Smog świetlny - co to jest i jaki ma wpływ na nas i środowisko?

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2022 09:45
Odkrycie żarówki znacznie wydłużyło nasz dzień. Obok wielu zalet powszechna elektryfikacja ma także wpływ na zaburzenia naszego naturalnego zegara biologicznego. W miastach jego przyczyną jest m.in. "smog świetlny". Sprawdzimy, jakie jeszcze konsekwencje tego zjawiska ponosimy my i przyroda. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Ioana Catalina E/Shutterstock.com

Smog świetlny to łuna, która pojawia się w nocy na niebie nad zamieszkałymi obszarami, spowodowana przez sztuczne źródła światła. - Oficjalną nazwą jest "zanieczyszczenie światłem" i jest to forma zanieczyszczenia powodowana przez światło, które wytwarzają ludzie, używając zewnętrznych instalacji - tłumaczył w Czwórce Sylwester Kołomański z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. 

Nadmierna ilość światła powoduje, że w miastach nie widać gwiazd. Głównym źródłem tego problemu są latarnie uliczne, reklamy wielkoformatowe, oświetlenie biurowców i stref przemysłowych oraz dużych obiektów infrastrukturalnych. - Light pollution, czyli smog świetlny, jest pomarańczową poświatą, która unosi się nad miastami - tłumaczyła Justyna Olszewska z grupy Good Night Collective. - Kolejne zanieczyszczenia to zakłócenie świetlne, czyli tak zwana symfonia świateł, która sprawia, że miasto wygląda jak bożonarodzeniowa choinka. Blask i nadmierna jasność powoduje dyskomfort.

Sztuczne światło, które pojawia się nocą - czyli w czasie, kiedy w naturze byłoby po prostu ciemno - ma negatywne konsekwencje dla żywych organizmów przystosowanych do funkcjonowania w trybie dzień-noc, w tym dla ludzi. - Jesteśmy istotami dziennymi, lepiej poruszamy się tam, gdzie jest jasno, w porze nocnej nasze organizmy powinny wypoczywać w ciemności - wyjaśniał Sylwester Kołomański. - Jeśli ten rytm jest zaburzony, pojawiają się m.in. problemy z wytwarzaniem melatoniny.

Jaki jeszcze negatywny wpływ na nas i środowisko ma smog świetlny? O tym powiemy w Czwórce.


Czytaj także:


***

Na audycję "Ratujemy świat" - w piątek (30.12) o godz. 15.05 - zaprasza Marta Hoppe.

aw/kor

Czytaj także

Sprzątanie świata. "Zacznij od własnego podwórka"

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2022 15:00
- Ludzie śmiecą, najczęściej nie zdając sobie sprawy z tego, jak jest to niebezpieczne dla nich i dla planety, dlatego tak ważna jest edukacja - podkreślał Grzegorz Mikosza z Fundacji Nasza Ziemia, główny koordynator akcji "Sprzątanie świata - Polska". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lekarze myślą o klimacie. Czy świat medycyny może być ekologiczny?

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2022 14:00
Odpady medyczne, strzykawki, maseczki, przeterminowane leki, podróże lekarzy na liczne konferencje - to cegiełki, które medycyna dokłada do zanieczyszczenia świata. Oczywiste jest, że zawsze na pierwszym miejscu jest dobro pacjenta, sterylność, bezpieczeństwo, ale są już pierwsze pomysły, jak dodać do tego troskę o planetę. 
rozwiń zwiń