Trwa Tydzień Polski w Tuluzie

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2010 11:58
Tegoroczną edycję zdominują wydarzenia związane z 200. rocznicą urodzin Chopina.

W Tuluzie na południu Francji rozpoczął się w poniedziałek Tydzień Polski. W ramach tegorocznej edycji tej imprezy kulturalnej, zadedykowanej Fryderykowi Chopinowi, odbędą się m. in. koncerty Kevina Kennera i Leszka Możdżera.

Z okazji 200-lecia urodzin kompozytora 19. już edycja dorocznego polskiego wydarzenia kulturalnego w Tuluzie poświęcona jest jego twórczości. Program Tygodnia kładzie nacisk na związki między różnymi dziedzinami sztuki: muzyką, literaturą, sztukami plastycznymi, filmem i teatrem. Jak podkreśla współorganizatorka Tygodnia Karolina Kunicka-Guerin, będzie to najbogatsze w regionie Tuluzy święto Chopina w tym roku.

Jedną z największych atrakcji imprezy mają być koncerty chopinowskie dwóch wybitnych pianistów: Kevina Kennera, amerykańskiego laureata konkursu chopinowskiego w Warszawie (1990) i polskiego muzyka jazzowego Leszka Możdżera. Oprócz solowych koncertów obaj artyści wystąpią we wtorek wspólnie, prezentując swoisty "dialog" interpretacji klasycznej i jazzowej dzieł Chopina.

Gościem piątkowego słowno-muzycznego wieczoru będą natomiast: znana francuska aktorka Marie-Christine Barrault, niegdyś filmowa odtwórczyni roli Marii Skłodowskiej-Curie, oraz młody francuski pianista pochodzenia polskiego Frederic Vaysse-Knitter. Do najbliższego piątku mieszkańcy Tuluzy będą mogli wziąć udział także w licznych wystawach, sesjach naukowych, spektaklach teatralnych i pokazach filmów.

Głównym organizatorem polskiej imprezy na południu Francji jest stowarzyszenie studentów i nauczycieli Sekcji Polskiej na Uniwersytecie Toulouse - le Mirail. Wsparło ich - oprócz tej uczelni - ponad 30 instytucji polskich i francuskich, w tym m.in. Urząd Miasta Tuluzy, polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych i polskie placówki dyplomatyczne we Francji.

PAP

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Sercem Polak – Fryderyk Chopin”

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2010 20:09
Autorzy programu przybliżają atmosferę pobytu Chopina w Wiedniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Możdżer gra Kaczmarka

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2010 09:31
W tym tygodniu Nils Landgren gra dla Afryki, Piotr Wyleżoł zostawia grę w trio, a bracia Smoczyńscy zakładają nową formacje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chopin według profesora Tomaszewskiego: Panowie, kapelusze z głów

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2010 19:06
Dwójka przypomina znakomity cykl audycji autorstwa wybitnego muzykologa, który nagrany został na przełomie stuleci z okazji 150. rocznicy śmierci Fryderyka Chopina
rozwiń zwiń