Peganizm - dieta, która podbije 2019 rok

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2019 10:04
Peganizm to połączenie dwóch najbardziej skrajnych i różnych diet: wegańskiej i paleo. Czy wyjdzie nam ona na zdrowie?
Audio
  • Dietetyczka Magdalena Czyrynda-Koleda opowiada o założeniach peganizmu (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Wiele osób zastanawia się jak to możliwe by połączyć tak różne sposoby odżywiania. - Dieta paleo to dieta, która teoretycznie wywodzi się od naszych przodków - mówi dietetyczka Magdalena Czyrynda-Koleda. - Zgodnie z jej założeniami powinniśmy jeść jak nasi przodkowie, czyli korzystać z tego, co przez nas zebrane, spożywać dużo mięsa oraz unikać roślin strączkowych - wyjaśnia. 

pixabay kiszonki 1200.jpg
Kultowe książki kucharskie. "Sztuka fermentacji" to biblia kiszenia

Twórca peganizmu, Mark Hyman, twierdzi, że w proponowanej diecie uwzględnił najlepsze zasady z diety wegańskiej i paleo, a odrzucił te radykalne. - Podstawę peganizmu - 75 procent naszych dań - powinny stanowić warzywa i owoce. 25 procent energii powinno pochodzić z mięsa, ryb, nabiału pochodzenia owczego i koziego oraz orzechów i tłuszczów zwierzęcych - wyjaśnia ekspertka.  

Na jaki rodzaj mięsa powinniśmy się zdecydować przechodząc na peganizm? Jakie produkty powinny zniknąć z naszego talerza? Czy Magdalena Czyrynda-Koleda w składnikach dopuszczalnych w peganizmie odnalazła wszystkie niezbędne nam składniki odżywcze? O tym w materiale Weroniki Puszkar. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 3.01.2019

Godzina emisji: 6.30

pj/ac

Czytaj także

Co łączy awokado i kartele narkotykowe?

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2018 10:18
Awokado jest jednym z najpopularniejszych owoców na świecie. Jednak coraz więcej brytyjskich kawiarni odmawia jego podawania. Dlaczego?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Misa mocy - zdrowe rozpoczęcie Nowego Roku

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2019 09:10
Na pewno wiele osób zrobiło świąteczno-noworoczne postanowienia zadbania o siebie, przejścia na dietę, bardziej regularnego ćwiczenia. A jak to wprowadzić w życie?
rozwiń zwiń