Jak działa symulator starości? Dowiesz się na 27. Pikniku Naukowym

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2024 19:10
Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik to okazja, żeby doświadczać wiedzy. Na stanowisku Koła Naukowego Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej Wojskowej Akademii Technicznej będzie można skorzystać z symulatora starości. 27. Piknik Naukowy odbędzie się w sobotę 15 czerwca. 
- Symulator starości to najlepszy sposób, żeby nauczyć się empatii - przekonują członkowie Koła Naukowego Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej Wojskowej Akademii Technicznej. (zdj. ilustracyjne)
- Symulator starości to najlepszy sposób, żeby nauczyć się empatii - przekonują członkowie Koła Naukowego Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej Wojskowej Akademii Technicznej. (zdj. ilustracyjne)Foto: Shutterstock.com/PeopleImages.com - Yuri A
  • 15 czerwca na PGE Narodowym w Warszawie odbędzie się 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia oraz Centrum Nauki Kopernik. 
  • Tegoroczna edycja wydarzenia odbywa się pod hasłem "Nie do wiary!". 
  • Uczestnicy pikniku będą mogli skorzystać m.in. z symulatora starości i rękawiczek do symulacji drżenia w chorobie Parkinsona.

Współczesne odkrycia naukowe są często tak niesamowite, że aż trudno w nie uwierzyć, a najbardziej zdumiewa i jednocześnie zachwyca nas w nich to, co zdaje się przeczyć zdrowemu rozsądkowi. Dlatego w tym roku Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik odbędzie się pod hasłem "Nie do wiary!". 

Jak zestarzeć się w kwadrans?

Koło Naukowego Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej Wojskowej Akademii Technicznej przygotowało szereg atrakcji, a jedną z nich jest symulator starości, dzięki któremu będziemy mogli poczuć się jak osoby starsze. - To najlepszy sposób, żeby nauczyć się empatii - przekonują członkowie Koła.

- Przygotowaliśmy pokaz pod hasłem "Czy młode ciało może się zestarzeć?". Wykorzystujemy w nim pewne elementy, które zakłada się na ciało - m.in. protezy, ortezy, słuchawki i okulary. Obciążają one młode ciała i ograniczają ich ruch do tego stopnia, że w pewnym momencie osoba uczestnicząca w doświadczeniu czuje się źle - tłumaczy dr. inż. Michał Stankiewicz. - Trudno jest wejść po schodach i trudno się schylać. A jeśli założy się cały ekwipunek - w tym ważącą ponad 10 kg kamizelkę - jest to w ogóle niemożliwe. 

Szansa na lepsze wynalazki

- Ochotnicy będą mogli też skorzystać ze specjalnych okularów, które symulują różne choroby wzroku, oraz słuchawki, które wygłuszają oraz symulują problemy ze słuchem. - To wszystko sprawia, że możemy poczuć empatię w stosunku do osób starszych lub osób z niepełnosprawnościami, które z takimi problemami mierzą się na co dzień - podkreślają goście Czwórki.

Posłuchaj
24:14 CZWÓRKA Czwórka do piatek - piknik naukowy 12.06.2024.mp3 Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Jak działa symulator starości? (Czwórka do piątej/Czwórka)

Taki symulator to także szansa dla młodych inżynierów i inżynierek. - Jeśli będą mogli wczuć się w seniorów i osoby z niepełnosprawnościami, łatwiej będzie im zrozumieć ich potrzeby i tworzyć takie projekty, wymyślać takie elementy, które będą w stanie je zaspokoić - dodaje Michał Stankiewicz.  

Symulator starości i rękawiczki do symulowania choroby Parkinsona

- Jako uczestnicy Koła Naukowego Naukowego Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej mieliśmy okazję przetestować taki symulator i było to bardzo pomocne. Zadziałało na wyobraźnię i zmotywowało do dalszych prac nad rozwiązaniami, które mogą ułatwić życie, także nasze w przyszłości - wyjaśnia Jakub Karwacki.

- Zgadzam się z Kubą. Jest to bardzo dobre narzędzie do wymyślania nowych rozwiązań - dodaje Karolina Piela. - Mamy też rękawiczki do symulowania choroby Parkinsona i blokery stawów kolanowych. To też zaprezentujemy na Pikniku Naukowym. 

27. Piknik Naukowy - co w programie?

Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik to największa w Europie impreza plenerowa o tematyce naukowej. Jego celem jest upowszechnianie wiedzy z różnych dyscyplin naukowych. Piknik to najnowsze badania, kultowe eksperymenty, ciekawe warsztaty i zapierające dech w piersiach pokazy dla osób w każdym wieku. W tym roku impreza odbędzie się 15 czerwca na stadionie PGE Narodowy.

Zobacz także:

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Marta Hoppe

Goście: Karolina Piela, Jakub Karwacki, dr. inż. Michał Stankiewicz (Koło Naukowe Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej Wojskowej Akademii Technicznej)

Data emisji: 12.06.2024

Godzina emisji: 15.15

kul/wmkor

Czytaj także

Sztuczna inteligencja - jak pomaga nam w życiu codziennym?

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2022 19:10
- Sztuczna inteligencja, algorytmy uczenia i sieci neuronowe to jest coś, z czym mamy do czynienie na co dzień. Nie uciekniemy od tego, ale też nie mamy się czego bać - przekonuje Joanna Wziątek, specjalistka od cyberbezpieczeństwa. - Powinniśmy tylko zwracać uwagę, co robimy z naszymi danymi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Inżynierki 4.0. Za nami finał tegorocznej odsłony programu

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2024 17:00
Niedawno odbył się szósty już finał programu edukacyjnego dla studentek uczelni technicznych. Inżynierki 4.0 pomagają wejść w świat innowacji, technologii i biznesu. - To były dwa bardzo intensywne dni, wypełnione ciekawym programem i spotkaniami - mówią w Czwórce uczestniczki wydarzenia Martyna Popiołek i Karolina Skalska z Politechniki Warszawskiej. - To dla nas impuls do działania, ale przede wszystkim duża inspiracja.
rozwiń zwiń