Świadome zakupy. Jak i gdzie kupować ubrania?

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2024 17:40
Rozwagę w kupowaniu ubrań należy zachować w każdym obiegu - i w sklepach, i w sieci, i w second-handach. Bo z odzieżą używaną też można przesadzić. I wtedy drugi obieg staje się tym pierwszym - zauważa Marta Mercik z portalu "Ubrania Do Oddania". 
Nie kupuj ubrań pod wpływem impulsu. To nie poprawia humoru, za to wpływa na kondycję naszej planety.
Nie kupuj ubrań pod wpływem impulsu. To nie poprawia humoru, za to wpływa na kondycję naszej planety.Foto: Wayne0216/Shutterstock
  • Branża odzieżowa odpowiada za 69 proc. śladu wodnego i 10 proc. emisji gazów cieplarnianych na świecie.
  • Ma to związek z fast fashion - szybką modą za małe pieniądze.
  • Marta Mercik z portalu "Ubrania Do Oddania" przekonuje, że odzież z second-handów przeszła próbę jakości.
  • Nie kupuj pod wpływem chwili, oddaj, kup z drugiej ręki - sposoby na walkę z kupowaniem nadmiernej ilości ubrań.

Jak moda niszczy planetę?

Przemysł modowy ma ogromny wpływ na środowisko. Branża odzieżowa odpowiada za 69 proc. śladu wodnego i 10 proc. emisji gazów cieplarnianych na świecie. Wybierając ubrania z drugiej ręki i oddając te, w których już nie chodzimy, przyczyniamy się do ochrony planety.

- Przeliczyliśmy, że jeden kilogram oddanych do nas tekstyliów to oszczędność 6 tys. 241 litrów wody i 13 kg CO2. Mnożąc to przez 11 kg ubrań, które ma w szafie przeciętny Polak, których nie używa i mógłby przekazać innym - to wynik robi ogromne wrażenie - podkreśla rozmówczyni Marty Hoppe.

Dlaczego warto kupować w second-handach?

Ubrania z second-handów przeszły próbę jakości, co coraz częściej doceniają przedstawiciele młodego pokolenia. Z najnowszych badań wynik, że coraz częściej klientami second-handów są ludzie poniżej 25. roku życia.

- Takie ciuchy już nie zaskoczą nas swoim wyglądem po praniu, zazwyczaj wykonane są z dobrych i trwałych materiałów i zazwyczaj występują w pojedynczych modelach - wymienia gościni Czwórki. - Można je kupować w sieci, korzystając z odpowiednich aplikacji, ja jednak zachęcam, żeby iść do sklepu, dotknąć, przymierzyć i zdecydować. To jest najbardziej świadomy rodzaj zakupu.

Posłuchaj
22:32 CZWÓRKA Czworka do piatej - fast fashion 22.04.2024.mp3 Fast fashion - jak nie ulegać pokusie kupowania nowych ubrań? (Czwórka do piątej/Czwórka)

Ubrania do oddania - jak pozbyć się niechcianych ubrań?

Marta Mercik jest CSR Projeckt Managerką firmy "Ubrania Do Oddania", która od 2018 roku łączy rynek mody z drugiego obiegu z działaniami charytatywnymi. - Każdy przekazany do nas kilogram tekstyliów, nie tylko ubrań, ale też obuwia, dodatków oraz zabawek pluszaków, zamieniany jest na złotówkę, czyli faktyczne wsparcie danej organizacji - tłumaczyły w Czwórce. - Każdy darczyńca, który wyśle do nas paczkę, otrzymuje szczegółowe informacje o tym, ile pieniędzy i do kogo trafiło. Wysyłamy mu także wiadomość o tym, jaki wygenerował impakt ekologiczny, bo przekazując ubrania do drugiego obiegu, oszczędzamy ogromne ilości wody i redukujemy emisję CO2.

Zebrane ubrania trafiają do sortowni, gdzie sprawdza się ich stan i wysyła do Butików Cyrkularnych albo do innych second-handów. Te, które się do tego nie nadają, trafiają do recyklingu.

Nie kupuj pod wpływem impulsu

- Nam, jako społeczeństwu, potrzebna jest edukacja - zauważa Marta Mercik. - Zastanówmy się, po co kupujemy daną rzecz i z jakich powodów to robimy. Jeśli powoduje nami impuls, bo chcemy poprawić sobie nastrój albo wyglądać tak, jak ktoś z Instagrama, to nie jest to świadomy wybór - dodaje ekspertka.  

Zobacz także:

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: Marta Mercik (CSR Projeckt Managerka, "Ubrania Do Oddania")

Data emisji: 22.04.2024

Godzina emisji: 15.15

kul/wmkor

Czytaj także

Haulternative. Największe skarby znajdziesz w szafie

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2019 16:00
Ogranicz konsumpcjonizm, powstrzymaj potrzebę kupowania ciuchów i zacznij ubierać się w to, co masz w szafie - nawołują zwolennicy nowego trendu w modzie. Skąd wziął się haulternative?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekologia. Jednostkowe decyzje mają znaczenie, gdy trzeba pomóc Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2024 21:22
Papierowe słomki, korki połączone z butelkami, papierowe torby w sklepach - to za mało, by uratować Ziemię przed katastrofą ekologiczną. Eksperci z Ekoeksperymentarium stawiają na edukację klimatyczną, dostarczają inspiracji do codziennych małych działań. Wiedzą, że to działa. 
rozwiń zwiń