Jak AI przejmuje internet? Ile jesteś w stanie zapłacić za prawdziwą wiedzę online?

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2025 12:52
AI slop to pojęcie ukute dla opisania masowego zalewu bezsensownych, spłaszczonych, klikogennych treści generowanych przez AI, takich jak sztuczne poradniki, fejki, clickbaity, obrazy deepfake. Dlaczego je oglądamy? Czy to tylko rozrywka, czy już problem cywilizacyjny?
AI slop - co to jest?
AI slop - co to jest?Foto: Shutterstock

- To nie jest wina sztucznej inteligencji, tylko wina nas, ludzi. Już po tych dwóch latach od tego boomu na modele generatywnej inteligencji powoli przestajemy myśleć o niej jako o wielkim potworze, który nas zje czy uwolni się ze smyczy - mówi Michał Górecki, twórca internetowy.


Posłuchaj audycji "Bez tabu" o AI slop


Jak dodaje, AI to narzędzie, które możemy wykorzystywać do czynienia dobra, ale także do czynienia zła. - Te treści różne, fejkowe, pojawiały się wcześniej niż dwa lata temu. Teraz są doskonalsze, niestety. Bardziej przypominają rzeczywiste zdjęcia, filmy czy głosy - tłumaczy.

Czy rozpoznajemy, co jest tworzone przez człowieka, a co przez AI? Jaka jest przyszłość mediów społecznościowych? Czy zatracą społecznościowy charakter? Coraz mniej w nich treści tworzonych przez prawdziwych użytkowników, a coraz więcej botów i sztucznej inteligencji. Niektórzy twierdzą, że wszystko, co wartościowe, będzie dostępne, ale za opłatą, czyli tzw. paywallem. Czy warto płacić za prawdziwe treści? Co możemy zrobić? Czy potrzebujemy nowej etyki internetu?



- Dla mediów społecznościowych fundamentalne jest zaangażowanie - zaznacza Aleksy Szymkiewicz, antropolog, badacz nowych mediów i filozof ze Stowarzyszenia Demagog. - To też jest kluczowe dla treści generowanych przez sztuczną inteligencję, że one budzą zaangażowanie. Jak wszystkie pozostałe fałszywe treści, też bazują na naszych emocjach: na radości, smutku, współczuciu. Dzięki temu poszczególne profile, treści zyskują bardzo dużo ruchu w postaci wyświetleń, reakcji, lajków, ale też komentarzy - uważa gość Czwórki.

Takie zaś zaangażowanie na profilach w serwisach społecznościowych może zostać spieniężone. Strony z wysokimi zasięgami, nawet te, na których wcześniej publikowano treści generowane przez sztuczną inteligencję, są chodliwym produktem.


Zobacz także:


- Dostępność narzędzi i to, że np. możemy tworzyć bardzo realistyczne filmiki, to są wszystko niebezpieczne zjawiska, bo szeroko dostępne, często bezpłatne. Brak ograniczeń moim zdaniem prowadzi nas do katastrofy - ostrzega Konrad Maj, psycholog społeczny z Wydziału Psychologii SWPS.

***

Tytuł audycji: Bez tabu

Prowadzi: Marta Zinkiewicz

Goście: Aleksy Szymkiewicz (antropolog, badacz nowych mediów i filozof, Stowarzyszenie Demagog), Michał Górecki (twórca internetowy zajmujący się sztuczną inteligencją), dr Konrad Maj (psycholog społeczny, Wydział Psychologii SWPS)

Data emisji: 27.05.2025

Godzina emisji: 20.13

kajz/k

Czytaj także

Czy zakaz korzystania z social mediów przez dzieci i młodzież ma sens?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2025 08:28
W audycji "Bez tabu" zastanawialiśmy się, czy wprowadzenie zakazu używania mediów społecznościowych dla osób poniżej 16. roku życia może przynieść korzyści. Nad takim ograniczeniem zastanawia się coraz więcej krajów na całym świecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chałkoń - niewinna zabawa czy poważne zagrożenie?

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2025 22:22
Popularny wiral stał się przedmiotem nie tylko wielu wariacji na temat chałki, ale i wdzięcznym tematem, który podchwyciły agencje i działy marketingowe.
rozwiń zwiń