Polskie Radio
Section05
Kuba Witkowski

Akcja "TIR-y na tory" po latach. Co zostało nam z tych pomysłów i marzeń?

W dobie drastycznych zmian klimatycznych i poszukiwania rozwiązań przyjaznych dla środowiska transport towarów koleją wydaje się czymś wręcz nieuniknionym. A przecież hasło "TIR-y na tory!" rozbrzmiewa już od blisko 10 lat. Miało być tak pięknie, a jednak koleje wciąż przegrywają z wielotonowymi ciężarówkami. Co poszło nie tak?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA transport kolej kolejnictwo TIR ciężarówka pociągi ekonomia ekologia Robert Grzędowski Trójka

Przepisy przeciwpożarowe a realia życia w blokach. Gdzie trzymać rowery i inne rzeczy?

Czy przepisy przeciwpożarowe są respektowane przez mieszkańców bloków? W nowym budownictwie mieszkaniowym architekci nie zawsze planują dodatkowe komórki, w których lokatorzy mogliby trzymać rowery czy wózki. Według prawa, mieszkańcy nie powinni zostawiać ich na korytarzach czy podziemnych parkingach. A jaka jest rzeczywistość?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Robert Grzędowski rower wózek dziecięcy budownictwo mieszkanie deweloper przepisy prawo przepisy przeciwpożarowe

Nowe zwyczaje migracyjne ptaków. Powodów jest wiele, łączy je działalność ludzi

Orły zmieniają swoje trasy migracyjne ze względu na trwającą wojnę w Ukrainie. Badacze wskazują, że ptaki te źle reagują na większe zmiany w ich naturalnym obszarze. Jednocześnie naukowcy ostrzegają, że dalsze takie zjawiska mogą być dla przyrody dużym problemem. Co więcej, to niejedyny przypadek, kiedy przez ludzką działalność ptaki zmieniają trasy lotów.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Matus ptaki ptaki wędrowne ornitologia przyroda

Radary dźwiękowe - sposób na walkę ze zbyt głośnymi pojazdami?

Wysokie temperatury zachęcają do otwierania okien w mieszkaniu. Problemem są jednak zbyt głośne pojazdy, które zdenerwują niejedną osobę. Rozwiązaniem problemu mogą być radary dźwiękowe. Już teraz jednak na wyposażeniu policji są sonometry; pozwalają one zmierzyć, czy pojazd nie przekracza normy hałasu. Czy dodatkowe automaty są więc potrzebne?
Zobacz więcej na temat:  Robert Grzędowski Trójka motoryzacja samochody kierowcy pojazdy

Ogólnopolski bilet dla transportu publicznego? Rząd: jesteśmy na etapie sprawdzania

Jeden, bilet komunikacyjny na pociągi, autobusy, tramwaje i metro w całym kraju? Niewykluczone, że wkrótce nie będzie to już jedynie wizja przyszłości. Aktualnie nad takim rozwiązaniem pracuje Ministerstwo Infrastruktury. Miałoby ono usprawnić podróż po kraju. Na razie resort sprawdza, jak funkcjonuje to w innych krajach i pojedynczych miastach.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Matus infrastruktura ministerstwo infrastruktury transport publiczny komunikacja miejska podróże pociągi autobus tramwaj

Wielkie sprzątanie na Mount Evereście. Tony śmieci zostaną zniesione ze zboczy najwyższego szczytu Ziemi

Nepalskie wojsko ruszyło na Mount Everest, by posprzątać ponad dziesięć ton śmieci, które pozostawili po sobie wspinacze. Ze zboczy mają zostać zabrane także zwłoki zmarłych zdobywców szczytu. To etap ostatnich przygotowań do sezonu wspinaczkowego w Himalajach.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Robert Grzędowski Mount Everest Himalaje Miłka Raulin alpinizm wspinaczka góry

Akcja Żonkile dla upamiętnienia 81. rocznicy powstania w getcie warszawskim. Przyłącz się!

To już 12. edycja akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile, będącej znakiem pamięci o bohaterkach i bohaterach powstania w getcie warszawskim. W całej Polsce włączyło się do niej blisko 6 tys. szkół, bibliotek i instytucji. W tym roku czekają nas premiery filmów o tematyce historycznej, a także animacje dla dzieci i dorosłych. 19 kwietnia, w 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, wolontariuszki i wolontariusze wręczą na ulicach Warszawy dwumilionowy papierowy żonkil.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo historia Polski POLIN powstanie w getcie Żydzi powstanie w getcie warszawskim akcja żonkile Warszawa Muranów Marek Edelman Radosław Nałęcz getto warszawskie Małgorzata Jakubowska Trójka