Dieta bezmięsna ratuje ćwierć miliona zwierząt rocznie

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2020 14:04
Dzięki popularności roślinnych burgerów co roku ocalane jest 250 tysięcy zwierząt, w tym świń i krów - tak wynika z danych organizacji charytatywnej non-profit World Animal Protection.
Audio
  • Jak dieta bezmięsna przyczynia się do ratowania świata? (pierwsze słyszę/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: JRP Studio/Shutterstock.com

etykieta żywność 1200.jpg
Dieta "clean eating" podbija Stany. Na czym polega?

- Szacuje się, że ludzkość zabija na pożywienie około 70 mld zwierząt rocznie, co oznacza, że każdy z nas zjada w tym czasie około 10 zwierząt. W tym zestawieniu nie są liczone ryby - wymieniał Krzysztof Cibor z Greenpeace. - Są jednak takie miejsca na świecie, gdzie więcej mięsa nie da się już jeść, tam poziom spożycia określa się już nawet w medycynie jako niebezpieczny. To m.in. USA, niektóre kraje Ameryki Płd., ale także Europy Zachodniej.

Jak podkreślał, bardzo wysokie spożycie mięsa jest również w Polsce, choć zarówno wegetarianizm jak i weganizm są u nas coraz bardziej popularne. - Jemy około 70 kg mięsa rocznie, a wystarczyłoby, gdybyśmy jedli go trzy razy mniej. Wówczas poziom białka mieściłby się w normach określanych przez medycynę - mówił ekspert.

ZOBACZ TAKŻE Dieta bezmięsna w sporcie. Jak to zrobić i czy warto? >>>

W programie tłumaczyliśmy także, jak wprowadzić dietę bezmięsną, by była ona zdrowa i zapewniała naszemu organizmowi składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. - Pojawiły się oczywiście roślinne zamienniki m.in. burgerów, ale pamiętajmy, że roślinna dieta może być zdrowa i wystarczająca bez konieczności naśladowania smaku mięsnych potraw - mówił ekspert.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 8.01.2020

Godzina emisji: 8.15

kd/pj

Czytaj także

Peganizm - dieta, która podbije 2019 rok

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2019 10:04
Peganizm to połączenie dwóch najbardziej skrajnych i różnych diet: wegańskiej i paleo. Czy wyjdzie nam ona na zdrowie?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pijesz herbatę ekspresową? Uważaj na plastikowe torebki

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2019 10:04
Kanadyjscy naukowcy odkryli, że jedna torebka herbaty zaparzona w temperaturze 95°C może wydzielić około 11 miliardów mikrocząsteczek plastiku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dieta pudełkowa - co jemy z tych pudełek i czy to zdrowe?

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2019 12:14
Wiele osób decyduje się na dietę pudełkową ze względu na wieczny brak czasu. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie to, że często wybieramy dietę niedoborową. 
rozwiń zwiń