Informatyczki, inżynierki, biotechnolożki - przybywa dziewczyn na politechnikach

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2025 17:51
Liczba kobiet studiujących na kierunkach inżynieryjnych i technicznych w Polsce powoli wzrasta, ale nierównowaga płci wciąż jest wyraźna – wynika z opublikowanego w środę raportu "Kobiety na politechnikach". 
11 lutego obchodzimy MiędzynarodowyDzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce. (zdj. ilustracyjne)
11 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce. (zdj. ilustracyjne)Foto: Zoriana Zaitseva/Shutterstock.com

Na uczelniach technicznych kobiety stanowią 33 proc. studiujących - wynika z raportu przygotowanego przez Fundację Edukacyjną Perspektywy i Ośrodek Przetwarzania Informacji - Państwowy Instytut Badawczy (OPI) w ramach organizowanej od 18 lat akcji "Dziewczyny na politechniki!". Autorkami opracowania są dr Anna Knapińska, Katarzyna Pyrtek i Anna Maziarczyk z OPI.

STEM jest dla dziewczyn

- Raport to inicjatywa, która nie tylko promuje studia STEM (ang. science, technology, engineering, mathematics, czyli nauka, technologia, inżynieria i matematyka - przyp. PAP) wśród młodych kobiet, ale także zmienia sposób, w jaki myślimy o roli kobiet w nauce i technologii - czytamy w publikacji.

Za materiał do stworzenia raportu posłużyły dane z lat akademickich od 2019/2020 do 2023/2024. Przypomniano w nim, że w ubiegłym roku akademickim na polskich uczelniach studiowało ponad 1 mln 234 tys. osób.

"W ciągu ostatnich pięciu lat liczba studentów publicznych uczelni technicznych spadła z 221,5 tys. do 192 tys. Na niepublicznych uczelniach technicznych z kolei odnotowano wzrost z 18,6 tys. do ponad 19 tys. Równocześnie udział kobiet pozostaje stały wśród studentów technicznych uczelni publicznych (33,3 proc) i niepublicznych (35,6 proc)" - podkreślono w opracowaniu.

Z raportu wynika, że liczba kobiet na kierunkach studiów z obszaru nowych technologii w 2024 roku wyniosła 17 proc. Odsetek kobiet studiujących te kierunki wzrósł w latach 2020–2024 o 15,1 proc. O ponad 35 proc. wzrosła w tym samym czasie liczba studentek na kierunkach informatycznych – do 17,3 proc. w ubiegłym roku akademickim.

AGH - tam jest najwięcej dziewczyn

Najwięcej kobiet na kierunkach z obszaru nowych technologii studiuje na:

  • Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (21,4 proc.),
  • Politechnice Łódzkiej (19,9 proc.)
  • Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego (18,3 proc.)


Trzy wiodące w tej kwestii uczelnie niepubliczne to:

  • Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Bielsku Białej (18,1 proc),
  • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie (15,9 proc.)
  • Akademia WIT w Warszawie (13,3 proc.).

Na uczelniach technicznych jedynym sfeminizowanym kierunkiem spośród tych, na których studiuje co najmniej sto osób, jest inżynieria biomedyczna (62,4 proc. kobiet). Najbardziej zmaskulinizowany kierunek to z kolei inżynierskie zastosowanie informatyki w elektrotechnice (96,8 proc.).

Czytaj też:

- Większa reprezentacja kobiet w branży technologicznej może być inspiracją i zachętą dla dziewcząt, które chcą podążać tą ścieżką kariery. Widok kobiet odnoszących sukcesy w dziedzinie inżynierii podważa stereotypy i wzmacnia aspiracje - podsumowały autorki opracowania.

Według studentki Polsko-Japońskiej Szkoły Technik Komputerowych Pauliny Kamińskiej, wybór ścieżki naukowej to często kwestia uświadomienia dziewczynkom, że po prostu mogą iść na kierunki ścisłe. W dzieciństwie Paulina lubiła składać klocki i rozwiązywać zadania logiczne, ale nigdy nie pomyślała o tym, by iść na kierunek ścisły.

Zobacz też:


Fundacja Perspektywy działa od 2006 r. na rzecz różnorodności i równości w obszarach nauki, technologii i innowacji. Realizuje misję zwiększania udziału kobiet w obszarach STEM m.in. poprzez programy "Dziewczyny na politechniki!" i "Dziewczyny do ścisłych!", w których do tej pory wzięło udział 200 tys. młodych kobiet. Fundacja prowadzi też m.in. program stypendialny dla studentek informatyki "Nowe technologie dla dziewczyn" i jego wersję dla studentek z Ukrainy.


PAP/pj

Czytaj także

Doktorat - pomysł na życie. Jak zrobić doktorat z informatyki?

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2024 19:19
Dziś o młodych naukowców walczą uczelnie wyższe i świat przemysłu, który też stawia na rozwój naukowy. Dr hab. Piotr Sankowski przekonuje, że warto zostać na uczelni i otworzyć przewód doktorski, by nauczyć się czegoś najlepiej na świecie. Doktorat może być doskonałym pomysłem na życie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kalina Kalwasińska o fundacji Girls Future Ready. "Wiele się można nauczyć"

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2024 16:30
- Kiedy chcesz czegoś znacznie większego i masz bardzo wysokie ambicje, możesz się czasem czuć osamotniona. Że nie ma kogoś, kto cię w tym wspiera czy ma podobne cele, które przez niektórych są uważane za zbyt wysokie i zbyt trudne do osiągnięcia - mówi Kalina Kalwasińska. - Dlatego bardzo ważne jest to, żeby właśnie takimi osobami się otaczać i się wzajemnie inspirować, motywować i wspierać tę motywację.
rozwiń zwiń