"Ślepnąc od świateł". Oniryczna Warszawa w serialu Krzysztofa Skoniecznego

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2018 12:15
Scenariusz powstał na podstawie prozy polskiego pisarza Jakuba Żulczyka. Prawa do ekranizacji zakupiono jeszcze w trakcie powstawania powieści. Jaki jest serial "Ślepnąc od świateł"? Z Jakubem Żulczykiem, Cezarym Pazurą i Agnieszką Żulewską rozmawiała Beata Kwiatkowska. 
Audio
  • Jakub Żulczyk, Agnieszka Żulewska i Cezary Pazura o serialu "Ślepnąc od świateł" (Stacja kultura/Czwórka)
Mateusz Bieryt i Kamil Nożyński. Kadr z serialu Ślepnąc od świateł
Mateusz Bieryt i Kamil Nożyński. Kadr z serialu "Ślepnąc od świateł"Foto: mat.pras./HBO

Ślepnąc od świateł HBO 1200.jpg
Serial "Ślepnąc od świateł" ma jego twarz

- Tuż po premierze miałem taką refleksję, że rzadko zdarza się, że ktoś obiecuje ci pewną wizję, a później zostaje ona zrealizowana. Krzysztof Skonieczny zrobił to w stu procentach - mówił o serialowej adaptacji swojej powieści jej autor, Jakub Żulczyk. 

Żulczyk jest też współautorem scenariusza serialu. W rozmowie z Beatą Kwiatkowską wyjaśniał na czym polega różnica między adaptowaniem tła w powieści i na potrzeby planu filmowego. - To dwa odrębne byty. Powieść to swojego rodzaju dzieło, którego jest się solennym autorem. Ponosi się za nie pełną artystyczną odpowiedzialność. Scenariusz filmowy to dokument. Na jego podstawie inni ludzie będą wykonywać swoją pracę. Jest jednym z elementów składowych powstającego dzieła - wyjaśniał. 

Jeśli jesteście żądni wrażeń, "Ślepnąc od świateł" będzie dla was podróżą totalną Agnieszka Żulewska

Zwiastun serialu "Ślepnąc od świateł" w reżyserii Krzysztofa Skoniecznego:

Myślę, że przeżyłem to jeszcze mocniej, niż inni widzowie, bo wymyśliłem tę opowieść Jakub Żulczyk

Rozmawialiśmy także z aktorami: Agnieszką Żulewską i Cezarym Pazurą wcielającymi się w role Anastazji i Mariusza. Kim są ich postacie? W jaki sposób uzupełniają filmowy krajobraz? Czy przypominają osoby, które możemy spotkać na ulicach naszych miast? Jaka jest Warszawa Krzysztofa Skoniecznego sportretowana w tym serialu? M.in. o tym w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Beata Kwiatkowska

Goście: Jakub Żulczyk (pisarz, współscenarzysta i autor powieści "Ślepnąc od świateł"), aktorzy: Agnieszka Żulewska, Cezary Pazura

Data emisji: 30.10.2018

Godzina emisji: 10.45

ac/pj

Czytaj także

"Obsesja Eve", "Nielegalni", "Ślepnąc od świateł". Seriale na jesień

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2018 13:30
- Bohaterka, wokół której kręci się akcja serialu "Obsesja Eve", jest seryjną morderczynią. Wpisuje się więc jeden z najchętniej oglądanych filmowych motywów – psychopatycznego mordercy – mówiła szefowa działu kultury "Elle" Anna Luboń.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zwykłe seriale o mrokach duszy ludzkiej i emocjach

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2018 14:48
W tym tygodniu Anna Luboń zabiera nas do Płocka, królewskich komnat i dwóch, jakże odmiennych, amerykańskich miasteczek. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Serial "Ślepnąc od świateł" ma jego twarz

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2018 11:40
- Jestem raperem z grupy Dixon37 i debiutuję na szklanym ekranie w serialu Krzysztofa Skoniecznego "Ślepnąc od świateł" - mówi odtwórca roli głównej, Kamil Nożyński.
rozwiń zwiń