Dzień bez telefonu - odłóż smartfon nie tylko 15 lipca

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2025 14:37
Od samego poranka odkładamy telefony i spróbujemy spędzić wtorek, 15 lipca, bez telefonu. W dniu bez telefonu sprawdzimy czym jest potrzeba cyfrowego odłączenia i czy często się na nią decydujemy. 
15 lipca warto oderwać się od smartfona
15 lipca warto oderwać się od smartfonaFoto: shutterstock/Davide Angelini

15 lipca obchodzimy Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego. To inicjatywa, która ma na celu zachęcić do oderwania się od ekranów smartfonów i spędzenia dnia w trybie offline, skupiając się na otaczającym nas świecie i interakcjach z innymi ludźmi. 

Tuż po 8.00 sprawdzimy, dlaczego warto oderwać się od smartfona nie tylko w ten dzień. Dowiemy się, ile wynosi średni czas spędzany przed ekranem telefonu i jakie są tego konsekwencje na dłuższą metę. Czy rzeczywiście spadek koncentracji i zmęczenie to zasługa wielu godzin ze smartfonem w ręce?

Zobacz także:

W społeczeństwie pojawia się świadomość i narasta potrzeba cyfrowego odłączenia. Wracamy do tego, co analogowe, cenimy inicjatywy offline'owych społeczności i relacje w realu. Biznes też już dostrzegł ten trend - powstaje cała branża związana z detoksem cyfrowym, sprzedająca gadżety, aplikacje, a nawet całe wyjazdy - wszystko, co pozwoli nam na chwilę resetu bez telefonu

Po 9.00 spotkamy się z Pawłem Warzechą, autorem kanału mobzillatv, by sprawdzić czy smartfony są eko. Na naszej planecie są już miliony telefonów. Biorąc  pod uwagę materiały, z których są produkowane i energię jaką czerpią eko nie są. Ale skutki te można zmniejszać. Jak je ładować, jak używać długo jednego telefonu? Jak i gdzie pozbywać się tych elektroodpadów? Gdzie wyrzucać stare telefony?

***

Na audycję z cyklu "Poranek Czwórki" we wtorek (15.07) o godz. 7.00 zaprasza Bartek Czarkowski. 

pj

Czytaj także

"Pierwotna potrzeba naszego mózgu to inny człowiek, a nie smartfon"

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2024 15:35
- Badania pokazują, że przeciętny Polak spędza w sieci prawie 6 godzin dziennie. Warto znaleźć dla tego alternatywę w realnym świecie - mówi Maciej Dębski, prezes fundacji "Dbam o mój zasięg". - Za to czeka nas nagroda w postaci: lepszej koncentracji uwagi, pozytywnego nastawienia, lepszej wydajności, a przede wszystkim relacji i przestrzeni na nie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowe technologie i zdrowie. "Dbam o mój zasięg"

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2024 10:56
- Mamy coraz częściej problem z dbaniem o coś, co się nazywa higieną cyfrową. Nowe technologie miały nas w jakiś sposób zbliżyć do siebie, spowodować, że będziemy mieli więcej czasu dla siebie - mówi Maciej Dębski, prezes fundacji "Dbam o mój zasięg". - Ich rozwój jednak powoduje, że niekiedy, a nawet bardzo często, jest zupełnie odwrotnie.
rozwiń zwiń