Zmiany klimatyczne na smartfonie? Angażuj się w ich obserwację

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 15:42
Ciężkie powietrze, niebezpieczny wiatr lub zagrożenie powodziowe? A może zagrożenie porywami wiatru lub brak komfortu podczas upałów? Skutki zmian klimatu można zaznaczać na mapie w telefonie - i tym samym próbować zmieniać klimat! Tak działa aplikacja TeRRIFICA, która powstała właśnie na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: serwis Pxhere.com

shutterstock jedzenie haamburgey kosmos 1200.jpg
Sfermentowane warzywa czy tortilla, co będą jeść kosmonauci?

- Narzędzie, które wybraliśmy, jest idealne do angażowania mieszkańców nawet w takiej sytuacji, gdy nasza aktywność jest ograniczona. Zadaniem polskiego zespołu było przygotowanie informatycznego narzędzia opartego o cyfrową mapę, na której mieszkańcy wszystkich regionów pilotażowych, które są w projekcie - od Mińska przez Poznań, regiony niemieckie, francuskie, po Barcelonę - będą mogli wskazywać tzw. hotspoty, czyli miejsca kumulacji pozytywnego lub negatywnego oddziaływania środowiska i zmian klimatycznych - mówi prof. dr hab. Paweł Churski z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.


Posłuchaj
04:25 Czwórka/ Nauka - platforma_klimatyczna 11.02.2021.mp3 Mówimy o aplikacji pozwalającej na mapowanie zmian klimatu (Stacja Nauka/Czwórka)

W miastach mamy coraz więcej zabetonowanych, pozbawionych zieleni przestrzeni, które nie gromadzą wody i kumulują latem wysoką temperaturę. Za pomocą aplikacji będziemy mogli wskazać miejsca na mapie, w których czujemy się niekomfortowo. Również na platformie możemy poinformować o obszarach zieleni, gdzie komfort przebywania jest większy i odczuwany jako przyjemny.

- Kiedy z naszą opinią zgodzi się więcej osób, to powstaje tzw. pozytywny hotspot, czyli miejsce, gdzie więcej osób czuje się dobrze - tłumaczy ekspert. - W naszym projekcie pytamy o wiele aspektów, nie tylko warunki termiczne. Pytamy o kwestie zagrożenia związane z żywiołem wody i z czystością powietrza. W związku z tym w okresie zimowym możemy wskazywać na miejsca, w których nie czujemy się komfortowo, ze względu na jakość powietrza.

shutterstock_mózg iluzja 1200.jpg
Polipsychograf. "To dużo więcej niż papierowy test psychologiczny"

Sprawdź także:

Zebrane dane nie tylko pomagają mieszkańcom i turystom na znalezienie odpowiedniego miejsca na letni wypoczynek, ale są też wykorzystywane w tworzeniu planu adaptacji do zmian klimatu dla Poznania. - To, co będziemy wspólnie, przy zaangażowaniu mieszkańców odkrywać, przełoży się na działania operacyjne i stworzenie dokumentu, który będzie służył mieszkańcom w perspektywie przynajmniej do roku 2030 - wyjaśnia specjalista.

Źr. YouTube/WGSEiGP/ Mapuj Klimat w Aglomeracji Poznańskiej!

Za stworzenie strony internetowej pozwalającej na mapowanie zmian klimatu jest odpowiedzialny Wydział Geografii Społeczno-Ekonomicznej UAM w Poznaniu. Podobne zespoły działają w pięciu europejskich państwach - Białorusi, Niemczech, Francji, Serbii i Hiszpanii.


***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotował: Szymon Majchrzak

Data emisji: 11.02.2021

Godzina emisji: 12.32

aw

Czytaj także

Powłoki antysmogowe. Chodnik, który "wdycha" zanieczyszenia

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2020 17:20
Sezon grzewczy trwa. Polska znów zmaga się z problemem smogu, a największe aglomeracje zastanawiają się jak minimalizować negatywne skutki jego występowania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zmiany klimatu. Czy jesteśmy na początku końca?

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2020 22:21
- Mamy szansę, żeby zahamować zmiany klimatu,  jeżeli tylko wystarczy nam solidarności i chęci. Przede wszystkim zaś, jeżeli zgodzimy się na ograniczenia naszych luksusów - mówi glacjolog dr Jakub Małecki. - Prawdą niestety jest, że to konsumpcja powoduje w ogromnym stopniu dewastację przyrody.
rozwiń zwiń