Płomień wolności Stana Borysa

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2011 18:27
- Największe gwiazdy powstają wtedy, gdy muzyka ma jakieś znaczenie, wartość większą niż same nuty – mówi w Czwórce Robert Leszczyński.
Audio

Na hollywoodzkim festiwalu "Famewalk Films International Film Festival" wyróżniono dokument o Stanie Borysie "Wolność jak płomień" Iwony Sadowskiej. Obraz otrzymał drugą nagrodę. Krytycy podkreślają, że to film, który mówi o uniwersalnej wartości – wolności.

Zdaniem Roberta Leszczyńskiego sukces Stana Borysa jest w dużej mierze zasługą "dobrego momentu", a jego muzyka traktowała o tym, co było wówczas dla ludzi ważne. – Muzyka rockowa przed rokiem 68' i po roku 80' miała znaczenie polityczne i światopoglądowe. Nie można było być fanem rocka i równocześnie sprzyjać ZSRR, który zniewolił kraj. Ludzie kochali Stana Borysa za to, że był buntownikiem – mówi dziennikarz muzyczny.

Stan Borys, to jedna z najbardziej charakterystycznych postaci polskiej sceny muzycznej - poeta, aktor, współtwórca zespołu Blackout. Po 2 latach gry z Tadeuszem Nalepą postanowił zmienić nazwisko na Stan Borys (wcześniej nazywał się Stanisław Guzek) i rozpoczął karierę solową, tworząc swoje największe przeboje , jak "Jaskółka uwięziona", czy "Niczyj".

Legendy polskiej muzyki rodziły się pod koniec lat 60'. Wtedy karierę zaczynali Czesław Niemen, Marek Grechuta, Stan Borys, zespół Breakout. – Oni debiutowali w krótkim czasie i byli pierwszymi wykonawcami rockowymi, więc młodzież na ich punkcie oszalała – mówi Leszczyński. Kolejnym przełomowym dla muzyki czasem były lata 80'. Wtedy powstały zespoły Mannam i Perfect i ich największe przeboje.

pg

Czytaj także

Wolny Stan Borys wchodzi do kin

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2011 13:53
- Nasz styl to jest telewizor i ciepłe kapcie, natomiast Stan to jest sport, ekologia, wolność bycia - mówiła w Jedynce o bohaterze filmu "Wolność jak płomień" reżyserka Iwona Sadowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rockmani XXI wieku są… grzeczni!

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2011 17:22
Hasło "sex, drugs and rock'n'roll" nijak ma się do stylu życia współczesnych rockmanów. Do lamusa odeszły też całonocne imprezy i skandale.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rockowa fala Oceanu w Czwórce. Zobacz koncert!

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2011 15:00
W audycji "Ministerstwo Dźwięku" wystąpił na żywo zespół Ocean. Formacja ma na koncie setki koncertów, zapraszamy do wysłuchania i obejrzenia jak brzmieli w Czwórce!
rozwiń zwiń