"Gdzie człowiek nie może, tam drona pośle". Przyszłość branży kurierskiej

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2022 16:50
W pandemii najwięcej pracy miały firmy spedycyjne i kurierzy, którzy dostarczali nam zamówiony towar. Niewykluczone jednak, że rozwój technologiczny sprawi, że oprócz nich przesyłki będą doręczać także zrobotyzowane drony. 
Czy drony będą mogły zastąpić pracę kurierów?
Czy drony będą mogły zastąpić pracę kurierów?Foto: Davizro Photography/Shutterstock

"Na razie ludzie są tańsi"

- Wiele wskazuje na to, że już wkrótce w branży spedycyjnej pracownicy ludzcy zostaną zastąpieni przez pracowników zrobotyzowanych - tłumaczy Maciej Jagaciak z Polskiego Towarzystwa Studiów nad Przyszłością. - Automatyzacja generuje oszczędności, więc dla wielu przedsiębiorców może to być atrakcyjna opcja. Na razie jednak ludzie nadal są tańsi - przyznaje.

Ta zmiana to raczej wizja przyszłości, bo współczesne drony są w stanie dostarczać tylko przedmioty niewielkich rozmiarów, ale, jak podkreśla gość Czwórki, robotyzacja postępuje i jest to fizycznie możliwe. - W niektórych miejscach takie rozwiązania są już adaptowane. Jedna z firm wykorzystuje w tym celu autonomiczne roboty jeżdżące. Wielkością przypominają one wiadro na mopa i mogą dostarczać małe paczki codziennego użytku - mówi.

Trasy U-Space. Gdzie będą latać drony?

W czerwcu tego roku studenci AGH w Krakowie zbudowali drona do transportu krwi. Takie urządzenie to wsparcie przede wszystkim dla miast, które zmagają się z dużym ruchem ulicznym. Transport dronem jest dużo sprawniejszy, więc krew może do szpitala dotrzeć dużo szybciej. Niestety na drodze do autonomicznego transportu krwi dronami stoją przepisy prawne. Dlatego, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej zapowiedziała, że wytyczy trasy U-Space. Nie zmienia to jednak faktu, że nad pewnymi obszarami drony nie będą mogły latać. 

Zobacz także:

- Przy automatyzacji przesyłek istotna jest kwestia prywatności - zaznacza rozmówca Piotra Firana. - Dlatego najlepszym rozwiązaniem byłoby stworzenie paczkomatu, do którego dron dostarczałby przesyłki. Można by było w takim miejscu zamontować lądowisko, które byłoby bardziej bezpieczne i lepiej namierzalne przez urządzenie niż dostawa na parapet naszego okna.  

Posłuchaj
11:21 CZWÓRKA Czat Czworki - drony 11.08.2022.mp3 Transport przyszłości - jaką rolę odegrają drony? (Czat czwórki/Czwórka) 

Gdzie dron nie może, tam robota pośle

Czy dronów należy się bać? - Nie bardziej niż aut czy samolotów, choć te pojazdy też na początku też budziły niepokój - odpowiada Maciej Jagaciak. - Drony będą powodować problemy, mogą się zderzać lub gubić paczki, więc korytarze, w których będą się poruszać, muszą być specjalnie oznakowane. Ale tam, gdzie dron nie doleci, zawsze może dotrzeć autonomiczny robot jeżdżący. Albo jakaś inna maszyna, którą zbudują za chwilę naukowcy - przewiduje gość audycji.    

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Maciej Jagaciak (Polskie Towarzystwo Studiów nad Przyszłością)

Data emisji: 11.08.2022

Godzina emisji: 15.08

kul

Czytaj także

Szkoła vs. "internety". Jak nauczyciele odnajdują się w sieci?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 17:00
Część z nich - zaskakująco dobrze. Wielu polskich nauczycieli w pracy korzysta z narzędzi, jakie daje im do ręki technologia: tworzy wideolekcje, gamifikuje swoje zajęcia, prowadzi kanały na YouTube i ma własne fanpage'e.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ludzie i świat za 20 lat. Wystawa "Przyszłość jest dziś" w Centrum Nauki Kopernik

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2022 09:50
Czy możemy zaufać autonomicznemu samochodowi? Czy maszyna jest zdolna do stworzenia dzieła sztuki? Jaki postęp medycyna może zrobić w ciągu najbliższych 20 lat? W Centrum Nauki Kopernik w Warszawie można oglądać wystawę "Przyszłość jest dziś". Pomaga ona poznać i zrozumieć wyzwania współczesnego świata i odpowiedzieć sobie na pytania dotyczące przyszłości. 
rozwiń zwiń