Muzeum Fotografii w Krakowie w prestiżowym gronie "Director’s Choice"

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2020 16:39
Krakowskie muzeum zostało zaproszone do współpracy przez londyńskie wydawnictwo Scala, które na łamach prestiżowego magazynu "Director's Choice" prezentuje zbiory w ramach tej rozpoznawalnej na całym świecie serii. Prace Muzeum pojawiły się m.in. obok londyńskiej National Gallery, Muzeum Guggenheima czy oksfordzkiego Muzeum Historii Naturalnej.
Audio
  • Zbiory krakowskiego MuFo na łamach "Director's Choice" (Stacja kultura/Czwórka)
Okładka publikacji
Okładka publikacjiFoto: Mat. prasowe

pies_1200.jpg
Ile wspólnego mają pieski i sztuka?

Przed Muzeum Fotografii z tym gronie znalazły się m.in. wydawnictwa prezentujące zbiory Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Chopina czy Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. - Postanowiłem, że zaproszę cały zespół pracowników naszego niewielkiego muzeum, żebyśmy wspólnie zmierzyli się z formułą propagowania idei tej instytucji, a warto zaznaczyć, że to jedyna placówka w Polsce poświęcona wyłącznie fotografii - mówił Marek Świca, dyrektor Muzeum Fotografii w Krakowie.

A stało przed nimi nie lada wyzwanie. Swoją działalność mogli opisać za pomocą 44 fotografii, które zostały opublikowane na łamach "Director's Choice". - W naszej ocenie fotografia to medium wielowymiarowe. W każdym zdjęciu poszukujemy czegoś, co pozwoli nam patrzeć na obiekt, czy zjawisko z wielu perspektyw - opowiadał. 


czwórka kontrola 1200.jpg
"Kontrola" - internetowy viral o miłości

Warto przypomnieć, że kolekcja MuFo (Muzeum Fotografii) zawiera obecnie 70 000 obiektów dokumentujących właściwie całą historię fotografii od drugiej połowy XIX wieku do dziś. W zbiorach znajdują się fotografie pozytywowe i negatywowe, sprzęt fotograficzny, wyposażenia ciemni i kinematograficzne, przykłady fotografii reportażowej, atelierowej, artystycznej, dokumentalnej i amatorskiej. Prace promujące krakowską instytucję można oglądać na łamach wydawnictwa.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Marek Świca (dyrektor Muzeum Fotografii w Krakowie)

Data emisji: 6.03.2020

Godzina emisji: 11:07

ac


Czytaj także

"Poles" fotograficzna próba uchwycenia ducha imprezy

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2019 14:47
- Zaczęłam imprezować i pojawiło się pytanie, czy to się da powiązać z dorosłością? - mówi Lulu Zubczyńska, autorka projektu "Poles", który jest równocześnie jej pracą magisterską. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rafał Wilk odkrywa peryferie sportu w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 16:00
- Obszarem moich zainteresowań są dyscypliny rozgrywane na peryferiach, w cieniu innych, bardziej popularnych aktywności - opowiada Rafał Wilk. Prace artysty można oglądać w galerii Art Walk na placu Europejskim w Warszawie na wystawie "Sport w wielkim mieście".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawski Maraton Fotograficzny - miasto i styl życia w obiektywie

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2019 14:47
12 zdjęć w 12 godzin w dwunastu różnych kategoriach - to zasady Warszawskiego Maratonu Fotograficznego, który 18 maja po raz drugi odbędzie się w stolicy Polski. Na czym dokładnie polega FotoMaraton i dlaczego warto wziąć w nim udział?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Antropologia duchowości na 18. Fotofestiwalu w Łodzi

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2019 18:13
Tegoroczny Fotofestiwal tematycznie oderwie się od ziemi. Przeniesie nas bowiem w sferę duchowości, rytuałów, metafizyki, a także niewyjaśnionych zjawisk, duchów i widm. 
rozwiń zwiń