Studenckie koła naukowe mają szanse na duże dofinansowanie. Nawet 70 tysięcy złotych

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2023 12:49
Rusza nabór wniosków w programie "Studenckie koła naukowe tworzą innowacje". Najzdolniejsi studenci mogą uzyskać wsparcie finansowe na realizację innowacyjnych i kreatywnych przedsięwzięć. 
Studenckie koła naukowe tworzą innowacje to szansa na duże dofinansowanie dla kół naukowych.
"Studenckie koła naukowe tworzą innowacje" to szansa na duże dofinansowanie dla kół naukowych. Foto: Shutterstock/Ground Picture
  • Program "Studenckie koła naukowe tworzą innowacje" powstał w 2020 roku. 
  • Rusz kolejna odsłona programu, do którego można się zgłaszać od 9 października do 10 listopada. 
  • Program "Studenckie koła naukowe tworzą innowacje" finansowo wspiera projekty kół naukowych uczelni z całej Polski. 
  • W innowacyjnych rozwiązaniach i osiągnięciach dominują projekty technicznych kół naukowych. Program "Studencie koła naukowe tworzą innowacje" nikogo jednak nie wyklucza. 
  • Zgłoszenia do ministerialnego programu zgłasza uczelnia. 
  • Można otrzymać nawet 70 tysięcy rocznego dofinansowania. 

W studenckim świecie innowacji nie brakuje. Młode umysły pracują nad niezwykle nowoczesnymi rozwiązaniami i nic w tym dziwnego, że Ministerstwo Edukacji i Nauki chce im w tym pomagać, wspierając finansowo studenckie koła naukowe. Program "Studenckie koła naukowe tworzą innowacje" został ustanowiony we wrześniu 2020 r. 

- Rusza nabór wniosków w programie "Studenckie koła naukowe tworzą innowacje". To już kolejna jego odsłona - mówi Piotr Kowalczyk, naczelnik Departamentu Programów Naukowych i Inwestycji Ministerstwa Edukacji i Nauki. - Zapraszam do udziału w programie wszystkie uczelnie, a w praktyce koła naukowe działające na uczelniach. Składanie wniosków rozpoczyna się 9 października, a zakończy 10 listopada. Maksymalna kwota dofinansowania jednego projektu to 70 tysięcy złotych. 

Kto może skorzystać z programu?

Program skierowany jest do wszystkich kół naukowych. Mogą się zgłosić koła mające na swoim koncie starty w konkursach międzynarodowych o tematyce badawczej lub naukowo-technicznej, jak i te, które na takie zawody jeszcze czekają. - Uczelnia może złożyć trzy wnioski, dla kół, które są na początku swojej drogi naukowej i 10 wniosków, dla tych kół, które mają doświadczenie na arenie międzynarodowej, czyli dla tych najlepszych z najlepszych - mówi gość Mateusza Kulika. 


Posłuchaj
08:44 czwórka reset 18.09.2023 inwestycje 17.12.mp3 "Studenckie koła naukowe tworzą innowacje" - startuj po dofinansowanie dla kół naukowych (Reset/Czwórka)

 

Co chwila dochodzą do nas wieści o sukcesach polskich studentów. Trzeba przyznać, że dominują tu osiągnięcia w dziedzinach technicznych. O dofinansowanie projektu jednak mogą ubiegać się wszystkie uczelnie. - Dofinasowanie mogą uzyskać wszystkie projekty dotyczące prowadzenia badań naukowych, prac rozwojowych, ale nie tylko - wyjaśnia Piotr Kowalczyk. - Nie skupiamy się tylko na działalności naukowej, ale wspieramy również działania związane z transferem wyników badań do sfery gospodarczej. Po to te patenty są tworzone. 

Ważnym aspektem, który do dziś zaskakuje niektórych beneficjentów programu, jest wsparcie projektów, przez rozwój kompetencji miękkich członków kół naukowych. - Te umiejętności miękkie pozwalają im przedstawiać projekty na arenie międzynarodowej - mówi rozmówca Czwórki. - W konkursach dość popularnym zadaniem jest przedstawienie projektu w sposób zwięzły i biznesowy. Kolejny element w przypadku wdrażania i tworzenia pewnych rozwiązań to myślenie o zakupie pewnych certyfikatów i licencji, na co uwagę zwracały nam też uczelnie - dodaje. 

Jakie projekty dostają pieniądze? Granty dla kół naukowych

W 2023 r. dofinansowanie otrzymały 174 projekty na łączną kwotę 9,8 mln zł a wnioskodawców było ponad 300. Od 2020 roku dofinansowano już 400 pomysłów. - Bardzo popularne projekty to te dotyczące m.in.:

Koła naukowe to niezwykle ważny element każdej uczelni. Nierzadko właśnie z nich powstają startupy czy firmy. - Koła naukowe mają świetne pomysły. Widać też, że z roku na rok stają się coraz bardziej profesjonalne - podkreśla Piotr Kowalczyk, naczelnik Departamentu Programów Naukowych i Inwestycji Ministerstwa Edukacji i Nauki. - Ich działania przypominają początkujące startupy. 

Kto może się zgłosić do programu "Studenckie koła naukowe tworzą innowacje" 2023?

- O dofinansowanie mogą starać się uczelnie, bo koła naukowe nie maja osobowości prawnej - wyjaśnia gość Czwórki. - Uczelnia składa wnioski przez system OSF. Warto podkreślić, że ponad połowa złożonych wniosków dostaje dofinasowanie. W 2023 roku otrzymało je 174 projektów, na łączną kwotę 9,7 miliona złotych. To ogromne środki, a dla kół duże wsparcie. 

***

Tytuł audycji: "Reset"

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Piotr Kowalczyk, naczelnik Departamentu Programów Naukowych i Inwestycji Ministerstwa Edukacji i Nauki

Data emisji: 18.09.2023

Godzina emisji: 17.12

pj

Czytaj także

Po co nam studia? "Nie muszą zaważyć na późniejszym życiu"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 18:00
- To, czy iść na studia, jest sprawą indywidualną. Uczelnie otworzą przed nami pewnie niektóre drzwi do przyszłej kariery zawodowej, ale najczęściej najważniejsza i tak jest własna praca i samorozwój - podkreślał przedsiębiorca Michał Barczak. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Apka wymiany wiedzy i czasu. Aby się nauczyć, ale nie płacić za to

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2023 10:46
Studenci Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego tworzą opartą o ideę banku czasu apkę We Zone, która ma pomóc im nadrobić wiedzę z trudnych przedmiotów, bez konieczności wydania dużych pieniędzy na korepetycje. 
rozwiń zwiń