"Gunda" - Kosakovskiy zagląda zwierzętom w oczy

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2020 15:20
Film może wpłynąć na nasze wybory kulinarne. Nie musi być to film o jedzeniu, a może pokazać doskonały świat zwierząt, a my przez to podejmiemy decyzję, że dziś nie zjemy schabowego.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Budimir Jevtic/Shiutterstock.com

shutterstock Donald Bowers Photography Anthony Bourdain 1200.jpg
Anthony Bourdain. "Pokazał kuchnię od kuchni"

"Gunda" film Viktora Kosakovskiy'ego wyprodukowany przez aktora Joaquina Phoenixa. Ten obraz to dokumentalna opowieść o śwince.


Posłuchaj
17:55 czwórka sztuka jedzenia 8.11.2020.mp3 O filmie "Gunda" opowiada jego reżyser i Jakub Gutek z Nowych Horyzontów (Sztuka jedzenia/Czwórka)

 

- Mieliśmy problem z finansowaniem tego filmu, z pomocą przyszedł Joaquin Phoenix. Zobaczył ten film i pokochał go, powiedział: zrobię wszystko żeby każdy go zobaczył - mówi Viktor Kosakovskiy w rozmowie z Beatą Kwiatkowską. - W moim życiu wydarzyła się rewolucja. Dla mnie było to przejście na weganizm, spowodowane sytuacją, która miała miejsce, gdy miałem 4 lata. Zabito wtedy moją świnię, mojego przyjaciela. Jak wtedy mogłem jeść mięso? Mieszkaliśmy wtedy w Leningradzie, ale dużo czasu spędzaliśmy na wsi. Z dzieciństwa pamiętam głównie ją, moją świnkę. Była zabawna, wzajemnie się szanowaliśmy. Bądźmy szczerzy, nie potrzebujemy jeść mięsa - dodaje. 


Posłuchaj także:


IDFA 2020 | Trailer | Gunda /IDFA

shutterstock pat thai tajlandia jedzenie KoBoZaa 1200.jpg
Jedzenie zaczyna się od opuszków palców

W sieci trawa właśnie Festiwal Nowe Horyzonty i American Film Festival Online - tam wciąż można oglądać "Gundę", czarno-biały film, w czystej postaci pokazujący życie zwierząt, zwierzęta są w nim pełnoprawnymi bohaterami. 

- Po pierwszych dniach festiwalowych słyszymy, że "Gunda" to jeden z najbardziej niezwykłych filmów tegorocznych Nowych Horyzontów. Cieszymy się, że to zdanie pada z ust widzów, poruszonych, zaskoczonych tym filmem. Dla selekcjonerów i dziennikarzy to był jeden z mocniejszych tytułów tego roku - mówi Jakub Gutek. - Ten film trudno porównać z innym tytułem. Reżyser z niezwykłą wrażliwością pokazuje świat zwierząt. Kamera prowadzona jest na poziomie wzroku zwierząt. 

Główną bohaterką obrazu "Gunda" jest świnka, jej młode i inne zwierzęta hodowlane. - To dokument utrzymany w konwencji slow cinema. Czujemy się częścią tego świata, czujemy z nim symbiozę, utożsamiamy się z tym co widzimy - mówi ekspert. - Reżyser proponuje nam powolną obserwację, swobodne bycie. Film pokazuje i daje nam czas na refleksję i przemyślenia - dodaje. 

"Gunda" to film bez dialogów, bez muzyki. Dzięki reżyserowi uwrażliwiamy się, zaczynamy słyszeć, widzieć i rozumieć. 

***

Tytuł audycji: Sztuka jedzenia

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Gość: Viktor Kosakovskiy (reżyser), Jakub Gutek (Kino Muranów)

Data emisji: 08.11.2020

Godzina emisji: 13.08

pj

Czytaj także

"Foodie love". Gdy jedzenie dodaje smaku miłości

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2020 16:45
Bohaterowie "Foodie love", hiszpańskiego serialu wyreżyserowanego przez Isabel Coixet, poznają się poprzez aplikację mobilną, która dobiera w pary miłośników jedzenia i bywania w dobrych restauracjach. Jak wyglądałaby ta znajomość w realnym świecie?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak jedzą w filmach? Łukasz Muszyński poleca filmy o jedzeniu

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2020 15:21
Pandemia zamknęła nas w domach. Jedną z tych rzeczy, za którymi tęsknimy, jest smaczne, restauracyjne jedzenie. Warto zobaczyć je choćby na ekranie. 
rozwiń zwiń