Karina Królak - jej biżuterię pokochały Madonna i Lana Del Rey

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2014 11:32
Tworzy biżuterię, jest charakteryzatorką filmową, może się pochwalić stałą ekspozycją w Państwowym Muzeum Etnograficznym, a jej produkty noszą gwiazdy światowego formatu - Madonna i Lana Del Rey. Karina Królak to przykład osoby, która skromnie, bez medialnego rozgłosu, osiągnęła duży sukces.
Audio
  • Biżuterię zaprojektowaną przez Karinę Królak noszą m.in. Madonna i Lana Del Rey (Czwórka/EX Magazine)
Karina Królak
Karina KrólakFoto: Wojciech Kusiński / PR

Karina Królak tworzeniem biżuterii zajmuje się już 10 lat. Udało jej się przez ten czas wypracować mocną pozycję na polskim rynku, ale również wyjść ze swoimi produktami poza granice. - Nie ma recepty na sukces. Trzeba kochać to, co się robi i wkładać w to serce. A przede wszystkim bardzo dużo pracy. Biżuteria nie powstaje ot tak. Potrzebny jest pomysł, materiał, narzędzia i pewna wiedza techniczna jak to połączyć w całość. W moim przypadku sprawdziło się coś jeszcze: nie przepychałam się łokciami. Spokojnie robiłam swoje, bez sztucznego hałasu wokół moich prac - powiedziała projektantka.
W 2011 roku naszyjnik autorstwa gościa "EX Magazine" został włączony do stałej ekspozycji Państwowego Muzeum Etnograficznego. Niejeden twórca mógłby stwierdzić, że to prawdziwa kulminacja zawodowej kariery i odtąd można już osiąść na laurach. - Ja jednak traktuję to wyróżnienie jako „dobry początek”- stwierdziła ze śmiechem Królak. - Z Muzeum Etnograficznym to była piękna historia - praktycznie prezent na urodziny. Mój naszyjnik wygrał konkurs i można go oglądać w muzeum, które swoją drogą bardzo cenię za to, że jest otwarte wobec dokonań współczesnych twórców. Warunkiem było, by prace nawiązywały do tradycji i historii polskiej kultury - wyjaśniła projektantka. Jej naszyjnik wykorzystywał ludowe wycinanki.
PRZECZYTAJ TEŻ: Kosmos Project wystawia się w Skandynawii

Wśród osób, które noszą dzieła Kariny Królak, są polskie artystki - Monika Brodka, Natalia Przybysz, Halinka Mlynkova, czy Edyta Górniak. Na tej liście znalazły się również wielkie gwiazdy światowego formatu: Madonna i Lana Del Rey. - Osób większego nawet kalibru jest jeszcze więcej, ale przewrotnie nie powiem o nich. Dla mnie nie ma znaczenia, kto nosi moją biżuterię. Nie informowałam prasy ani żadnych portali o tym, gdz udało się dotrzeć do tych wielkich gwiazdł to wyciekło już po fakcie. Nie zależało mi na tym, żeby lansować się poprzez te nazwiska, a zarazem nie chciałam wystraszyć potencjalnych klientek, które mogłyby pomyśleć, że moje prace są drogie, niedostępne. Nic takiego! - zaznaczyła projektantka.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy Uli Kaczyńskiej z Kariną Królak w "EX Magazine".
ac/mm

Czytaj także

Dyplom ASP nie czyni cię wyjątkowym

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2014 16:35
Agata Radomińska jest absolwentką wrocławskiej ASP. Czy bohaterka reportażu Czwórki żyje z malarstwa?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maria Sadowska: tęskniłam za energią abstrakcyjną

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2014 11:54
Reżyserka filmów, producentka muzyczna, wokalistka, jurorka "The Voice of Poland". Maria Sadowska to artystka, której nie sposób zaszufladkować.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Moda jest kobietą!

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2014 14:30
Choć modą głównie interesują się kobiety to wielkie krawiectwo wcale nie było dostępne dla pań. Te, którym się udało, opisał Bertrand Meyer-Stabley w książce "Kobiety, które wstrząsnęły światem mody".
rozwiń zwiń