Uczniowie, studenci i prawa człowieka. Dołącz do Human Rights Week

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2024 15:04
Human Rights Week jest wydarzeniem skierowanym do studentów i licealistów, gdzie razem angażujemy się w kwestie związane z prawami człowieka na świecie. W tegorocznej odsłonie organizatorzy stawiają na warsztaty, w których zespoły zmierzą się z wybranym problemem. 
Human Rights Week przypomina o podstawowych prawach, które należą się każdej osobie na świecie
Human Rights Week przypomina o podstawowych prawach, które należą się każdej osobie na świecieFoto: shutterstock/Lomb
  • Human Right Week to wydarzenie organizowane przez studentów SGH. Zaproszeni do uczestnictwa są studenci i uczniowie szkół średnich. 
  • Celem wydarzenia jest zwrócenie uwagi na globalne naruszenia praw człowieka i zaangażowanie młodzieży w poszukiwanie kreatywnych rozwiązań.
  • Uczestnicy wydarzenia na warsztatach zmierzą się z tematami związanymi z prawami człowieka podczas wojny, prawami kobiet, osób w kryzysie bezdomności czy różnicami kulturowymi dotyczącymi ich postrzegania. 
  • Nie zabraknie też paneli eksperckich m.in. o prawach człowieka i sztucznej inteligencji czy wrogiej architekturze. 


Human Rights Week jest wydarzeniem skierowanym do studentów i licealistów, gdzie wspólnie angażują się w kwestie związane z prawami człowieka na świecie. Zaplanowane jest na termin od 15 do 19 kwietnia na SGH w Warszawie. 

Celem wydarzenia jest zwrócenie uwagi na globalne naruszenia praw człowieka i zaangażowanie młodzieży w poszukiwanie kreatywnych rozwiązań.

- Tegoroczna edycja różni się od poprzedniej. W zeszłym roku zapraszaliśmy tylko na panele eksperckie. W tym roku chcemy zaktywizować młodzież nieco bardziej - przyznaje Julita Lewoń z Koła Naukowego Spraw Zagranicznych przy SGH. 

Prawa człowieka na warsztatach

- Warsztaty będą główną częścią tygodnia, choć paneli eksperckich też nie zabraknie - dodaje Jakub Widera z Koła. - Mamy przygotowane cztery tematy na warsztaty:

  • Prawa człowieka w obliczu konfliktów zbrojnych w kontekście tego, co się dzieje w Gazie, w Palestynie.
  • Prawa kobiet - kwestia różnej dostępności do edukacji - Afganistan, Iran.
  • Problem bezdomności, o którym nie mówi się za wiele.
  • Prawa człowieka w kontekście różnic kulturowo-religijnych - one są różnie postrzegane w zależności od regionu świata.

Podczas warsztatów uczniowie i studenci będą pracowali w 4-, 5-osobowych zespołach nad prezentacjami na jeden z wybranych tematów. Każdy zespół będzie koordynowany przez mentora, który pomoże w wyszukiwaniu źródeł i danych. 


Posłuchaj
18:08 czwórka czwórka do piątej 03.04.2024 sgh 14.22.mp3 Na Human Rights Week - zapraszają studenci z Koła Naukowego Spraw Zagranicznych przy Szkole Głównej Handlowej (Czwórka do piątej/Czwórka)

 

- Zespoły przygotują 5-, 10-minutowe prezentacje rozwiązania danego problemu. Jury będzie wybierało pracę najbardziej kreatywne, pomysłowe, przejrzyste, merytoryczne - zdradzają studenci. - Na gali finałowej poznamy trzy drużyny, które najlepiej wykonały swoje zadanie. 

Aktualne wydarzenia i sprawy międzynarodowe

W ostatnich dniach świat skupiony jest na tragicznej śmierci wolontariuszy World Central Kitchen, którzy zginęli w wyniku izraelskiego nalotu w Strefie Gazy. To temat, który porusza również studentów zaangażowanych w Human Rights Week 2024. 

- Przy konfliktach zbrojnych musimy pamiętać o podstawowej zasadzie międzynarodowego prawa publicznego - zasadzie rozróżnienia - podkreśla Jakub Widera. - Polega ona na tym, że wojska muszą odróżniać obiekty cywilne od militarnych. Wg konwencji genewskich i protokołów dodatkowych atakowanie obiektów cywilnych jest zabronione, choć zdarzają się odstępstwa od tego. Tu takie nie miało miejsca.

Studenci zainteresowani sprawami międzynarodowymi są zachęcani przez swoich wykładowców do bieżącego przyglądania się światu, czytania newsów, śledzenia rozwoju, zmian. - Nowym tematem w świecie praw człowieka jest kwestia tych praw i sztucznej inteligencji - zdradza Julita Lewoń. - Na taki panel zapraszamy podczas Human Rights Week. Borykamy się z brakiem regulacji prawnych dotyczących AI. Pojawiają się tu kwestie wolności słowa, wypowiedzi, prywatności. Cała społeczność międzynarodowa musi się z tym mierzyć. 

Nie mniej ważnym tematem, który będzie poruszany przez uczestników Human Rights Week, jest problem bezdomności. - Zdecydowaliśmy się wybrać ten temat, ponieważ rzadko pojawia się w dyskursie publicznym - podkreślają studenci. - Osoby w kryzysie bezdomności to takie same osoby jak my - nie mogą być traktowane gorzej. Podczas panelu "Wroga architektura" wskażemy jednak, że są gorzej traktowane, np. pod mostami instaluje się kolce, by nie można było tam znaleźć bezpiecznego schronienia na nocleg, ławki projektuje się tak, by uniemożliwić spanie na nich. To działania, które nie rozwiązują problemu - nikomu nie pomagają. 

Human Rights Week będzie okazją, by wszystkie tematy związane z ochroną praw człowieka poruszyć i przedyskutować w gronie osób szczególnie nimi zainteresowanych. 


***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Weronika Puszkar

Goście: Julita Lewoń i Jakub Widera (Koło Naukowe Spraw Zagranicznych przy Szkole Głównej Handlowej)

Data emisji: 02.04.2024

Godzina emisji: 14.22

pj/wmkor

Czytaj także

Jak poradzić sobie ze stresem podczas sesji egzaminacyjnej?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2024 15:39
Uczniowie mają ferie, a niestety na studentów czeka sesja egzaminacyjna. To dla nich niełatwy czas, a stres towarzyszy im niemal non stop. Są sposoby, by poradzić sobie ze stresem podczas sesji egzaminacyjnej. 
rozwiń zwiń