X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Chcesz żyć dłużej? Zostań wolontariuszem!

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2011 12:36
Jak wynika z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne w piśmie "Health Psychology", osoby angażujące się w wolontariat mają szansę żyć dłużej od innych. Jednak pod pewnym warunkiem…
Audio

Aby cieszyć się dłużej życiem działania wolontariusza muszą wynikać z chęci pomocy innym, a nie sobie.

Naukowcy, którzy doszli do takich wniosków, swoje tezy oparli na danych zebranych w ramach Wisconsin Longitudinal Study. Skompletowane informacje dotyczyły grupy liczącej ponad 10,3 tys. osób i były sukcesywnie uzupełniane od końca lat 50., kiedy to ukończyły one szkołę średnią. W 2008 roku średnia wieku uczestników badań wynosiła około 69 lat.

W 2004 roku osoby badane poproszone zostały o wypełnienie kwestionariusza dotyczącego angażowania się w wolontariat w ciągu ostatnich 10 lat. Pytania odnosiły się głównie do tego, jak często ktoś angażował się w działania pomocowe i z jakich pobudek to robił: czy poprzez pomoc innym chciał poprawić samopoczucie sobie i zapomnieć o własnych problemach czy też ważne było dla niego polepszenie czyjegoś położenia.

Okazało się, że wolontariusze, którzy zdecydowali się pomagać innym nie myśląc o sobie żyli dłużej w porównaniu z innymi grupami!

W ciągu czterech lat po wypełnieniu przez badanych kwestionariusza dotyczącego wolontariatu zmarło 4 % tych, którzy kierowali się własnymi potrzebami angażując się w pomoc innym. Z kolei spośród wolontariuszy, którzy skoncentrowani byli na potrzebach innych było to zaledwie 1,6 %.

– Nie tylko te badania, ale także wiele innych wcześniejszych badań pokazują, że pomoc innym wpływa na własny dobrostan, zarówno fizyczny jak i psychiczny – komentuje Konrad Maj z Wyższej Szkoły Psychologii Społecznej. – A to wszystko przez wewnętrzną gratyfikację, której doświadczamy – wyjaśnia.

Więcej dowiesz się z audycji "W cztery oczy".

ap


Zobacz więcej na temat: NAUKA psychologia
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Włącz się do gry - zostań wolontariuszem

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2011 15:57
Od dziś ruszył proces rekrutacji wolontariuszy do turnieju Euro 2012. Jest to ogromna szansa na to, by uczestniczyć w tej olbrzymiej imprezie sportowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naucz się pomagać innym (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2011 07:36
Magdalena Fijołek (Europejski Rok Wolontariatu): Wynagrodzeniem dla wolontariusza jest pozytywna energia i zdobywanie nowych umiejętności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na czym polega wolontariat pracowniczy?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2011 15:55
Narodził się w Stanach Zjednoczonych w latach 70. ubiegłego wieku. W Polsce pojawił się ok. dziesięć lat temu. Najczęściej angażują sie w niego duże korporacje. Mowa o wolontariacie pracowniczym, czyli…
rozwiń zwiń