Morze Martwe znika z mapy świata. Jak je uratować?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 15:22
Naukowcy ostrzegają, że w połowie tego stulecia Morze Martwe może stać się zaledwie niewielkim zbiornikiem wodnym. Jego poziom obniża się rocznie już o około 1,5 metra.
Audio
  • Przyszłość Morza Martwego - co je czeka? (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Morze Martwe
Morze MartweFoto: Hrecheniuk Oleksii/Shutterstock.com

pszczoła pszczoły kwiaty 1200.jpg
Finlandia. Powstaje szczepionka dla pszczół

Jak przekonywał Jarosław Suchożebrski, z Zakład Hydrologii UW, główną przyczyną są zmiany klimatyczne. - Opady w rozlewisku Morza Martwego są niewielkie, a parowanie bardzo wysokie, bo jest to także region świata o wysokich temperaturach. Jedynym źródłem zasilania Morza Martwego jest rzeka Jordan, która jest jednocześnie głównym źródłem wody pitnej dla mieszkańców okolicznych państw. To z kolei sprawia, że w Izraelu wykorzystywane są ogromne jej zasoby – mówił Jarosław Suchożebrski zakład hydrologii UW.

ZOBACZ TAKŻE Dariusz Szwed: Polska ma mniej wody niż Egipt >>> 

Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku Jeziora Aralskiego, gdzie woda wykorzystywana była do celów rolniczych. Jezioro niemalże zniknęło z powierzchni Ziemi Jarosław Suchożebrski

Jedynym ratunkiem dla wysychającego Morza Martwego jest podniesienie jego poziomu. Pierwsze plany już są. O jakich projektach mowa i jak naukowcy chcą "przerzucać" wodę do tego zbiornika? Czy takie dostawy nie zmienią dotychczasowego składu chemicznego Morza Martwego? O tym w nagraniu materiału reporterskiego, przygotowanego przez Weronikę Puszkar.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Data emisji: 10.01.2018

Godzina emisji: 7.17

kd/pj

Czytaj także

Miasta potrzebują ekspertów. Łódź ich wykształci

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2018 12:32
EkoMiasto to nowy, interdyscyplinarny kierunek studiów na Uniwersytecie Łódzkim. Będzie to innowacyjna i unikalna w skali Polski oferta dydaktyczna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Góra-gąbka stanie w Turynie? Pomoże w walce ze smogiem?

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2018 14:48
Turyn od lat przoduje w rankingach miast, w których powietrze jest najbardziej zanieczyszczone. Badacze informują, że jego stan jest tak zły, że zagraża życiu mieszkańców. Czy koncepcja Angelo Rena może pomóc?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejny market bez plastiku. Sposób by zmiejszyć ślad węglowy

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2018 11:09
Jeden z brytyjskich supermarketów otworzył strefę bez plastiku. To drugi na świecie, po holenderskiej spółce, sklep wielkopowierzchniowy, który dba o środowisko. 
rozwiń zwiń