Teatr i przyroda. Jak natura inspiruje artystów teatralnych?

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2024 14:14
Dla artystów z Teatru Sztuka Ciała natura jest jedną z najważniejszych inspiracji, zdominowała repertuar. Nierzadko zdarza się, że obok profesjonalnych, ludzkich, aktorek i aktorów na scenie występują rośliny. 
Aktorzy i aktorki Teatru Sztuka Ciała chętnie przyjmują owadzie i roślinne role.
Aktorzy i aktorki Teatru Sztuka Ciała chętnie przyjmują owadzie i roślinne role. Foto: Paulina Jakubowska/polskieradio.pl
  • Teatr Sztuka Ciała z roku na rok coraz więcej ma wspólnego z naturą. Wszystko zaczęło się już w 2016 roku. 
  • W Dniu Ziemi artyści Teatru widzą, gdzie się znajdują i jaka jest ich misja. 
  • Liczą, że każde ich spotkanie z publicznością będzie okazją do wyciągnięcia mnóstwa inspirujących, ekologicznych wniosków. 
  • Aktorzy i aktorki Teatru Sztuka Ciała wcielają się w rośliny, ale i tych prawdziwych roślin w ich spektaklach nie brakuje. 

Żyjemy w czasach katastrofy klimatycznej. Choć kryzys klimatyczny postępuje, jeszcze jest szansa, by odwrócić ten trend, jednak by to się udało, potrzebne jest zaangażowanie każdego z nas. Nieobojętny na ekologiczne wyzwania współczesności jest Teatr Sztuka Ciała, dla którego natura jest jedną z najważniejszych inspiracji. 

Nasz teatr ma coraz więcej wspólnego z naturą - przyznaje Anna Ługowska, aktorka i koordynatorka projektów teatralno-roślinnych. - To się zaczęło w 2016 roku, a w 2020 mocno poszliśmy w tę stronę. Pojawiają się coraz to nowe tytuły i produkty, które czerpią inspiracje z przyrody i rozmaicie opowiadają o tym różnym odbiorcom. 

Dla artystów i artystek Teatru Sztuka Ciała Dzień Ziemi jest dniem pracy, grane są spektakle. Jak jednak zauważa gościni Czwórki, to również jeden z tych dni, w których członkowie zespołu widzą, gdzie się znajdują i jaka jest ich misja. 

Inspiracja to zachwyt, wnioski - ekologia

- A naszą misją, misją teatru, jest przede wszystkim spotkanie - autentyczne spotkanie z odbiorcą - podkreśla gościni Kasi Dydo. - My przy tym spotkaniu możemy coś opowiedzieć, naszym tematem jest przyroda i natura. Nigdy jednak naszym punktem wyjścia nie był cel ekologiczny. Zawsze punktem wyjścia był zachwyt, fascynacja, ekscytacja tym, co w tej przyrodzie jest i jak można się w niej przejrzeć. To, co powinno być ekologiczne, to wnioski płynące z tego spotkania z nami. 


Posłuchaj
20:23 czwórka stacja kultura 22.04.2024 teatr natura 10.15.mp3 O teatralno-roślinnych aktywnościach Teatru Sztuka Ciała opowiada Anna Ługowska (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Teatr Sztuka Ciała jest teatrem ruchu. Scharakteryzować możemy ich przez ruch - poruszają się w sposób charakterystyczny, posiłkują się pantomimą, tańcem, teatrem fizycznym. - A świat przyrody od strony fizyczności jest fascynujący - ocenia Anna Ługowska. - Nasz pierwszy przyrodniczy spektakl z 2016 roku to "Między oWadami". Podstawową inspiracją było to, jak owady się poruszają. To były wielogodzinne ciężkie próby, ale też odkrywanie tego, jak fascynujący, delikatny i kruchy jest ten świat. Skutkiem zajmowania się przyrodą, choćby przez teatr, jest to, że traktujemy ją bardziej podmiotowo - wchodzimy głębiej w relacje, czujemy się bardziej odpowiedzialni.  Artyści Teatru Sztuka Ciała dużo też marzą, a jednym z ich marzeń jest, by ze spotkań z nimi płynęły wnioski przynoszące dobro naszej planecie. Chcą alarmować, mówić, że nie tędy droga - ale nie wprost. Takie spostrzeżenia po spotkaniach edukacyjnych z Chwastynatką ma wielu najmłodszych widzów. - Najbliższe takie spotkanie odbędzie się 28 kwietnia przy Pawilonie Kamień w Warszawie - zaprasza gościni Czwórki.


Rośliny na scenie 

Plenerowym widowiskiem z udziałem roślin jest spektakl "Pędy". - My występujemy tam jako aktorki w rolach roślinnych, rolach chwastów - zdrada Anna Ługowska. - Ale angażujemy także żywe rośliny doniczkowe - do oprawy muzycznej. Ich aktywność jest przekładana na konkretne akordy, które w tym widowisku pobrzmiewają. To spektakl o przemijaniu, o cyklu życia, tym, że coś się kończy, ale ma też swoją kontynuację. My zaczynamy jako nasionka i kończymy jako nasionka. Nuta ekologii wybrzmiewa również w kostiumach zespołu Teatru Sztuka Ciała. Wiele z nich zostało wykonanych w duchu zero waste, w spektaklu "Krążek" wykorzystano odpady z produkcji płyt winylowych, a w "Tutu" skrawki materiałów z pracowni krawieckiej. 


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Anna Ługowska (aktorka i koordynatorka projektów teatralno-roślinnych)

Data emisji: 22.04.2024

Godzina emisji: 10.15

pj/wmkor

Czytaj także

Polak w lesie. "Dbając o drzewa, dbasz o siebie"

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 18:50
Państwowe lasy to dobro narodowe, o które powinni się troszczyć wszyscy. Drzewa produkują tlen i pochłaniają dwutlenek węgla - musimy o nie dbać, żeby służyły nam jak najdłużej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Turnicki Park Narodowy. "Miejsce, którego nie ma, a być powinno"

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2024 16:00
"Nadzieja. Film o Turnickim" to opowieść o miejscu, którego nie ma. Tymczasem to właśnie tam żyją największe polskie drapieżniki i rosną drzewa o wymiarach pomnikowych. Mowa o Pogórzu Przemyskim, na którym miał powstać Turnicki Park Narodowy. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzień Ziemi. Wróćmy do natury, zadbajmy o swój dobrostan

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2024 11:04
- Jednym z większych problemów dziś jest to, że trochę się oderwaliśmy od natury. Zapomnieliśmy, że tak naprawdę jesteśmy po prostu jej częścią, ona jest podstawą naszego życia - mówi Szymon Bujalski, twórca profilu "Dziennikarz dla klimatu". Przypomina też, że kontakt z naturą potrzebny nam jest każdego dnia, nie tylko w Dniu Ziemi, 22 kwietnia. 
rozwiń zwiń