Szerszeń azjatycki w Europie. Im cieplej, tym będzie go więcej

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 12:40
Pod nazwą szerszeń azjatycki kryją się dwa gatunki. Jeden z nich - vespa mandarinia - to jeden z największych szerszeni na świecie. Żyje m.in. w Japonii, Korei, Chinach i - jak się okazuje - od niedawna także w Europie.
Audio
  • Szerszeń azjatycki. Co robi w Europie i czy jest groźny? (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Szerszeń azjatycki
Szerszeń azjatyckiFoto: Barnaby Chambers/Shutterstock.com

Czytaj także
ogród 1200 shutter.jpg
Sadź warzywa - uprawa roślin uszczęśliwia

Szerszenia azjatyckiego rozpoznamy od razu - po jego rozmiarze. - Ma 4,5 cm długości i 7,5 cm rozpiętości skrzydeł - wyjaśnia Stanisław Łoboziak z Centrum Nauki Kopernik. 

Posłuchaj także: Ratujemy świat - audycja ekologiczna >>>

Ukąszenia tego owada są bardzo bolesne, ale w większości przypadków nie oznaczają dla człowieka śmierci. - Zdarza się to jednak w momencie, kiedy jesteśmy uczuleni albo kiedy ukąszenie wywoła u nas silną reakcję alergiczną - tłumaczy rozmówca Maćka Wójcika. 

Uzasadnione obawy mogą mieć natomiast właściciele uli. Szacuje się, że kilkadziesiąt szerszeni azjatyckich może całkowicie zniszczyć kilkudziesięciotysięczny rój pszczół zaledwie w kilka godzin. - Pszczoły azjatyckie znalazły na to sposób i wiedzą jak odeprzeć taki atak. Tego mechanizmu nie mają jednak pszczoły europejskie - dodaje Łoboziak. 

Zobacz

pompeje 1200.jpg
Recykling w starożytności. Segreguj śmieci jak Rzymianie

W ubiegłym roku szerszeń azjatycki zadomowił się w Hamburgu. To jak dotąd najdalej na północ wysunięte miejsce na świecie, gdzie był widziany. - Ten gatunek szerszenia występuje tam, gdzie temperatury nie spadają poniżej zera - mówi ekspert z Centrum Nauki Kopernik. - Jest popularny w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i na południu Francji. Natomiast trzeba liczyć się z tym, że na skutek zmian klimatycznych i globalnego ocieplenia, szerszeń azjatycki może pojawić się w Polsce - podsumowuje. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Maciej Wójcik

Data emisji: 21.05.2020

Godzina emisji: 8.18

kul/pj

Czytaj także

Morze Martwe znika z mapy świata. Jak je uratować?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 15:22
Naukowcy ostrzegają, że w połowie tego stulecia Morze Martwe może stać się zaledwie niewielkim zbiornikiem wodnym. Jego poziom obniża się rocznie już o około 1,5 metra.
rozwiń zwiń
Czytaj także

#plasticfromplants. Czym jest biodegradowalny plastik?

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2019 18:52
Według danych ONZ 90 procent zanieczyszczeń znajdujących się w oceanach to tworzywa sztuczne. W ogromnych ilościach pochłaniają je zwierzęta morskie, coraz częściej - pod postacią mikrowłókien - trafiają na nasz talerz. Odpowiedzią na jednorazówki ma być bioplastik.
rozwiń zwiń