Festiwal Podróżników National Geographic

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2017 14:23
Redakcja National Geographic wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego zapraszają na trzecią edycję inspirującego projektu podróżniczego. Już 23 i 24 września we Wrocławiu odbędzie się Festiwal Podróżników skupiający najciekawszych globtroterów, sportowców, odkrywców, blogerów, fotografów i autorów książek.
To będzie już 3. edycja Festiwalu Podrózników
To będzie już 3. edycja Festiwalu PodróznikówFoto: mat. pras.

Wrocław wypełni się pasjonatami podróży i miłośnikami ciekawych opowieści. Podczas kilkunastu godzin 3. edycji wydarzenia uczestnicy wydarzenia będą mogli usłyszeć i obejrzeć historie z najdalszych zakątków świata i wspólnie z zaproszonymi gośćmi przeżyć te przygody jeszcze raz.

Festiwal odwiedzą m.in. :

  • Marek Arcimowicz- Fotograf zawodowy od „zadań specjalnych” z 20-to letnim stażem. Uczestnik i organizator wypraw wspinaczkowych, eksploracyjnych i naukowych. Od 15 lat fotograf National Geographic Polska. Podczas Festiwalu opowie o swojej wyprawie na szczyt Tramen Tepui w Wenezueli.
  • Andrzej Bargiel - 3-krotny Mistrz Polski w skialpiniźmie, rekordzista w biegu na Elbrus, twórca projektu Hic Sunt Leones, który zakłada zjazd na nartach z najwyższych szczytów Świata! W ubiegłym roku pobił rekord szybkości wejścia na 5 siedmiotysięczników na terenie byłego ZSRR.
  • Michał Cessanis-  Wicenaczelny  National Geographic Traveler oraz redaktorem naczelnym portalu podróżniczego com.pl, a także autor książki „Cessanis na walizkach. Opowieści z pięciu stron świata”.
  • Maciej Kamiński i Michał Woroch – to podróżnicy na wózkach inwalidzkich, autorzy bloga wheelchairtrip.com, odwiedzili m.in. Amerykę Południową, Mongolię, Indie i Norwegię.
  • Joanna Lamparska- z wykształcenia filolog klasyczny i archeolog sądowy, z wyboru dziennikarka, podróżniczka, dyrektor i pomysłodawczyni Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic w zamku Książ. Szuka ukrytych skarbów, napisała kilkanaście książek o tajemnicach przeszłości, współpracuje z polskimi i zagranicznymi  ekipami eksploracyjnymi i telewizyjnymi, m.in. z History Channel.
  • Jakub Porada– znany dziennikarz z ponad dwudziestoletnim stażem w telewizji, obecnie pracuje w telewizji TTV, autor książki podróżniczej „Porada na Europę”.
  • Szymon Radzimierski – 10 latek, który prowadzi bloga planetakiwi.pl. W swoich relacjach opisuje przygody z dalekich podróży. Odwiedził już ponad 20 krajów, a to dopiero początek.
  • Małgorzata Szumska– podróżniczka, autorka książek "Zielona sukienka. Przez Rosję i Kazachstan śladami rodzinnej historii" oraz "Twarze Tajfunu. O poszukiwaniu szczęścia na Filipinach".
  • Krzysztof Starnawski Expedition– polski sportowiec ekstremalny, płetwonurek, taternik. Specjalizuje się w nurkowaniu w jaskiniach oraz nurkowaniu pod lodem.
  • Mateusz Waligóra dziennikarz National Geographic, współtwórca bloga nakrańcach.pl, opowie o wyprawie "Rowerami na krańcach świata".

