Pamięć o tym co było i wiara w to, co może być

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2012 15:37
Czwórka zapraszała na Memoriał Agaty Mróz-Olszewskiej.

Agata Mróz-Olszewska była jedną z najwybitniejszych reprezentantek Polski w siatkówce.

Hołdem składanym znakomitej siatkarce jest Memoriał, który odbywa się co roku. Tym razem startuje on 14 września, w piątek i potrwa do niedzieli. W czwartej edycji memoriału zagrają siatkarki Tauronu MKS Dąbrowa Górnicza, Crvenej Zvezdy Belgrad, Azerrailu Baku i Dynama Moskwa.

Memoriał to okazja do propagowania krwiodawstwa, transplantacji i przeszczepów szpiku kostnego. Rywalizacji sportowej towarzyszy zawsze akcja oddawania krwi i rejestracji dawców szpiku. Podczas poprzednich trzech edycji zarejestrowało się 350 potencjalnych dawców szpiku i 420 krwiodawców. 100 osób oddało 140 litrów krwi. W sobotę i niedzielę akcja zbierania krwi będzie trwała przed katowickim Spodkiem.

- Chcemy przypomnieć, że miłość i empatia są bardzo ważne w życiu – zaznaczył Paweł Podsiadło, prezes organizującej memoriał Fundacji "Kropla Życia, który sam przeszedł przeszczep szpiku.

---

Przed rokiem zawody w obsadzie reprezentacyjnej odbyły się w Dąbrowie Górniczej. Wygrała reprezentacja Rosji przed Polską, Chorwacją i Słowacją. Tym razem, w związku z niedawnymi igrzyskami olimpijskimi, organizatorzy zdecydowali się zaprosić drużyny klubowe.

---

Agata Mróz-Olszewska urodziła w Dąbrowie Tarnowskiej siatkarka zdobyła złote medale na Mistrzostwach Europy w 2003 i 2005 roku. Swoją karierę rozpoczęła w 1995 roku w Tarnovii Tarnów, następnie grała w Sosnowcu, Ostrowie Świętokrzyskim, Bielsku-Białej, a zakończyła swoją karierę w hiszpańskiej drużynie Gruppo Murcia. Zmarła w wieku 26 lat, w wyniku powikłań po przeszczepie szpiku kostnego.
---

Program turnieju:
14 września
Azerrail Baku – Dynamo Moskwa (godz. 17.30)|
Tauron MKS Dąbrowa Górnicza – Crvena Zvezda Belgrad (20.00)

15 września
Crvena Zvezda – Azerrail (14.30)
Tauron MKS – Dynamo (17.30)

16 września
Dynamo – Crvena Zvezda (10.00)
Tauron MKS – Azerail (12.15).

Patronem medialnym Memoriału jest Czwórka Polskie Radio.

Czytaj także

Zostań "szpikowym" bohaterem

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2012 10:00
Na temat oddawania szpiku narosło wiele mitów. O tym, jak naprawdę wygląda ten proces i w jaki sposób ratuje życie chorych, opowiadali Czwórce Magdalena Schejbal i Tomasz Chruśliński z Fundacji Przeciwko Leukemii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Mój szpik powędrował do dziewczyny z Francji"

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2012 12:00
Przed zabiegiem Michał Jurek wiedział tylko, że osoba, której ratuje życie, jest podobnej postury i że nie jest z Polski. W Czwórce ten młody bohater opowiedział jak naprawdę przebiega proces oddawania szpiku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak pobiera się szpik? To bardzo proste

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2012 19:40
Tylko 4 mililitry krwi trzeba oddać, by sprawdzić, czy możemy być potencjalnymi dawcami szpiku. Igła jest cienka, nie sprawia bólu. Potem potrzebna jest już skomplikowana aparatura. Czwórka zwiedziła specjalistyczne laboratoria i sale operacyjne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Memoriał Agaty Mróz: Sportowcy i kibice oddali cząstkę siebie

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2012 08:00
Siatkarki Dynama Moskwa zwyciężyły w IV memoriale imienia zmarłej siatkarki. Ale nie tylko emocji sportowych dostarczył ten turniej.Przy okazji wydarzenia wielu kibiców zdecydowało się oddać krew.
rozwiń zwiń