Studenci oddają krew. Trwa akcja Wampiriada na warszawskiej SGH

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2023 20:40
Niezależne Zrzeszenie Studentów SGH zaprasza na kolejny finał Wampiriady, czyli Studenckiego Honorowego Krwiodawstwa. - Nasza krew może pomóc trzem osobom - mówi Aleksandra Semkowicz, koordynatorka akcji. - To nie tylko dobry uczynek, ale także wymierne korzyści.
W Szkole Głównej Handlowej w Warszawie trwa akcja Wampiriada.
W Szkole Głównej Handlowej w Warszawie trwa akcja Wampiriada.Foto: shutterstock/360b
  • Wampiriada - to akcja oddawania krwi organizowana na uczelniach w całej Polsce przez NZS.
  • W warszawskiej Szkole Głównej Handlowej trwa jej kolejna odsłona.  
  • W dniach 27-29 listopada 2023 roku, pod uczelnią zaparkowany jest krwiobus w którym po wcześniejszym umówieniu się studenci mogą oddać krew. 
  • W Czwórce o akcji opowiada jej koordynatorka Aleksandra Semkowicz. 

Od 16 lat Niezależne Zrzeszenie Studentów współpracuje z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, promując wśród studentów honorowe oddawanie krwi. W dniach 27-29 listopada 2023 na warszawskiej Szkole Głównej Handlowej odbywa się akcja "Wampiriada", której przyświeca hasło "Ratuj życie. Masz to we krwi”.

"Wampiriada" - co to jest?

- Naszym głównym celem jest długofalowa zmiana w świadomości studentów i młodych ludzi, a także zebranie jak największej ilości krwi podczas samej akcji - tłumaczy gość Czwórki. - Staramy się ze wszystkich sił odczarować temat honorowego krwiodawstwa dla całego społeczeństwa i zwalczać mity dotyczące oddawania krwi - uważamy, że nie powinno ono budzić obaw, ale być czymś powszechnym i naturalnym.

Akcja na SGH prowadzona jest w dniach 27-29 listopada 2023. Specjalnie podstawiony krwiobus przyjmuje ten najcenniejszy dar, jakim jest krew. Inicjatywa jest ważna, zwłaszcza, że w Polsce krew jest potrzebna średnio co 15 sekund, a jej jednorazowe oddanie może uratować życie trzech osób.


Kto może się włączyć do akcji?

Do akcji może się włączyć każdy po wcześniejszym zapisaniu się. - Dzisiaj mieliśmy blisko czterdziestu krwiodawców, ale można także próbować dostać się bez rejestracji. W miarę możliwości będziemy przyjmować chętnych - mówi rozmówczyni Marty Hoppe. - Nasza cykliczna akcja cieszy się dużą popularnością wśród studentów. Każda edycja zbiera ponad setkę chętnych.

 


Kto nie może oddawać krwi?

Jak tłumaczy gość Czwórki, krwi nie mogą oddawać pewne osoby. Należą do nich te, które niedawno przeszły chorobę, ale także takie, które przyjmują suplementy. - To oczywiście nie wszystkie suplementy, ich listę można sprawdzić na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Krew oddajemy po wstępnym wywiadzie i pobraniu próbki z palca - wyjaśnia koordynatorka. - Sprawdzamy, czy chętni mają dobre wyniki, jeśli tak, to wtedy mogą oddać krew. Na całą procedurę dobrze zarezerwować sobie godzinę.

Sprawdź także: 

Aleksandra Semkowicz podkreśla, że krwiodawstwo to nie tylko piękny odruch serca, oprócz tego, że pomożemy innym, sami możemy mieć korzyść. Podobnie jak osoby pracujące, studenci otrzymują dwa dni wolnego - w dniu badania i dzień po. Dodatkowo, jak zaznacza, gość Czwórki, jest to okazja do zrobienia badań. - Oddana krew przechodzi kompleksowe badania morfologiczne, ale także pod kątem tego, czy nie jest zakażona jakimiś wirusami - zauważa. - Poza tym, przed oddaniem krwi, sprawdzana jest temperatura, ciśnienie i przeprowadzany podstawowy wywiad medyczny. Wyniki są dostępne dla krwiodawców.


Posłuchaj
11:51 CZWORKA/Czwórka do piątej - wampiriada 27.11. 2023.mp3 O studenckiej akcji honorowego krwiodawstwa "Wampiriada" opowiada jej koordynatorka Aleksandra Semkowicz (Czwórka do piątej/Czwórka)

 

- Dodatkowo mamy słodkości w postaci czekolady, a także w budynku SGH oferujemy krwiodawcy, napoje, wodę, a także vouchery do różnych instytucji kulturalnych - wymienia rozmówczyni Marty Hoppe. - Rozdajemy też kosmetyki. Współpracujemy z wieloma firmami, które udostępniły nam swoje produkty, które dajemy w zamian za oddaną krew. Dzielimy się dobrem, a to dobro też do nas wraca.


***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

ProwadzącaMarta Hoppe

Gość: Aleksandra Semkowicz (koordynatorka jesiennej edycji Wampiriady)

Data emisji: 27.11.2023

Godzina emisji: 14.15

aw


Czytaj także

Poland 2.0 Summit - startuje kolejna odsłona konferencji dla studentów  

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2023 19:30
Już niedługo odbędzie się jedna z największych konferencji studenckich w Polsce i za granicą - Poland 2.0 Summit. Podczas wydarzenia poruszane będą między innymi tematy kryzysu energetycznego w Europie, rewolucji technologicznych w sporcie i zjawiska nearshoringu. Czwórka jest patronem wydarzenia.
rozwiń zwiń