Funkcje kwadratowe. Delty i pierwiastki. Mamy sposób, jak je zapamiętać!

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2020 22:56
To może wydawać się trudne, ale w rzeczywistości jest naprawdę łatwe do zrozumienia! W pierwszym odcinku cyklu matematycznego wyjaśni je Kamila Łyczek - doktorantka matematyki z Uniwersytetu Warszawskiego, redaktorka miesięcznika "Delta", nauczycielka matematyki.
Audio
  • Funkcje kwadratowe. Jak je opanować? (Stacja nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Photo:geralt/pixabay.com/CC0 Public Domain

książki czytanie literatura 1200.jpg
Matura 2020. Uniknij błędów w czytaniu ze zrozumieniem

Funkcja kwadratowa ma swoją realną postać

Zaczynamy od funkcji kwadratowej. To coś, co możemy spotkać w życiu codziennym, ma realny kształt i postać. Ten kształt to parabola. - Możemy go zaobserwować np. rzucając piłką, albo tnąc na kawałki stożek. W domu możemy stworzyć taki kształt np. z pomocą prostego eksperymentu: potrzebna nam będzie lampa z ciemnym kloszem rzucając na ścianę światło tej lampy, w pewnym momencie otrzymamy kształt paraboli - mówiła Kamila Łyczek. 

Parabola paraboli nierówna

- Ramiona mogą być rozchylone pod różnym kątem. Rozmawiamy o niej, kiedy jest rozmieszczona na układzie współrzędnych. W tym przypadku ważny będzie jej wierzchołek, przedziały i miejsce zerowe. Warto wiedzieć, kiedy taka funkcja rośnie, a kiedy maleje. Wzory na funkcję mogą mieć postać iloczynową,ogólną i kanoniczną, każda zawiera określone informacje. Znając te dane będziemy w stanie przekształcać jedną z funkcji w drugą - tłumaczyła.

Jak wykorzystać funkcje kwadratowe w praktyce?

Proponujemy rozwiązać następujące zadanie: Adam przygotowywał się do matury rozwiązując każdego dnia określoną ilość zadań. W sumie rozwiązał ich 60. Gdyby zwiększył ilość zadań o sześć, uczyłby się o pięć dni krócej. Ile dni przed maturą Adam rozwiązywał zadania?

Odpowiedź na to pytanie w kolejnym odcinku cyklu.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 31.03.2020

Godzina emisji: 12.14

ac

Czytaj także

Dzień Liczby Pi - podstawy wszechświata

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 14:00
W ramach obchodów Dnia Liczby Pi oraz Dnia Otwartego na Politechnice Łódzkiej odbyła się oficjalna próba bicia rekordu Guinnessa na najdłuższy łańcuch z osób tworzących rozwinięcie liczby pi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Matura ustna - jak się do niej przygotować?

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2019 15:00
- Z maturą ustną jest jak z jazdą samochodem. Na początku zmiana biegów i obserwowanie ruchu drogowego dekoncentrują, ale potem zwraca się uwagę tylko na to, na co trzeba i na te przepisy drogowe, które obowiązują na danym skrzyżowaniu - przekonuje Przemysław Kutnyj, mistrz Polski w wystąpieniach publicznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak tworzyć gry komputerowe? "Bez matematyki to nie wyjdzie"

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2019 16:34
- Deszcz, silny wiatr, czy poruszający się ludzie - to elementy gier komputerowych, wymagające znajomości bardzo złożonych zagadnień matematycznych - tłumaczył prof. Piotr Bała.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Matura 2020. Uniknij błędów w czytaniu ze zrozumieniem

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2020 14:00
Matura zbliża się wielkimi krokami. Paradoksalni obecna sytuacja może sprzyjać nauce i powtórkom materiałów. Czwórka w tym pomaga. 
rozwiń zwiń