Jak sobie radzić bez śniegu w górach? Maciej Kulig stawia na bieganie i jaskinie

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2024 10:01
Luty okazał się niezwykle ciepłym miesiącem, co dało w kość narciarzom i snowboardzistom. Maciej Kulig, który mieszka w Szczyrku przekonuje, że w górach zimą i bez śniegu można się fajnie bawić. On stawia na bieganie, widoki i jaskinie. 
Maciej Kulig na górskiej biegowej trasie
Maciej Kulig na górskiej biegowej trasieFoto: Piotr Galus/Czwórka
  • Maciej Kulik, przedsiębiorca, aktor i biegacz ze Szczyrku zabrał Piotra Galusa na poranne bieganie. 
  • Dwunastokilometrowa trasa biegła fragmentem z ładniejszych pasm Beskidów - ciągnącego się od Baraniej Góry w Wiśle, po Skrzyczne w Szczyrku. 
  • Bieganie po górach to świetna aktywność w górach, gdy brakuje śniegu. 
  • W Beskidach można odwiedzić też jaskinie. 
  • Pierwszym aspektem na który powinniśmy zwracać uwagę wybierając się na górskie bieganie jest nasze bezpieczeństwo. 

Piotr Galus spotkał się z Maćkiem Kuligiem, aktorem i przedsiębiorcą, na małe bieganie w górach w okolicach Szczyrku. Okazało się, że trasa przygotowana przez Maćka to 12 km. Panowie zaczęli od stoku narciarskiego o nazwie Golgota, a później kierowali się w stronę Wierchu Pośredniego. 

- W górach tempo biegania należy sobie dozować, tak, by cieszyć się górami - podkreśla Maciej Kulik. - W lutym trzeba też uważnie patrzeć pod nogi - to czas, gdy sarny zrzucają swoje sezonowe poroże - dziś znaleźliśmy trójroczniaka. 

Trasa wybrana przez Maćka to, jego zdaniem, fragment jednego z ładniejszych pasm Beskidów - ciągnącego się od Baraniej Góry w Wiśle, po Skrzyczne w Szczyrku. Okazuje się, że to świetny rejon do biegania. Niektóry szlaki piesze są zimą trasami narciarskimi. 

Trasy narciarskie - trasy biegowe. Gdzie można biegać?

- W czasie kiedy ośrodek działa, trasa narciarska służy do zjeżdżania dla narciarzy i snowboardzistów. Ale są szlaki piesze, które prowadza przez stoki narciarskie albo ich skrajem - zdradza rozmówca Piotra Galusa. - Przyjmuje się, jest taka dżentelmeńska umowa, że jeżeli poruszamy się pod górę piechotą albo na skitourach to należy poruszać się skrajem stoku. Trzeba też bardzo uważać, gdy ośrodek jest zamknięty, ale pracują ratraki czy armatki. Wtedy może być niebezpiecznie. 


Posłuchaj
13:18 czwórka co was kręci 03.03.2024 galus 11.12.mp3 O bezpiecznym bieganiu w górach opowiada Maciej Kulig (Co Was kręci/Czwórka)

 

Bezpieczeństwo w górach - co zabrać na bieganie?

Bezpieczeństwo w górach to aspekt, na który Maciej Kulig zwraca szczególną uwagę. - Biegam często, ale zawsze mam przy sobie folię NRC - ona zajmuje tyle miejsca co pudełko zapałek - przyznaje. - Należy zawsze brać pod uwagę ewentualność, że coś nam się stanie, że np. skręcimy nogę i będziemy musieli zaczekać na pomoc, a warunki mogą być różne. Zawsze ma ze sobą:

  • folię NRC
  • latarkę
  • naładowany telefon.

Rozmówca Czwórki w wyposażeniu stawia również na górskie buty do biegania i ochraniacze kostki i łydki tzw. stuptuty - które nie  grzeją, ale trzymają ciepło, są nieprzemakalne, chronią przed śniegiem i wodą. 

Jaskinie Beskidów - skąd się wzięły? 

Na trasie biegu Piotra Galusa i Macieja Kuliga znalazła się jaskinia Malinowska. - Mało kto wie, że w Beskidach jest ponad 2000 jaskiń. Większość z nich to jamy, ale Malinowska to jedna z największych z nich. Znajduje się na zboczu góry, która nazywa się Malinów. Schodzi się do niej po drabince, a na dole korytarze ciągną się w dwie strony około 150-200 metrów - opisuje przewodnik Piotra. - Beskidy to góry głównie z piaskowców, powstają głównie przez spękania, pęknięcia skalne, nie przez erozję, przez wodę. Ta jaskinia to po prostu wielka szczelina pod ziemią. 

Zobacz także:

Stałymi mieszkańcami jaskini Malinowskiej są zimujące tam nietoperze. Można tam też spotkać najbardziej jadowitego pająka w Polsce - sieciarza jaskiniowego. - Jeśli nie będziemy mu przeszkadzać, to nic nam nie zrobi. Jego ukąszenie porównuje się do ugryzienia przez szerszenia, to dość duży ból - przyznaje Maciej Kulig. 

Poranna przebieżka po górach dostarczyła biegaczom mnóstwo frajdy i dziecięcej radośći. Gość audycji "Co Was kręci" podkreśla, że to ubłocenie, fantastyczne widoki i bieganie to jest to co w górach lubi najbardziej. Podkreśla też, że nie ma złej pogody na bieganie. 

***

Tytuł audycji: Co was kręci

Prowadzi: Piotr Galus 

Gość: Maciej Kulig (aktor, lokalny przedsiębiorca ze Szczyrku, autor profilu dajesz.dajesz)

Data emisji: 03.03.2024

Godzina emisji: 11.12

pj

Czytaj także

Drytooling - gdzie uprawia się wspinaczkę zimową w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2023 14:30
Drytooling to zimowa wspinaczka sportowa. Od tej "tradycyjnej" różni się właściwie tylko... temperaturą. Wspina się zimą i w oblodzonych skałach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

SnowFest 2024. Zimowe sporty i pogodowa anomalia. Poznaj zwycięzców!

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2024 13:23
SnowFest to nie tylko muzyka. Nieodłącznym elementem festiwalu są zawody sportowe. W tym roku pogoda postawiła przed organizatorami wyzwanie. Zawodnicy docenili setup, do którego budowy śnieg został dowieziony z wysokich gór. 
rozwiń zwiń