Matura 2020. Jak rozprawić się z rozprawką

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2020 15:30
W Czwórce pomagamy w powtórkach do matury. Na egzaminie z języka polskiego nie zabraknie polecenia, by napisać dłuższy tekst argumentacyjny. Jak to zrobić?
Audio
  • Dr hab. Magdalena Trysińska z Instytutu Polonistyki Stosowanej UW podpowiada, jak przygotować się do pisania maturalnej rozprawki (Stacja Nauka/Czwórka)
zdj. ilustgracyjne
zdj. ilustgracyjneFoto: Shutterstock
słuchawki książki 1200.jpg
Matury 2020. Zrób sobie powtórkę z Czwórką

Na podstawowym poziomie matury z języka polskiego taki tekst musi liczyć co najmniej 250 słów, na poziomie rozszerzonym co najmniej 300. Kluczem do sukcesu jest tu trening. - Warto się za ćwiczenia zabrać odpowiednio wcześniej i napisać dużo, jak najwięcej rozprawek na rozmaite tematy, bo praktyka czyni mistrza - mówi dr hab. Magdalena Trysińska z Instytutu Polonistyki Stosowanej UW. - Jeśli napiszemy 100 rozprawek na rozmaite tematy, to ta sto pierwsza, podczas egzaminu maturalnego już nie sprawi problemu - dodaje. 

Dopasuj lektury do motywów

Ekspert, w rozmowie z Weroniką Puszkar, podkreśla, że ważne jest też zbieranie pomysłów. - Możemy dobierać różne teksty kultury do poszczególnych motywów. Np. motyw winy i kary z pewnością przywoła "Balladynę", "Makbeta", "Świteziankę" - literaturę romantyczną - ona bardzo się tu nadaje - opowiada. - Ale może tu się znaleźć również literatura okresu wojny i okupacji. 


książki czytanie literatura 1200.jpg
Matura 2020. Uniknij błędów w czytaniu ze zrozumieniem

Odnajdź motywy w książce

Druga metoda to zastanowienie się nad książkami, niekoniecznie szkolnymi lekturami, które znamy i odnalezienie w nich motywów do rozprawki. - Do czego można wykorzystać np. "Igrzyska Śmierci" Suzanne Collins? - pyta dr hab. Magdalena Trysińska. - Okazuje się, że całą trylogię można dopasować do rozmaitych motywów:  dorastanie, odpowiedzialność, poświęcenie. Świetnie będzie się nadawał ten tekst kultury do tematu "czy cel uświęca środki", a nawet do rozwinięcia tematu "zniewolenia jednostki i totalitaryzmu" - podkreśla. 

Dr hab. Magdalena Trysińska przestrzega jednak, by nie wpaść w pułapkę dopasowywania na siłę. - Nie każdy tekst kultury nadaje się do każdego motywu - zaznacza. 

ZOBACZ TAKŻE Zostań w domu z Czwórką - koncerty, podcasty, nauka >>>

Wielu maturzystom wydaje się, że rozprawka to wyzwanie. Jednak ćwicząc, wcale nie trzeba pisać długich tekstów, wystarczą krótkie fragmenty np. wstęp, albo wypisanie argumentów. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 06.04.2020

Godzina emisji: 12.26

pj

Czytaj także

Czasy w języku angielskim na maturze - co powinieneś wiedzieć

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2020 14:07
W Czwórce wystartowały audycje, które mają pomóc maturzystom w przygotowaniu do matury. Teraz przyszła pora na język angielski. W powtarzaniu angielskiej gramatyki pomagała nam Magdalena Drzewiecka, nauczycielka języka angielskiego i ambasadorka programu "English Teaching".  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poradnik maturzysty. "Ferdydurke" - gęba, forma, 4 narratorów i 1 bohater

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2020 12:35
- Witold Gombrowicz prawdopodobnie nie chciałby, żeby "Ferdydurke" była lekturą szkolną, bo system szkolnictwa był tym, który w swojej książce najbardziej piętnuje - mówi Anna Spólna z Muzeum Witolda Gombrowicza. 
rozwiń zwiń