Powłoki antysmogowe. Chodnik, który "wdycha" zanieczyszenia

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2020 17:20
Sezon grzewczy trwa. Polska znów zmaga się z problemem smogu, a największe aglomeracje zastanawiają się jak minimalizować negatywne skutki jego występowania.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Zjawisko atmosferyczne nazwane smogiem polega na nadmiernej kumulacji w powietrzu szkodliwych związków chemicznych. To realne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.

Posłuchaj
04:47 [CZWORKA]Stacja Nauka 8 grudzień 2020 antysmog.mp3 Jak działają powłoki antysmogowe? (Stacja Nauka/Czwórka)

 

Zobacz
deszcz free pogoda free shutt 1200 .jpg
Problemy z retencją wodną. Jak je rozwiązać?

Chodnik, który pochłania smog

Dwa lata temu w okolicach ronda Daszyńskiego w Warszawie powstał antysmogowy chodnik, który pochłaniał zanieczyszczenia, ale według niektórych to tylko "plaster na otwartą ranę". - Mechanizm działania tej powłoki opiera się na zasadzie fotokatalizy heterogenicznej - tłumaczy Karol Chilmon z Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej. - Proces inicjowany jest przez promieniowanie słoneczne, czyli naturalne źródło energii, które zasila elementy powłoki.


Sprawdź także
shutterstock ekologia roślina motyl ziemia 1200.jpg
Czym oddycha miasto? Dlaczego kliny napowietrzające są tak ważne?

Nie rozwiązanie, tylko proteza naprawcza

Technologia znana jest już od dwóch dekad, a po raz pierwszy wykorzystano ją w Bergamo. Mimo to nie jest to rozwiązanie wiodące w walce z zanieczyszczeniami. - Tego typu rozwiązania są jedynie protezami naprawiania problemu, bo jeśli chcemy wygrać tę batalię, musimy usunąć źródła zanieczyszczeń - przekonuje Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego. - Ilość tlenku azotu usuwana przez beton jest relatywnie niewielka, bo żeby pozbyć się zanieczyszczeń emitowanych przez jeden samochód, musielibyśmy wylać beton na powierzchnię zbliżoną do boiska sportowego.

Czytaj także
maseczka ochrona wirus smog 1200 shutterstock.jpg
"Smog. Diesle, kopciuchy, kominy" - czy radzimy sobie ze smogiem?

Jak rozwiązać problem smogu zimą?


Rozmówca Szymona Majchrzaka podkreśla także, że te rozwiązania antysmogowe nie likwidują pyłów zawieszonych. Ponadto działają "na słońce", więc najbardziej skuteczne są latem, a w Polsce najgorsze powietrze mamy zimą, w sezonie grzewczym. - W czasie, kiedy najbardziej byśmy ich potrzebowali, powłoki antysmogowe są wyłączone z użytku - dodaje ekspert z Polskiego Alarmu Smogowego.

Posłuchaj:

Karol Chilmon wyjaśnia, że prace nad udoskonalaniem powłoki antysmogowej trwają i przekonuje, że nawet krótkie odcinki antysmogowych chodników pozwalają zaobserwować poprawę powietrza na terenach, na których zostały zastosowane. - Nie jest to spektakularna zmiana, jeśli chodzi o całe miasto, ale lokalnie spełnia swoją rolę. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 08.12.2020

Godzina emisji: 12.40

kul

    


Czytaj także

Przyroda w pandemii wróciła do życia. Na jak długo?

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2020 15:26
- Jeśli naprawdę chcemy doprowadzić do zmiany i ulżyć naturze, to musimy zacząć od siebie - przekonuje Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska. - Nabyte w trakcie kwarantanny nawyki mogą nam w tym pomóc.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Deszczówka - pierze skutecznie i oszczędza pralkę

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2020 18:00
Oprócz epidemii koronawirusa Polacy zmagają się także z problemem suszy. W najbliższych miesiącach niedobór wody może być jeszcze bardziej odczuwalny, dlatego warto jest wziąć pod uwagę to, co wspólnie ustalili naukowcy z Politechniki Białostockiej, Politechniki Wrocławskiej oraz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
rozwiń zwiń