Kobiety na rynku pracy. "Nie jest źle, ale wciąż może być lepiej". Zetki przynoszą zmiany

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2024 07:24
Współczesny rynek pracy zmienia się błyskawicznie, wraz z nim zmienia się zawodowa pozycja kobiet. Aktualnie 63 procent kobiet w Polsce jest aktywnych zawodowo, ta proporcja jest większa w najmłodszej grupie dorosłych kobiet - jakie zmiany przynoszą kobiety z gen Z?
Kobiety w Polsce są świetnie wykształcone, nie zawsze jednak wchodzą na rynek pracy
Kobiety w Polsce są świetnie wykształcone, nie zawsze jednak wchodzą na rynek pracyFoto: Shutterstock/NDAB Creativity
  • Aktualnie na polskim rynku pracy aktywnych jest 63 procent kobiet i 80 procent mężczyzn. 
  • Sytuacja zawodowa kobiet poprawia się, choć wciąż może być lepiej. Luka płacowa jest mniejsza w niż w większości krajów Unii Europejskiej. 
  • Najbardziej aktywną zawodowo grupą kobiet są panie w wieku 25-54. To grupa niezwykle różnorodna. 
  • Jakie zetki są na rynku pracy?
  • Jak macierzyństwo zmienia pozycję kobiety na rynku pracy?
  • Jak wykorzystać doświadczenie kobiet 50+? 

- W 2024 roku możemy powiedzieć, że sytuacja kobiet na rynku pracy w Polsce nie wygląda aż tak źle, choć zawsze może być lepiej - mówi Magda Pietkiewicz, ekspertka od rynku pracy, twórczyni platformy Enpulse. - Luka płacowa jest mniejsza w niż w większości krajów Unii Europejskiej, choć nadal zdarza się, że kobieta na takim samym stanowisku jak mężczyzna, w tej samej firmie, zarabia nawet o 12 procent mniej. Mało mówi się o równości płci w pracy, co wynika ze stereoptypów - przekonania, że pierwszą rolą kobiety jest opieka nad domem, dziećmi. Panie też częściej pracują w zawodach uznawanych za kobiece - w edukacji, ochronie zdrowia. 

Aktualnie 63 procent kobiet w Polsce pracuje zawodowo (80 procent mężczyzn). Dziewczyny w Polsce zdobywają świetne wykształcenie, ale zdarza się, że nie podejmują pracy. Wspomniane proporcje zmieniają się, gdy patrzymy na najmłodszą grupę kobiet - na zetki. - W 2023 roku mieliśmy na rynku pracy 83 procent kobiet z najmłodszego pokolenia, czyli tego urodzonego po 1995 roku. To sukces - podkreśla ekspertka. - Trzeba też podkreślić, że w mieszanych zespołach jakość i efektywność pracy wzrasta.


Posłuchaj
33:32 czwórka girls talk 10.07.2024 praca 19.11.mp3 O pozycji kobiet na rynku pracy opowiada Magda Pietkiewicz, ekspertka od rynku pracy (Girls'talk/Czwórka)

 

Najbardziej aktywną grupą wiekową kobiet są panie w wieku 25 - 54 lata. Przyjęcie tak szerokich widełek wieku sprawia, że jest to grupa niezwykle różnorodna. Są w niej m.in. i przedstawicielki gen Z, i kobiety wracające na rynek pracy po urlopach macierzyńskich czy wychowawczych, ale też panie z niezwykle dużym stażem pracy i doświadczeniem zawodowym. 

Z zetkami idzie zmiana

- Dziś na rynku najwięcej zmienia generacja Z. Mają odwagę, im się chce, mają nowe pomysły. Mogą wprowadzić dużo dobrego, ale potrzebują wsparcia - mówi Magda Pietkiewicz. - Obecność kobiet-zetek w firmie sprawia, że naprawdę zacznie się ciekawie dziać, jeśli chodzi o kulturę organizacyjną w firmie. 

Czwórkowa gościni zwraca uwagę na nowy styl pracy, inne relacje, pracę zdalną. Jest obecnie wiele czynników, które sprawiają, że zetki nie identyfikują się mocno z pracą czy firmą. - Im jest się trudno przywiązać, inaczej też się komunikują. To wyzwanie i dla pracodawców i dla starszych kolegów - ocenia ekspertka. 

Czytaj także:

Macierzyństwo i praca

Badania pokazują, że większość młodych Polek nie chce mieć dzieci, albo nie chce mieć dzieci teraz, przed trzydziestką. - To również wpływa na rynek pracy - ocenia Magda Pietkiewicz i przyznaje, że choć w Polsce pytanie o plany macierzyńskie podczas rozmowy kwalifikacyjnej jest niezgodne z prawem, to wciąż jest zadawane. Ekspertka podkreśla też, że niezbędne jest wprowadzenie rozwiązań systemowych, które ułatwią pracowniczkom wrócić na stanowisko po urlopach macierzyńskich czy wychowawczych. 

Doświadczenie kontra wiek na rynku pracy

Kolejną grupą kobiet na rynku pracy są panie z dużym stażem i doświadczeniem. - Dziś każdy chce mieć pracownika z doświadczeniem, ale pracodawcy obawiają się osób starszych - martwią się, że taka osoba zaraz wejdzie w okres ochronny, albo zacznie chorować. Ja jednak uważam, że lepiej takiego doświadczenia i wiedzy za burtę nie wyrzucać. Warto wykorzystać potencjał grup 50+ do dzielenia się wiedzą wewnątrz organizacji, bo dziś jest on niewykorzystany 

Różnice w wynagrodzeniach - szklany sufit

Szacuje się, że na niektórych stanowiskach w Polsce kobiety zarabiają od 5 do 12 procent mniej niż mężczyźni. Zdaniem czwórkowej gościni powodu tego stanu możemy szukać w braku dobrze przygotowanych widełek płacowych w poszczególnych firmach i tym, że kobiety pytane "ile chce pani zarabiać" zawsze podają sumę niższą niż mężczyźni.  - Jasne widełki płacowe wiele by ułatwiły - wskazuje Magda Pietkiewicz. - Tu jest nadzieja w młodym pokoleniu - oni proszą o jasne ścieżki awansu, jasne struktury, konkretne widełki płacowe. 


***

Tytuł audycji: "Girls'talk"

Prowadzi: Kasia Dydo

Gościni: Magda Pietkiewicz (ekspertka od rynku pracy, twórczyni platformy Enpulse)

Data emisji: 10.07.2024

Godzina emisji: 19.11

pj

Czytaj także

Równość kobiet na rynku pracy. Liczą się kompetencje, nie płeć

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2022 19:43
Im mniejsza firma, tym niższy priorytet ma kwestia równości płci. Jaka jest sytuacja kobiet w małych i średnich firmach? Co na to wpływa?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cleo Ćwiek: dobrostan - nie mieć go jest fatalnie

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2024 11:29
- Gdy myślę: "dobrostan psychiczny", to myślę o nim jak o uczuciu, które wiem, że teraz mam, i wiem, jak to jest go nie mieć. Nie mieć go jest fatalnie - przyznaje Cloe Ćwiek, modelka, założycielka fundacji Można Zwariować, której jedna z ostatnich kampanii skupia się na dbaniu o swój własny dobrostan, pomocy samemu sobie. 
rozwiń zwiń