Kranówka, woda mineralna, a może z lodowca. Którą pić?

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2022 15:15
Niektórzy piją wodę z kranu, inni sięgają po tę z bardziej egzotycznych źródeł. Na sklepowych półkach pojawiła się woda z lodowca. Czy warto ją kupić? Czy jest lepsza dla naszego organizmu?
Woda z lodowca zawiera mniej minerałów niż ta z górskiego źródła
Woda z lodowca zawiera mniej minerałów niż ta z górskiego źródła Foto: Shutterstock/Oskari Porkka

W największych sklepach w Polsce na półkach można zobaczyć butelki z wodą z lodowca. W przeciwieństwie do innych butelkowanych wód, które znamy bardzo dobrze, ta szokuje ceną, jest znacznie droższa. Czwórkowa słuchaczka zapytała więc: Czy woda pochodząca z lodowca ma inny skład chemiczny od wody pochodzącej z górskiego źródła? Czy jest ona zdrowsza, a jeżeli tak - czy ma to jakiś związek z pochodzeniem tej wody właśnie z wnętrza lądolodu?

Czysta czystość

- Taka woda pozyskiwana z lodowców jest o wiele czystsza niż woda, która jest pozyskiwana z różnych innych źródeł - wyjaśnia chemik Mateusz Bereźnicki z Centrum Nauki Kopernik. - Jeśli woda przepływa przez różne miejsca np. skały, to wypłukuje z nich różne minerały np. kationy wapnia, kationy magnezu, różne aniony. Po wypłukaniu woda zabiera je ze sobą. Woda lodowcowa zaś zawiera tych minerałów znacznie mniej - dodaje.

Ciało człowieka potrzebuje minerałów do zdrowego funkcjonowania. Często suplementujemy nasz organizm magnezem, cynkiem, potasem czy innymi minerałami. Sprzymierzeńcem w naszej w walce z niedoborami mogą być wody butelkowane. - Tych minerałów woda lodowcowa ma znacznie mniej - wyjaśnia rozmówca Macieja Wójcika. - Cena wody lodowcowej wynika więc z metod jej pozyskiwania, a nie ze szczególnie prozdrowotnych właściwości. Na cenę mogą też wpływać walory smakowe lodowcowej wody - dodaje.

Minerały a położenie lodowca 

Lodowce wciąż spotykane są w różnych częściach świata. Jak tłumaczy Mateusz Bereźnicki, ich położenie nie wpływa na zawartość minerałów. - Jeśli mielibyśmy porównać zawartość jonów w wodzie lodowcowej, to w każdym wypadku będzie ona mniejsza niż w wodzie mineralnej - opowiada. 


Posłuchaj
04:22 czwórka stacja nauka 16.02.2022.mp3 Czy woda pochodząca z lodowca ma inny skład chemiczny od wody pochodzącej z górskiego źródła? (Stacja Nauka/Czwórka)

 

Jeśli ktoś ma ochotę na odmianę i nowy smak wody, może spróbować tej z lodowca, sugeruje rozmówca Czwórki. Zaznacza jednak, patrząc na wodę okiem chemika i oceniając ją pod względem żywieniowym, że lepiej sięgnąć po znaną nam wodę mineralną, która zawiera więcej potrzebnych nam jonów.

Na adres stacjanauka@polskieradio.pl możecie przysyłać nurtujące was pytania. Maciej Wójcik wraz z ekspertami rozwikła każdą naukową zagadkę. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek 

Materiał: Maciej Wójcik

Data emisji: 16.02.2022

Godzina emisji: 12.41

pj

Czytaj także

Czysta woda dla każdego. Czy młodzi naukowcy z Torunia w tym pomogą?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2022 17:05
Toruński zespół inżynierów Nanoseen opracował pierwszą na świecie technologię odsalania i oczyszczania wody, która nie wymaga zasilania energią. Ich rozwiązanie może być szansą na rozwiązanie kryzysu wodnego na świecie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skąd bierze się para przy chuchaniu na mrozie?

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2022 14:11
Podczas mroźnych dni obserwujemy zjawisko wydobywania się z naszych ust pary. Jak to się dzieje i czy latem też możemy to obserwować?
rozwiń zwiń