 

Obok prelekcji podczas Festiwalu Podróżników zaplanowaliśmy również warsztaty fotograficzne z Iwoną El Tanbouli Jabłońską – dyrektor artystyczną National Geographic Polska. Iwona to współzałożycielka studia F11 - Pracownia, gdzie prowadzi autorskie projekty fotograficzne. Fotografią zajmuje się od ponad piętnastu lat. Podczas Festiwalu poprowadzi warsztaty fotograficzne: Portret swojego świata. Wszystkich uczestników, po spotkaniu, zaprosimy do stworzenia Portretu swojego świata. Najciekawsze realizacje zostaną opublikowane w autorskiej galerii na stronie national-geographic.pl

W tym samym czasie Fundacja GOPR poprowadzi dla wszystkich amatorów górskich wycieczek warsztaty na temat bezpieczeństwa w górach. W związku z tym, że zainteresowanie wysokimi rejonami jest coraz większe, a sezon zimowy coraz bliżej ratownicy GOPR omówią zagadnienia takie jak: przygotowanie do wyjścia w góry; zagrożenia związane z lawinami oraz udzielanie I pomocy. Ratownicy także opowiedzą o swojej pracy, systemie szkolenia oraz naborze na ratownika GOPR.

Natomiast w ramach niedzielnych spotkań zaplanowaliśmy warsztaty z podróżnikiem, którego szansę poznać będziecie mieli już dzień wcześniej podczas jego prelekcji. Warsztaty Mateusza Waligóry, który sam przejechał tysiące kilometrów w różnych, często bardzo trudnych warunkach, przybliżą nam specyfikę podróżowania rowerem. Jest to środek transportu, który niewątpliwie wybiera coraz więcej z nas, dlatego zanim wybierzemy się dalej warto posłuchać praktycznych rad od eksperta.

Oprócz spotkań z gośćmi odbędą się również projekcje filmów. Zapraszamy m.in. na dokument „Before the flood", którego producentami są Leonardo DiCaprio, Fisher Stevens, Brett Ratner i James Packer, a producentem wykonawczym Martin Scorsese, inicjujący szeroką debatę na temat zmian klimatycznych na świecie. Przypomnimy również Sól Ziemi to film opowiadający historię Sebastiana Salgado, fotografa który przez 40 lat podróżował po świecie, dokumentując świat w czasie nieodwracalnych zmian. Jest to historia opowiadająca o wojnach, głodzie, przymusowych emigracjach, która została dzięki fotografowi zachowana na fotografiach. Podczas festiwalu zobaczymy również „Human” najnowszy film Yanna Arthusa-Bertranda, to dokument o tym, co tak naprawdę łączy wszystkich ludzi, ukazuje ich dobre i ciemne strony osobowości. Zbiór historii i obrazów naszego świata pozwala dotrzeć do sedna tego, co to znaczy być człowiekiem.

Pierwsze wydarzenia związane z festiwalem rozpoczną się już o godzinie 10.30. Wszystkie wydarzenia (zarówno prelekcje, warsztaty jak i filmy) są bezpłatne.

Spotkania z podróżnikami, filmy oraz warsztaty odbędą się w Wrocławskim Centrum Kongresowym.

mat. pras./kd

Zobacz więcej na temat: Czwórka patronat
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Animal Bar: w muzyce liczy się każdy detal

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2017 11:00
Animal Bar to warszawski zespół grający indie i rocka alternatywnego. Muzycy opowiadali w Czwórce o swojej twórczości i zagrali akustycznie w naszym studiu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sára Tímár, Ferenc Sebő - ich historia muzyki nad Dunajem

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2017 10:00
Ferenc Sebő jest założycielem zespołu, w którym karierę rozpoczynała Márta Sebestyén oraz Péter Éri - obecnie członkowie znanego Muzsikas Folk Ensemble. Razem z wokalistką Sárą Tímár opowiadał w Czwórce o historii węgierskiej muzyki i własnej drodze do jej odkrywania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Samochody elektryczne - przyszłość motoryzacji?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2017 10:34
Preferencje w zakresie podatku akcyzowego przy zakupie samochodów elektrycznych, bezpłatne parkowanie, możliwość jazdy buspasami - to tylko niektóre z rozwiązań przewidzianych w rządowym projekcie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych.
rozwiń zwiń