Dzień Ziemi. Wróćmy do natury, zadbajmy o swój dobrostan

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2024 11:04
- Jednym z większych problemów dziś jest to, że trochę się oderwaliśmy od natury. Zapomnieliśmy, że tak naprawdę jesteśmy po prostu jej częścią, ona jest podstawą naszego życia - mówi Szymon Bujalski, twórca profilu "Dziennikarz dla klimatu". Przypomina też, że kontakt z naturą potrzebny nam jest każdego dnia, nie tylko w Dniu Ziemi, 22 kwietnia. 
Już dwie godziny tygodniowo spędzone na łonie natury mogą sprawić, że będziemy czuli się lepiej. Warto o to zadbać nie tylko w Dniu Ziemi
Już dwie godziny tygodniowo spędzone na łonie natury mogą sprawić, że będziemy czuli się lepiej. Warto o to zadbać nie tylko w Dniu ZiemiFoto: shutterstock.com/My Good Images
 • Od 2009 roku obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi. 
 • Szymon Bujalski, "Dziennikarz dla klimatu", podkreśla, że to dobra okazja, by zwrócić uwagę na naturę. 
 • Zieleń w naszym otoczeniu pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. 
 • Raport New Economics Foundation podkreśla, że za nasz dobrostan odpowiada pięć czynników. To: łączenie się z innymi ludźmi, dawanie czegoś od siebie, aktywność fizyczna, chęć doświadczania nowych przeżyć, zauważanie otaczającego nas świata i własnych emocji. 

W codziennym biegu, czasie przed monitorami, domowych aktywnościach często zapominamy o naturze i o tym, jak dobroczynny ma ona na nas wpływ. Przyroda przynosi nam liczne korzyści, natura jest podstawą naszego życia, a także, jak przypomina Szymon Bujalski, "Dziennikarz dla klimatu", podstawą naszego globalnego PKB. - Gdyby nie korzyści, które daje natura, to ponad połowa naszego PKB by w ogóle nie istniała - zaznacza. - Natura jest wszechobecna i zawdzięczamy jej wszystko. Na co dzień zapominamy, że to ona jest naszym naturalnym środowiskiem, a nie biurowce czy ruchliwe ulice. 

Wielu badaczy podkreśla znaczenie codziennego obcowania z przyrodą. O jej wartości dla naszego zdrowia przypominają także lekarze, którzy wśród zaleceń wypisują spacery w otoczeniu przyrody i wody. 

- Zieleń powinna być w naszym otoczeniu. Zamiast betonowych przestrzeni powinniśmy stawiać na trawniki, krzewy, drzewa. Inwestycja w infrastrukturę zieloną przynosi wymierne korzyści - podkreśla gość Kamila Jasieńskiego. - Wyliczono również, że dwie godziny w tygodniu spędzone w kontakcie z przyrodą wystarczą, by czuć się lepiej. To może być jednorazowe, ale także podzielone na 15-20-minutowe spacery. Każdy moment w naturze pozwala odreagować, wyciszyć się. Natura pełni funkcję leczniczą, terapeutyczną; choć terapii nie zastąpi, ale może ją uzupełniać. 

Piątka dla dobrostanu 

Według raportu New Economics Foundation za nasze dobre samopoczucie odpowiada pięć czynników - to piątka dla dobrostanu. Te czynniki to:

 • łączenie się z innymi ludźmi,
 • dawanie czegoś od siebie,
 • aktywność fizyczna,
 • chęć doświadczania nowych przeżyć,
 • zauważanie otaczającego nas świata i własnych emocji.

- To są zachowania nieco wyższego poziomu. Oczywiście nie zastąpią zaspokojenia podstawowych potrzeb, do których zaliczamy np. jedzenie, zdrowie, pracę. Jeśli nasze podstawowe potrzeby są zaspokojone, to piątka dla dobrostanu wpływa na to, byśmy byli szczęśliwymi ludźmi, współobywatelami - podkreśla Szymon Bujalski.  


Posłuchaj
17:43 czwórka pierwsze słyszę 22.04.2024 dzień ziemi 7.15.mp3 O Dniu Ziemi, ekologii i piątce dla dobrostanu opowiada Szymon Bujalski (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Działania na rzecz ekologii może podejmować każdy z nas. Postawy proekologiczne są coraz bardziej popularne. Nie warto zniechęcać się brakiem działania innych, bo swoją konsekwencją możemy ratować swój własny mikroświat. 

Kaucje i ubrania z drugiej ręki

Większe działania na rzecz Ziemi podejmowane są też przez polityków, firmy, korporacje. Już od 2025 roku w Polsce będzie obowiązywał system kaucyjny. - Ten system obejmie puszki, butelki szklane i plastikowe - opowiada gość Czwórki. - Kaucja będzie standardem. To z pewnością oczyści też naszą przestrzeń publiczną, puste butelki nie będą już zaśmiecały naszych trawników, bo za każdą będzie można otrzymać 1 zł. Będzie czyściej, mądrzej, bardziej ekologicznie. 

Szymon Bujalski zwraca uwagę na aspekt ekologii, ale zaznacza, że ważny jest tu też czynnik ekonomiczny. To samo widzimy w świecie mody. Rok temu połowa ludzi na świecie kupiła ubrania z drugiej ręki.

- To jeden z większych trendów na rynku modowym. Z różnych raportów wynika, że mają na to wpływ głównie dwa czynniki:

 • świadomość konsumencka związana z wpływem tanich ubrań na świat, ubrań produkowanych w nie najlepszych warunkach pracy i płacy, ich wpływ na środowisko i lokalne społeczności;
 • czynnik ekonomiczny - kryzys ekonomiczny mocno na nas wpłynął, stąd inne decyzje konsumenckie. Ostrożniej wydajemy pieniądze. 

Sprawdź także:

22 kwietnia - Dzień Ziemi

Dzień Ziemi to coroczna wiosenna akcja, której celem jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie. Pierwsze Dni Ziemi odbyły się już w latach 70. XX wieku. A w 2009 roku dzień 22 kwietnia został ogłoszony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ jako Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi.***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Goście: Szymon Bujalski ("Dziennikarz dla klimatu")

Data emisji: 22.04.2024 

Godzina emisji: 7.15

pj/mpkor

Czytaj także

Katastrofa ekologiczna. Czy można ją "odwołać"?

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2023 11:00
Brytyjski biolog, popularyzator wiedzy przyrodniczej David Attenborough ostrzega, że jesteśmy jak ludzie w Czarnobylu, którzy idą w kierunku katastrofy. - Inżynierowie elektrowni "bawili się" pokrętłami, nie wiedząc, w którym momencie coś się wydarzy, aż zrobiło się za późno. Jeśli chodzi o katastrofę ekologiczną, jesteśmy w podobnym stadium - pełnym niewiadomych - mówi Tomasz Borejza, autor książki "Odwołać katastrofę".   
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ocieplenie klimatu. Raport State of Climate 2023 - trudno być optymistą

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2023 13:59
Raport State of Climate, dotyczący całego świata, wskazuje w jakim tempie wprowadzane są zmiany na rzecz klimatu. Niestety z 42 przeanalizowanych obszarów, tylko w jednym jest dobrze. Pozostałe wymagają podjęcia natychmiastowych działań i przyspieszenia ich. 
rozwiń zwiń