Banksy w Warszawie. Tajemnice są wszędzie

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 11:02
Prace Banksy'ego znane są na całym świecie i na stałe wpisały się w popkulturę. Będziemy mogli zobaczyć je w Warszawie - dokładnie gdzie i dokładnie kiedy - wciąż nie wiadomo. 
Mural Banksyego One Nation Under CCTV (Jeden naród pod kamerami przemysłowymi)
Mural Banksy'ego "One Nation Under CCTV" (Jeden naród pod kamerami przemysłowymi)Foto: chrisdorney/Shutterstock

rzemieślnik1200.jpg
"Rzemieślnik brzmi dumnie" - sprawdź, co nas czeka podczas Nocy Rzemiosła w Warszawie

Pewne jest, że prace Banksy'ego przyjadą do Polski. Pewne jest, że wystawa odbędzie się w Warszawie, oraz to, że będzie to na początku 2021 roku. Na ekspozycji zobaczymy najpopularniejsze i najlepsze dzieła Banksy'ego. To najbardziej tajemniczy streetartowiec na świecie, a na wystawy jego prac przybywają tłumy. 


Posłuchaj
03:33 czwórka pierwsze słyszę 24.09.2020 banksy.mp3 O spodziewanej w Warszawie wystawie prac Banksy'ego opowiada Maciej Wernio z noizz.pl (Pierwsze słyszę/Czwórka)

- Banksy to na pewno jedna z ciekawszych postaci związanych ze street artem i można powiedzieć, że chyba najpopularniejszy artysta tego nurtu na świecie. Banksy konsekwentnie dba o to, by było o nim głośno - mówi Maciej Wernio z noizz.pl. - Najważniejszą jego cechą jest tajemniczość, nadal nie został zdemaskowany. Pojawia się na instagramie, gdzie potwierdza, że to on jest autorem danej pracy. Jak wygląda, kim jest? - jest na ten temat wiele teorii, ale wciąż nikt nie jest pewien, co jest prawdą - dodaje. 

Wyświetl ten post na Instagramie.

. . If you don’t mask - you don’t get.

Post udostępniony przez Banksy (@banksy)

Czytaj także:

Warto wiedzieć, że to nie sam Banksy pracuje nad swoimi wystawami, a kolekcjonerzy jego prac. - Są ludzie, którzy skupują jego dzieła, są fanami jego twórczości, mają już na tyle duże kolekcje jego prac, że organizują wystawy - wyjaśnia rozmówca Mateusza Kulika. 

Taka wystawa była prezentowana w Moskwie, Petersburgu, Madrycie. W 2021 roku będzie też w Polsce. - Za wystawę, która pojawi się w Polsce, odpowiedzialna jest osoba, która jest równie tajemnicza jak sam artysta - wyjaśnia gość Czwórki. - Wiemy jedynie, że dysponuje pokaźną kolekcją dzieł artysty i pochodzi z Brna - dodaje. 

Wciąż nie wiemy, jaka przestrzeń ugości prace Banksy'ego, ile będą kosztowały bilety na ekspozycję. Zainteresowanie ekspozycją jest ogromne. To pierwsza okazja dla Polaków, by zobaczyć dzieła Banksy'ego, bez konieczności wyjazdu się w daleką podróż. 

Najwięcej prac Banksy'ego można zobaczyć w Wielkiej Brytanii, szczególnie w Londynie. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Mateusz Kulik

Data emisji: 24.09.2020

Godzina emisji: 7.23

pj

Czytaj także

Full Moon Party. Sztuka ulicy we wnętrzu galerii

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 13:21
13 grudnia w warszawskim klubie Warmut odbędzie się wernisaż wystawy promującej polski urban art. Zobaczymy na niej 12 wielkoformatowych prac czołowych polskich twórców tego nurtu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co szóste muzeum świata pozostanie zamknięte - na zawsze

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020 10:12
Pandemia koronawirusa wdarła się w każdą dziedzinę naszego życia, dotknęła wszystkich branż, nie ominęła też rynku sztuki. UNESCO szacuje, że z 95 tys. muzeów na całym świecie aż 90 procent musiało zawiesić działalność. Nie wszystkie otworzą się ponownie.
rozwiń zwiń