Jak pozbyć się plastiku z imprez sportowych i festiwali?

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2019 14:03
Festiwale i maratończycy chcą być zero waste. Tymczasem na większości masowych wydarzeń - muzycznych i sportowych produkowanych są tony plastikowych odpadów. Jak temu zaradzić?
Audio
  • Festiwale zero waste. Imprezy masowe bez plastiku?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Melinda Nagy

Zrzeszenie Niezależnych Festiwali (Association of Independent Festivals) zaapelowało np. o wprowadzenie zakazu sprzedaży jednorazowych namiotów. Organizacja policzyła, że aż 10 proc. uczestników porzuca je od razu po imprezie. W samej Wielkiej Brytanii porzuca się 250 tys. takich namiotów rocznie. Nadal korzystamy także z plastikowych słomek i kubków na napoje. 

Z wykorzystywania opakowań plastikowych już zrezygnował jeden z najbardziej rozpoznawalnych festiwali muzycznych na świecie, czyli brytyjski Glastonbury. Organizatorzy pozostałych już szukają rozwiązań, które mogłyby zredukować ilości plastiku pozostawianego przez festiwalowiczów. Wśród pomysłów na rozwiązane problemu znalazły się m.in. kubki wydawane po wpłaceniu kaucji dla uczestników koncertów, zakaz sprzedaży foliowych namiotów, czy saszetki z trawy morskiej z wodą dla maratończyków. 

Więcej o problemie plastikowych odpadów na letnich festiwalach w nagraniu. Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Data emisji: 3.07.2019

Godzina emisji: 7.25

ac

 

Czytaj także

Morze Martwe znika z mapy świata. Jak je uratować?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 15:22
Naukowcy ostrzegają, że w połowie tego stulecia Morze Martwe może stać się zaledwie niewielkim zbiornikiem wodnym. Jego poziom obniża się rocznie już o około 1,5 metra.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Recykling i papier zamiast plastiku. Jak możemy pomóc Ziemi?

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2019 12:00
Od 2021 roku obowiązywał będzie zakaz obrotu 10 produktami plastikowymi jednorazowego użytku, które mają bezpieczne dla środowiska zamienniki. - To kamień milowy, który z pewnością bardzo dużo zmieni, ale jeszcze nie uratuje świata przed "plastikową epidemią" - mówi Katarzyna Guzek z Greenpeace Polska. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekopanele dla klimatu w Lunaparku

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2019 11:51
- Kiedy uświadamiamy sobie fakt, że zostało nam 30-50 lat życia na tej planecie w przyzwoitych warunkach, to myślę, że to najwyższy czas, żeby kluby i inne miejsca kluturalne należy wykorzystać do rozmów o klimacie - mówi Kacper Ponichtera z Lunaparku. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ile plastiku zjadasz tygodniowo?

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2019 13:36
Od pewnego czasu ograniczamy zużycie plastiku. Jednak wciąż przed nami dużo pracy.  Nie dość, że plastik nas otacza, to dodatkowo zjadamy go i oddychamy nim. 
rozwiń zwiń