Wyklejanki. Roboty ręczne Wisławy Szymborskiej

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 17:40
Przez 40 lat polska noblistka obdarowywała znajomych i bliskich własnoręcznie wykonanymi prezentami. Otrzymali je m.in. Zbigniew Herbert, Stanisław Barańczak i Woody Allen. Teraz i my możemy przyjrzeć się im z bliska za sprawą wystawy "Spojrzenia Szymborskiej".   
Znakomita poetka Wisława Szymborska została laureatką nagrody Polskiego PEN Clubu w 1995 roku w dziedzinie poezji
Znakomita poetka Wisława Szymborska została laureatką nagrody Polskiego PEN Clubu w 1995 roku w dziedzinie poezjiFoto: PAP/Filip Miller

Szymborska wycina i klei

- Pokazujemy Szymborską mniej znaną. Wchodzimy do jej prywatnego świata, a najciekawszymi obiektami na naszej wystawie są kolaże jej autorstwa - mówi Krzysztof Mikołajewski, dyrektor Wolskiego Centrum Kultury.  

Posłuchaj
10:56 [CZWORKA]Stacja Kultura 24 wrzesień 2020 szymborska.mp3 Prezenty od polskiej noblistki. O wystawie "Spojrzenia Szymborskiej" (Stacja Kultura/Czwórka)

Posłuchaj
kasia klich 1200.jpg
Stubbornly Absent. Kasia Klich i Jarek Płocica przekładają Szymborską na angielski

Puenty z "wąsów" i "oczu"

Każdego roku jesienią Wisława Szymborska zamykała się w swoim domu i tworzyła kartki, które potem rozsyłała wraz z życzeniami na Nowy Rok. Całe mieszkanie noblistki było wtedy zasłane powycinanymi wcześniej fragmentami ilustracji i tekstów, które czekały na tę chwilę w specjalnych teczkach z napisami: "wąsy", "oczy", "ręce". - Kluczem do odczytania wyklejanek, podobnie z resztą jak do rozumienia wielu wierszy Szymborskiej, jest ironia - opowiada gość Czwórki. - A wycinanki były jednym z jej ulubionych zajęć.

Po raz pierwszy prace poetki zostały wystawione dla szerokiej publiczności w lutym 2013 roku w krakowskim Pałacu pod Baranami, przy okazji obchodów pierwszej rocznicy śmierci poetki. Okazały się na tyle popularne, że po pierwszej premierze pokazywane były również w Toruniu, Łodzi, Gdańsku, Wrocławiu, Rzymie, Bolonii, Sardynii, w Madrycie, Barcelonie, Astanie, Budapeszcie, Sofii, Norymberdze, Frankfurcie nad Menem, czy Düsseldorfie.​ 

Sprawdź
Mela Koteluk i Kwadrofonik 1200.jpg
Mela Koteluk: "Astronomia poety" afirmuje miłość i wolność

Szafa noblistki

"Spojrzenia Szymborskiej" w Wolskim Centrum Kultury to także przedmioty, z których na co dzień korzystała Wisława Szymborska. - Mamy m.in. słynny płaszcz pani Wisławy oraz jej mniej znane portrety - dodaje rozmówca Krzysztof Mikołajewski.

Wisława Szymborska "Kolaże" | Wisława Szymborska "Collages" / Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK

Na wystawie prezentowane są kolaże ze zbiorów Fundacji Wisławy Szymborskiej oraz kolekcja zdjęć noblistki autorstwa Joanny Helander. Ekspozycja czynna będzie już tylko do 28 września 2020 roku.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo 

Gość: Krzysztof Mikołajewski (dyrektor Wolskiego Centrum Kultury)

Data emisji: 24.09.2020

Godzina emisji: 11.15

kul

Czytaj także

Dizajnersko, ekologicznie i z polskim akcentem - przegląd światowych wystaw

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2020 15:33
Podróżujemy w poszukiwaniu kulturalnych inspiracji. Na wystawy w Helsinkach, Londynie, Kopenhadze i Nowym Jorku zaprasza Ada Janiszewska.   
rozwiń zwiń
Czytaj także

Galerie dookoła świata: selfie Muncha i klejnoty w Amsterdamie

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2020 15:00
- Nie trzeba jechać do Rosji, by poznać historię i skarby tego kraju. Rosyjskie klejnoty prezentowane są teraz w Holandii, w amsterdamskim oddziale Ermitażu - namawia Ada Janiszewska, autorka cyklu "Galerie dookoła świata".
rozwiń zwiń