Historia w białych rękawiczkach. Prawa kobiet w międzywojniu

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2018 15:57
- Całe dwudziestolecie to okres ogromnej hipokryzji i zakłamania. Przestępczość seksualna po I wojnie, w trakcie której mogło dojść do moralnego rozprężenia, wcale nie maleje - mówił autor "Epoki milczenia", historyk Kamil Janicki.
Audio
  • Przestępstwa seksualne i przemoc ekonomiczna w dwudziestoleciu międzywojennym. Jakie prawa miały kobiety? (Zaklinacze czasu/Czwórka)
- Kobiety, które zastąpiły mężczyzn, którzy poszli na front zaczęły odkrywać, że też mają prawo do udziału w życiu społecznym. Odkryły, że w dyskusji ułożonej na nowy sposób mogą żądać równości nie tylko w polityce, ale również w domu, czy łóżku - Kamil Janicki
- Kobiety, które zastąpiły mężczyzn, którzy poszli na front zaczęły odkrywać, że też mają prawo do udziału w życiu społecznym. Odkryły, że w dyskusji ułożonej na nowy sposób mogą żądać równości nie tylko w polityce, ale również w domu, czy łóżku - Kamil JanickiFoto: ArtsyBee/pixabay

Źródła dowodzą, że już w latach 20. XX mieliśmy w Polsce rewolucję seksualną. To niestety tylko jedna strona sytuacji. Druga była jest mroczna, przemilczana, wielokrotnie zakłamywana Kamil Janicki

Cisza, która miała przemilczeć niewygodne karty historii nie sprawiła, że raz na zawsze zniknęły ze zbiorowej pamięci. Na przykład dwudziestolecie międzywojenne kojarzy nam się z Eugeniuszem Bodo, artystyczną cyganerią, to wtedy nastąpił rozwój radia i kina. Nie wszystko, co na pierwszy rzut oka było obrazem sielskiej zabawy wyglądało tak dobrze, jak na kartach historii. W latach 20. i 30. XX wieku także istniał stalking, przestępstwa na tle seksualnym i mobbing. Czy prawo stawało wtedy po stronie kobiet? - W dwudziestoleciu międzywojennym kobiety miały oficjalnie taką samą pozycję w życiu społecznym jak mężczyźni. W rzeczywistości - właściwie żadną - mówił autor książek, ekspert od okresu międzywojennego Kamil Janicki.

Kobieta w dwudziestoleciu międzywojennym była traktowana jak istota drugiej kategorii. Jeszcze w latach 30. wydano książkę niemieckiego "naukowca" Mobiusa, który udowadniał, że kobiety mają mniejsze mózgi Kamil Janicki

- To oczywiście różniło się w zależności od środowisk, ale niemal na każdej płaszczyźnie życia kobiety były dyskryminowane. Zarabiały dużo mniej, zwykle nie były dopuszczane do zawodów, które chciały wykonywać, a kiedy któraś zdecydowała się na ślub była niemal natychmiast zwalniana przez swojego pracodawcę - opowiadał historyk.

Jak w dwudziestoleciu międzywojennym prawo chroniło kobiety? Czy posiadały dostęp do edukacji seksualnej? Jaka była definicja gwałtu? Czy przedwojenna kobieta mogła być zgwałcona? Jak narodziła się współczesna seksuologia? I dlaczego autor "Epoki milczenia" twierdzi, że sposób myślenia o niektórych przestępstwach nie zmienił się od ponad 70 lat? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z gościem. 

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzą: Anna Hardej

Gość: Kamil Janicki, historyk, autor książek, m.in. "Epoka milczenia. Przedwojenna Polska, o której wstydzimy się mówić"

Data emisji: 9.06.2018

Godzina emisji: 14.15

ac/kd

Czytaj także

Córki Wawelu. Polska Jagiellonów oczami kobiet

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2017 10:30
- Wizerunek dworu tworzyła nie tylko królowa i jej najbliższe otoczenie, ale też służące, żony rzemieślników i mieszczki, a nawet żebraczki, które w tamtych czasach przychodziły pod Katedrę na Wawelu. To im poświęciłam swoją książkę - opowiada Anna Brzezińska, autorka "Córek Wawelu".  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstanie Styczniowe. "Ukrywaj się, uderzaj i uciekaj w las"

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2018 16:30
Zaczęło się 22 stycznia 1863 roku, trwało do jesieni roku następnego i było najdłuższym oraz najbardziej masowym zrywem niepodległościowym w czasie zaborów. - Nie było wielu przygotowań militarnych i taktycznych, właściwie istniały tylko manifesty polityczne, myśl i plany - opowiada Michał Cieślak z Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historia kawy. Po wiedeńsku, czyli rodem z Polski?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2018 09:47
Ojczyzną rośliny, dzięki której mamy kawę, jest Afryka. Stamtąd kawowe krzewy dotarły do Azji. W Europie zaś jako pierwszy kawę zaczął parzyć Polak, Jerzy Kulczycki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiele twarzy Marilyn Monroe w książce Sarah Churchwell

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2018 15:09
Mimo upływających lat jest najbardziej rozpoznawalną blondynką na świecie. Wokół jej osoby narosło wiele mitów, większość z nich związana jest z jej samobójczą śmiercią.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Symbole narodowe, czyli orzeł, który mógł być pawiem i nie zawsze czerwona czerwień

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2018 17:00
- W 1000 roku, za rządów Chrobrego, pojawiła się moneta, na której widniał orzeł albo paw. Ptak na głowie ma trzy kreski, które mogły symbolizować koronę - opowiada heraldyk i weksylolog Alfred Znamierowski.
rozwiń zwiń