AIR SHOW Radom 2023 - święto lotnictwa w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2023 15:12
W ostatni weekend sierpnia Radom zamienia się w podniebną stolicę Polski. Podczas Międzynarodowych Pokazów Lotniczych AIR SHOW Radom 2023 fani samolotowych akrobacji mogą liczyć na moc atrakcji.  
Air Show Radom 2023
Air Show Radom 2023Foto: Krzysztof Świeżak/Polskie Radio
  • W dniach 25 i 26 sierpnia w Radomiu odbywa się XVII edycja Międzynarodowych Pokazów Lotniczych AIR SHOW Radom 2023.
  • W podniebnej defiladzie wzięło udział 65 jednostek powietrznych, w programie także pokazy akrobacyjne grup z Polski i z zagranicy.
  • AIR SHOW Radom 2023 to nie tylko atrakcje na niebie, ale także na ziemi.
  • Transmisje wideo z imprezy można śledzić dzięki Polskiemu Radiu - jedynemu producentowi treści wideo z wydarzenia.

Po kilkuletniej przerwie do Radomia wracają Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show. Jak na podniebne show przystało, wydarzenie zorganizowane jest z rozmachem, a na uczestników czekają liczne atrakcje. W ciągu dwóch dni na radomskim niebie pojawią się samoloty oraz wirnikowce z Polski i zagranicy, sterowane przez najlepszych pilotów.

Wielkie święto lotnictwa zaczęło się podniebnej defilady, w której wzięło udział 17 formacji i 65 jednostek powietrznych, a przed uczestnikami wydarzenia kolejne akrobacje i pokazy. Wiele będzie się działo na radomskim niebie, ale atrakcji nie zabraknie także na ziemi.


AIR SHOW Radom - serwis specjalny Polskiego Radia <<<Samochody rajdowe na AIR SHOW Radom 2023

Podniebne show supportowane jest także z płyty lotniska. Przed namiotem F-16 można natknąć się na kierowców rajdowych. - Jesteśmy u naszych przyjaciół, czyli grupy Tygrysów z Poznania, czyli F-16. Wraz z naszymi znajomymi stworzyliśmy kilka fajnych, spektakularnych przejazdów - opowiada w rozmowie z Hanną Dołęgowską Darek Baśkiewicz z Camel Rally Team. - Wspólnie stworzyliśmy między innymi biało-czerwoną flagę. My poruszaliśmy się naszą rajdówką po płycie lotniska, ciągnąc za sobą smugę czerwonego dymu. Nad nami leciał helikopter tworząc biały dym. Gdy utworzyła się flaga, chwilkę po tym wlatywał w to bokiem pilot F-16. Było to bardzo widowiskowe i przede wszystkim dedykowane żołnierzom Wojska Polskiego.


Posłuchaj
12:32 Czwórka/Czwórka na Air Show Radom rajdowiec , F-1626.08.2023.mp3 AIR SHOW Radom 2023. Samochody terenowe i F-16 we wspólnym pokazie (Czwórka na Air Show Radom/Czwórka)

F-16, czy łatwo go pilotować? 

Jak podkreśla kpt. Maciej Krakowian, lider F-16 Tiger Demo Team, F-16 to samolot, który nie tylko pełni funkcję bojową, ale także doskonale sprawdza się podczas akrobacji. - Każdy pilot oczywiście powie, że jego samolot jest najlepszym samolotem. Jednak tutaj nie będąc stronniczym, muszę przyznać, że ta maszyna to samolot stworzony dla pilota - tłumaczy. - Jest bardzo ergonomiczny jeżeli chodzi o sam pilotaż, wszystko jest pod ręką, ale też wizualnie jest po prostu piękny.

W Czwórce rozmawiamy na temat lotniczych pokazów akrobatycznych, między innymi Marka Choima, Artura Kielana, Łukasza Czepieli i formacji Orlen "Żelazny". Także mówimy o prezentowanych na Air Show samolotach - w tym polskiego FA-50 i śmigłowców wojskowych.


Posłuchaj
12:22 Czwórka/Czwórka na Air Show Radom 2023 PR4_AAC_air show_maszyna_ 2023_08_26-12-38-51.mp3 AIR SHOW Radom 2023. O sprzęcie wojskowym, śmigłowcach wojskowych i pracy pilota (Czwórka na Air Show Radom/Czwórka)

 

Zwiedzamy także wystawę Wojsk Specjalnych, gdzie będzie można zapoznać się z najnowszym sprzętem i wyposażeniem osobistym żołnierzy, porozmawiać o służbie, a także rekrutacji do polskich sił zbrojnych.

Źr. Youtube/Polskie Radio/Szkoła orląt z Dęblina - rekrutacja fakty i mity/Air Show Radom 2023

Transmisje wideo z imprezy można śledzić dzięki Polskiemu Radiu - jedynemu producentowi treści wideo z wydarzenia. Będzie można je obejrzeć również na specjalnej stronie internetowej airshow.polskieradio.pl. Oprócz relacji na żywo, po zakończeniu pokazów, na stronie udostępnione zostaną najlepsze fragmenty z występów.Zobacz także: 

***

Tytuł audycji: Czwórka na Air Show 2023

Prowadzi: Oliwia KrettekHanna Dołęgowska

Data emisji: 26.08.2023

Godzina emisji: 12.05 

aw

Czytaj także

Natalia Niedźwiedź - Polka po prestiżowych zawodach w Innsbrucku

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2022 13:33
Pierwszy raz w historii polskiego freeride’u na zawodach Crankworx w Innsbrucku wystartowała reprezentantka naszego kraju. - To było super przeżycie i efekt wow! - opowiada Natalia Niedźwiedź o swoim udziale w imprezie.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Air Show Radom. Pokazy lotnicze z ponad 20-letnią tradycją

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2023 12:48
Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show Radom to jedno z najważniejszych wydarzeń lotniczych w Polsce i na świecie. Na imprezie, która liczy sobie ponad 20 lat, można podziwiać najnowocześniejszy sprzęt lotniczy będący na wyposażeniu wojska oraz powietrzne akrobacje mistrzów lotnictwa. Hasło tegorocznej odsłony pokazów brzmi: "Niezwyciężeni w przestworzach".
rozwiń zwiń