzaminacyjna. To dla nich niełatwy czas, a stres towarzyszy im niemal non stop. Są sposoby, by poradzić sobie ze stresem podczas sesji egzaminacyjnej. 
Sesja to niełatwy czas dla studentów. Jak sobie poradzić ze stresem?
Sesja to niełatwy czas dla studentów. Jak sobie poradzić ze stresem?Foto: shutterstock/Drazen Zigic
  • Na uczelniach wyższych trwa sesja egzaminacyjna. Biblioteki przeżywają oblężenie.
  • Studenci znajdują też chwile na relaks, które pomagają im walczyć ze stresem. 
  • By zmniejszyć towarzyszące im napięcie stawiają na rozmowy i śmiech. 
  • W walce ze stresem może pomóc również świadomy oddech i dobry sen.  

Na uczelnianych korytarzach aktualnie jest nieco mniej ludzi niż zwykle, za to sale biblioteczne stają się zatłoczone. Trwa sesja egzaminacyjna. 

- Gdy pójdziemy do biblioteki uniwersyteckiej to właśnie tam jest mnóstwo ludzi i mnóstwo stresu - przyznaje Aleksandra Sęba, studentka psychologii i rzeczniczka praw w Samorządzie Uniwersytetu Warszawskiego. - Na szczęście obok tego stresu jest też śmiech. 

Rozmówczyni Weroniki Puszkar przyznaje, że idealnie by było, gdyby mogła powiedzieć, że dziś wszyscy studenci dbają o balans, naukę przerywają bieganiem, wyjściem na basen czy na jogę. Rzeczywistość jest jednak inna. - Podczas sesji zimowej, gdy dzień jest krótszy, jest ciemno i szaro, czasu na naukę wydaje się być mniej, raczej korzystamy ze sposobów na rozładowanie stresu, które mamy pod ręką: rozmawiamy, staramy się wspólnie pośmiać, czasem ktoś korzysta z telefonu. Staramy się odreagować, ale pozostajemy w kontakcie ze swoją grupą zajęciową czy swoimi bliskimi - wyjaśnia. 


Posłuchaj
03:45 czwórka czwórka do piątej 01.02.2024 sesja stres 14.20.mp3 Jak ze stresem podczas sesji egzaminacyjnej radzą sobie studenci? (Czwórka do piątej/Czwórka)

 

Aleksandra Sęba zdradza, że tym, co trzyma studentów w dobrym nastroju podczas sesji egzaminacyjnej na uczelni jest śmiech i żart. - Śmiejemy się niezależnie od tego czy coś jest dobre, czy złe - mówi. 

Psychologia, kierunek na którym studiuje Czwórkowa rozmówczyni to niezwykle wymagacie studia. - Są lepsze i gorsze semestry. Teraz jest nieco łatwiej, ale zdecydowanie pierwszy i drugi rok to było takie testowanie, ile jesteśmy w stanie zmieścić w swojej głowie - wspomina. 

Postaw na oddech

Za Aleksandrą już kilka lat studiów. Dziś uważa, że najlepszym sposobem na stres jest skupienie się na swoim oddechu. - On jest naszą mocą, skupienie się na nim, na swoim ciele. Warto pomyśleć o napięciu, które się pojawiło w naszym ciele, bo mięśnie dają nam znać, że pora zrobić przerwę, pora pooddychać -zdradza. - Skupiając się na oddechu sprawdźmy czy oddychamy miarowo, spróbujmy wziąć jak najgłębszy wdech i zrobić powolny wydech. Myślmy o tym, jak oddychamy. 

Podczas egzaminu zdarza się usłyszeć pytanie i kompletnie nie znać na nie odpowiedzi w danej chwili. - Takie momenty są bardzo stresujące, ja ich nie pamiętam, bo wyrzucam je ze swojej pamięci - przyznaje studentka. - Myślę, że w takich chwilach oddech może pomóc - dajmy sobie chwilę czasu, poprośmy o powtórzenie pytania. Podczas egzaminu pisemnego - zamknijmy na chwilę oczy, dajmy sobie czas na refleksję, sprawdźmy - może jesteśmy w stanie coś napisać. 

Czytaj także:

Śpij podczas sesji

Psycholog dr Agnieszka Siedler radzi, by zadbać też o sen. - Nasza jakość snu jest bardzo ważna. Tutaj ma też znaczenie, jak przebiegają fazy snu. Jeśli budzimy się w nieodpowiedniej fazie snu - tak w środku, na co ma wpływ ilość godzin przeznaczonych na sen - możemy być bardziej zaspani - wyjaśnia. - Polecam też nie zasłaniać okien w pomieszczeniu, w którym śpimy - dostęp do dziennego światła powoli rozbudza nasz organizm. 

Specjalistka podpowiada, że regularne kładzenie się spać, o stałej porze, sprawi, że i wstawanie będzie dla nas bardziej naturalne. 

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

ProwadziMarta Hoppe

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 01.02.2024

Godzina emisji: 14.20

pj

Czytaj także

Mentoring UW. "Pomagamy studentom realizować ich projekty"

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2024 19:40
Mentoring UW - program realizowany we współpracy Inkubatora UW i Klubu Absolwentów UW- to wyjątkowe przedsięwzięcie, łączące studentów Uniwersytetu Warszawskiego, z absolwentami tej uczelni, którzy już odnieśli swoje pierwsze sukcesy lub są doświadczonymi praktykami w swojej branży.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sesja egzaminacyjna - o czym warto wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2024 21:50
Na uczelniach wyższych trwa sesja egzaminacyjna. W Czwórce wraz ze studentami podpowiadamy, jak podejść do swojej pierwszej sesji. 
rozwiń zwiń