Coviwertyzm - nowy styl życia

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2020 09:40
Izolacja, kwarantanna, praca zdalna i wiele innych ograniczeń sprawiają, że są wśród nas tacy, którzy nie najlepiej radzą sobie w nowej rzeczywistości. Jednak są też coviwertycy, czyli ci, którzy w czasie pandemii radzą sobie co najmniej dobrze. 
Audio
  • Czym jest coviwertyzm? (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/fizkes

kurs online nauka 1200.jpg
W domu nudno, ale... wydajnie

Coviwertycy to takie osoby, które lepiej znoszą pandemię i potrafią funkcjonować w nietypowej sytuacji. - Według autorów tego terminu jest to pewna wypadkowa tego co najlepsze w introwertyzmie i ekstrawertyzmie - wyjaśnia Stefan Sawicki, trener psychoedukacji. - Takie osoby spędzając czas w domu nie umierają z nudów, nie są pełne lęków, tylko np. przesadzają sobie rośliny, malują obrazy, medytują, oglądają filmy i jest im z tym bardzo dobrze. Objawem ekstrawertyzmu jest to, że odzywają się do dawnych znajomych, częściej rozmawiają z rodziną. Ta otwartość jest twórcza i rozwojowa - dodaje. 

Jeśli spojrzymy na coviwertyzm, jako na pewną formę adaptacyjności, to można zakładać, że ludzie, którzy są dzisiaj nazywani coviwertykami również w innych, kryzysowych sytuacjach dobrze sobie radzili. - Można zakładać, że jak wszystkie obostrzenia się skończą i wrócimy do starego czy nowego życia to coviwertycy wciąż będą sobie radzili dobrze - mówi specjalista. 


shutterstock działka rodzina 1200.jpg
Wakacje na ROD-os? Polacy ruszyli na działki

Stefan Sawicki zwraca uwagę, że prędzej ludzie którzy nie są coviwertykami będą potrzebowali pomocy psychologicznej czy wsparcia od swego środowiska. 

- Jeśli poprzedni tryb życia, przed epidemią, był dla nas trudny, bo mieliśmy dużo pracy, mało czasu spędzaliśmy z rodziną, ale dawaliśmy radę i przerwą od tego był czas izolacji, to teraz, przy powrocie do pracy, może być trudno, ale może to też wywołać pewną refleksję czy czegoś nie chcemy zmienić - podkreśla Stefan Sawicki. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 03.06.2020

Godzina emisji: 8:16

pj

Czytaj także

Jak koronawirus wpływa na turystykę

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2020 09:56
Jeszcze w styczniu opinie branży turystycznej o tym, jak koronawirus wpłynie na sytuację w biznesie podróżniczym były umiarkowane, o tyle dziś już wiadomo, że sytuacja jest fatalna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wakacje 2020. Czy będzie to lato bez podróżowania?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 09:45
Przez pandemię koronawirusa wiele naszych planów zostało odwołanych, inne stanęły pod znakiem zapytania. A co nas czeka latem? Co z obozami, koloniami, wycieczkami?
rozwiń zwiń