Drewno - czy to materiał przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2023 22:55
Naukowcy i wynalazcy wciąż szukają nowych zastosowań drewna i nowych sposobów na jego użycie. Sprawdzamy, dlaczego drewno jest materiałem przyszłości.
Wood Hotel, Mjstrne w Norwegii to najwyższy na świecie drewniany budynek.
Wood Hotel, Mjøstårne w Norwegii to najwyższy na świecie drewniany budynek.Foto: shutterstock/Kristin Spalde
  • Drewno jest jednym z nielicznych surowców odnawialnych.
  • "Nawet jak go zużyjemy, to urośnie od nowa" - mówi Anna Wierzbicka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
  • Drewno ma wiele zastosowań, znalazło się nawet na orbicie okołoziemskiej jako satelita. 
  • Naukowcy i wynalazcy wciąż szukają nowych zastosowań drewna.

 

- Drewno możemy nazwać materiałem przyszłości. Jest surowcem odnawialnym, tzn. nawet jak zużyjemy, to urośnie od nowa - mówi Anna Wierzbicka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. - Więc z punktu widzenia naszej cywilizacji jest to surowiec dużo lepszy niż np. węgiel, ropa i rzeczy, które z tego otrzymujemy.


Czy są satelity z drewna?

Poszukiwane są nowe metody wykorzystania drewna i ma ono coraz więcej zastosowań. - Finowie testowali już pierwszego satelitę zrobionego z brzozowych desek - zauważa gość Czwórki. - Taki satelita ma jeden bardzo duży plus. Na pewno wielu z nas słyszało o kosmicznych śmieciach. To pozostałości po satelitach i częściach statków kosmicznych, które krążą po orbicie i jest z tym problem. Przewaga drewnianego satelity jest taka, że spali się w atmosferze i nic z niego nie zostanie.

 


Drapacze chmur z drewna - gdzie się je buduje?

Drewno także jest, jak przed wiekami, wykorzystywane do budowy. I to nie byle jakich obiektów, tylko wieżowców. - Takie wysokie budynki powstają w krajach skandynawskich, w Kanadzie, ale też za naszą zachodnią granicą, w Niemczech - opowiada rozmówczyni Weroniki Puszkar.

Specjalistka zauważa, że do ich stworzenia nie używa się długich kawałków drzewa. Pomaga w tym specjalna technologia. - To nowoczesne techniki, dzięki którym kawałki drewna są ze sobą klejone, tak, że tworzą prefabrykaty, które mogą mieć zastosowanie nawet przy budowie wieżowców - podkreśla Anna Wierzbicka. - Sam pomysł nie jest nowy, bo powstał w 1947 roku. Od kilku lat rozwiązanie zyskało na popularności. Możemy takie budynki nie tylko podziwiać, ale możemy nawet w nich bezpiecznie mieszkać.


Zobacz także: 


Jak zaznacza ekspertka, budynki, mimo że drewniane, mogą przetrwać pożar. - Okazuje się, że drewno jest ułożone warstwowo i ma nawet do czterech warstw. Budynek zwęgla się tylko z wierzchu i ogień nie jest w stanie wejść do środka - tłumaczy gość audycji. - Poza tym zaleca się, żeby drewniane obiekty budowano w miejscach, gdzie występują trzęsienia ziemi. Dlatego, że dużo lepiej je znoszą niż budynki murowane.


Posłuchaj
03:49 Czwórka/Czwórka do piątej - drewno 04.07.2023_.mp3 Anna Wierzbicka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu opowiada o surowcu, jakim jest drewno (Czwórka do piątej/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: Anna Wierzbicka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

Data emisji: 04.07.2023

Godzina emisji: 14.45

aw


Czytaj także

"Kartal 7" i "Most Beautiful" - mosty polskich studentów podbijają świat

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2023 18:50
Polscy studenci odnieśli kolejny sukces. Dwa zespoły z Koła Naukowego Mostowców Politechniki Warszawskiej zakwalifikowały się do drugiego etapu międzynarodowego konkursu na most stalowy i jako jedyni reprezentanci naszego kraju wezmą udział w finale, który odbędzie się na Uniwersytecie Boğaziçi w Turcji. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wirtualne podróże w goglach VR. Przyszłość dalekich wypraw?

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2023 13:50
Pandemia zamknęła nas w domu, ale też przyspieszyła prace nad wirtualnymi podróżami. Już dziś, zakładając gogle, możemy przenieść się w dowolne miejsce na Ziemi i nie tylko.
rozwiń zwiń