Częste picie kontra mózg

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2011 17:05
W Czwórce sprawdzamy dlaczego częste picie alkoholu niszczy szare komórki mózgu.
Audio

- Szarymi komórkami potocznie nazywamy komórki kory mózgowej, czyli neurony, w których toczy się życie naszego mózgu – mówi Małgorzata Puławska, lekarz neurolog. Kora mózgowa jest ośrodkiem myślenia, wyższych uczuć, na jej powierzchni znajdują się ośrodki wzroku, smaku, słuchu, węchu, mowy i ruchu.

To zmysły najczęściej ulegają zaburzeniu pod wpływem alkoholu, ale czy C2H5OH jest w stanie bezpośrednio uszkodzić mózg? – Badając osoby pijące przez wiele lat można stwierdzić, że masa ich mózgu jest znacznie mniejsza niż u osób niepijących. Alkohol niszczy struktury mózgu, a im młodszy wiek, tym komórka mózgowa bardziej podatna na uszkodzenia – wyjaśnia lekarz.

Nawet niewielka ilość alkoholu w młodszym wieku może spowodować pewne zaburzenia. Zniszczeniu może ulec struktura mózgu odpowiedzialna za uczenie się czy koordynację ruchową. Inne skutki to spowolnione reakcje i niewyraźna mowa.

System nerwowy posiada zdolność do regeneracji, jednak jest ona bardzo powolna. – Musielibyśmy żyć znacznie dłużej niż żyjemy i prowadzić bardzo zdrowy tryb życia, by komórki mogły się odbudować – dodaje ekspertka.

pg

Zobacz więcej na temat: Kora toczeń zdrowie
Czytaj także

Pijana młodzież blokuje miejsca w szpitalach

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2011 07:24
Wiosną lawinowo rośnie liczba pijanych dzieci, które trafiają do szpitali
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie ważne ile pijemy alkoholu i tak grozi nam nadciśnienie tętnicze

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2011 07:22
Nawet niewielkie ilości spożywanego alkoholu mogą powodować zwiększenie ryzyka występowania nadciśnienia tętniczego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prawo do picia w miejscach publicznych vs. prohibicja

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2011 14:56
Słuchacze Czwórki byli świadkami prawdziwego starcia tytanów: reporterzy Błażej Prośniewski oraz Bartek Wasilewski walczyli na argumenty w audycji „Pod lupą”. Czego dotyczyła konfrontacja? Jak nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o… alkohol. Tego nie można przegapić!
rozwiń zwiń