"Pierwotna potrzeba naszego mózgu to inny człowiek, a nie smartfon"

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2024 15:35
- Badania pokazują, że przeciętny Polak spędza w sieci prawie 6 godzin dziennie. Warto znaleźć dla tego alternatywę w realnym świecie - mówi Maciej Dębski, prezes fundacji "Dbam o mój zasięg". - Za to czeka nas nagroda w postaci: lepszej koncentracji uwagi, pozytywnego nastawienia, lepszej wydajności, a przede wszystkim relacji i przestrzeni na nie. 
Jeśli rodzic nie dba o higienę cyfrową, to wzrasta ryzyko, że dziecko będzie powielało jego zachowania
"Jeśli rodzic nie dba o higienę cyfrową, to wzrasta ryzyko, że dziecko będzie powielało jego zachowania"Foto: shutterstock//BearFotos
  • Fundacja "Dbam o mój zasięg" od lat zajmuje się higieną cyfrową dzieci i dorosłych. 
  • Maciej Dębski, jej prezes, wskazuję na potrzebę relacji, bycia z ludźmi. 
  • Nowe technologie, media społecznościowe miały nas zbliżyć do siebie. Tymczasem widzimy, że działają odwrotnie. 
  • Współczesne, nowoczesne aplikacje mocno przykuwają naszą uwagę.
  • Dzieci patrzą na swoich rodziców i biorą z nich przykład, także w kwestii korzystania ze smartfonów. 
  • Jak zadbać o higienę cyfrową - poznaj wskazówki eksperta. 

Dużo słyszymy o tym, że nowe technologie mocno wpływają na nasz wellbeing. Ich "zasługa" to m.in. nasze rozproszenie, brak możliwości skupienia uwagi, wady postawy. 

Maciej Dębski i jego fundacja "Dbam o mój zasięg" od lat zajmuje się naszą higieną cyfrową, informuje, jak świat nowych technologii nas wciąga i jak można od tego uciec. 

- Pod słowem "zasięg" w nazwie naszej fundacji kryje się ten zasięg naszego telefonu, to, jak nie popaść w spiralę bezsensownego korzystania z telefonu, ale też dbanie o zasięg relacji. Każdy dziś powie, że relacja jest najważniejszym czynnikiem pozwalającym na wyjście z problemu, w tym problemu uzależnienia, też od nowych technologii - mówi Maciej Dębski. 

Mamy coraz większy problem z dbaniem o higienę cyfrową. Nowe technologie, media społecznościowe miały nas zbliżyć do siebie. Tymczasem widzimy, że działają odwrotnie. 

- Uzyskanie balansu i równowagi to dziś dla mnie, jako założyciela fundacji "Dbam o mój zasięg", wyzwanie XXI wieku - podkreśla gość Piotra Firana. - Dziś nie demonizujemy już telefonów, smartfonów. To narzędzia, często bardzo nam potrzebne. Nie należy zakazywać ich używania sobie czy dzieciakom.  


Posłuchaj
31:34 czwórka świat 4.0 10.07.2024 zasięg 18.11.mp3 O higienie cyfrowej opowiada Maciej Dębski, prezes fundacji "Dbam o mój zasięg" (Świat 4.0/Czwórka)

 

Czwórkowy gość wskazuje na ogromny rozwój aplikacji, mediów społecznościowych, które przykuwają naszą uwagę na wiele godzin i poprzez zaszyte w nich algorytmy podsuwają nam atrakcyjne dla nas treści. - Aplikacje wykorzystują naszą potrzebę do bycia z innymi. Gry sieciowe, media społecznościowe wciągają nas, ale też odgraniczają od rzeczywistości - tłumaczy. I przypomina, że relacja to patrzenie sobie w oczy. 

Przykład idzie z góry

Coraz częściej mówi się o uzależnieniu dzieci od telefonów, wskazuje się na konsekwencje takich zachowań. Czwórkowy gość ocenia, że to problem tego, na co rodzice pozwalają dzieciom. 

- Jeśli rodzic nadużywa smartfona, to dziecko też będzie. Jeśli rodzic nie dba o higienę cyfrową, to wzrasta ryzyko, że dziecko będzie powielało jego zachowania - opisuje ekspert. - Zaskoczeniem było dla mnie, że dzisiejsi 30-, 40-, 50-latkowie są tak mocno przywiązani do elektroniki. Weekend bez smartfona często bywa dla nich wyzwaniem nie do pokonania. 

Jak dbać o higienę cyfrową?

Metody dbania o higienę cyfrową są dość proste. Ich działanie może być odroczone, ale wprowadzone zmiany na początku mogą być dla nas nieprzyjemnie. 

  • Kontrola czasu w sieci - aplikacje zabierają nam czas, zweryfikujmy, co zjada go najwięcej. Warto taką aplikację odinstalować na jakiś czas.
  • Kontrola jakości czasu w sieci - najbardziej negatywny wpływ na nas ma "passive screen time" - czyli scrollowanie. - Unikajmy tego jak ognia - radzi ekspert. 
  • Relaks bez nowych technologii - idźmy do lasu, bez telefonu. 
  • Wycofanie nowych technologii z sypialni na dwie godziny przed zaśnięciem. 

- Badania pokazują, że przeciętny Polak spędza w sieci prawie 6 godzin dziennie. Warto znaleźć dla tego alternatywę w realnym świecie - mówi Maciej Dębski. - Za to czeka nas nagroda w postaci: lepszej koncentracji uwagi, pozytywnego nastawienia, lepszej wydajności. Zyskamy też więcej czasu dla rodziny i bliskich. Osoby w takim cyfrowym balansie są bardziej szczęśliwe, pewne siebie, bo mają realną sieć oparcia społecznego - innych ludzi i przestrzeń na ich obecność. Pamiętajmy, że pierwotna potrzeba naszego mózgu to inny człowiek, relacja, a nie smartfon. 


***

Tytuł audycji: Świat 4.0

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Maciej Dębski (prezes fundacji "Dbam o mój zasięg")

Data emisji: 9.07.2024

Godzina emisji: 18.11

pj/wmkor

Czytaj także

Smartfon na urlopie. Zabrać go w podróż, a może nie?

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2023 20:28
71 proc. badanych podczas wakacji wyciąga smartfona od 2 do 5 razy na godzinę. Zakładając, że jesteśmy aktywni około 16 godzin dziennie, odświeżamy w tym czasie ekran nawet 80 razy. Są i tacy, którzy na urlop smartfona nie biorą. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

10 dni bez smartfona. Dziennikarski eksperyment na studentach

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2024 10:44
Smartfon jest niezwykle przydatnym narzędziem, niewielu z nas wyobraża sobie, że można z niego zrezygnować. Takiego wyzwania podjęło się kilkoro studentów Media City's University Technical College w Londynie. Swoje smartfony na 10 dni wymienili na stare komórki. 
rozwiń zwiń