Jak zrewitalizować starą fabrykę porcelany?

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2017 13:20
Fundacja Giesche powstała w Katowicach w 2012 roku, w miejscu gdzie od lat dwudziestych ubiegłego wieku produkowano znaną w całej Europie porcelanę, sygnowaną znakiem Giesche. Dziś nowi właściciele starej fabryki porcelany tworzą w jej postindustrialnych budynkach nowoczesny Park Technologiczny i Centrum Designu, współtworzone z ASP w Katowicach.
Audio
  • Spektakularna rewitalizacja fabryki porcelany w Katowicach (Stacja Kultura/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Rawpixel.com/Shutterstock.com
Sprawdź też:
Adam Słodowy PAP 1200x660.jpg
"Słodowy remixed". Wariacje na temat "DIY"

- Pięć lat temu fabryka porcelany w Katowicach to była ruina: dziury w dachu, zasieki, trochę prądu i dużo wody. Tam nie było życia - wspomina w Czwórce Rafał Wyszyński, prezes Fundacji Giesche, której celem jest działanie na rzecz przedsiębiorczości, innowacyjności oraz rozwoju regionalnego. - Dziś w fabryce porcelany można przytyć, schudnąć, zaprojektować dom i odpocząć. Jesteśmy pokazywani jako spektakularna śląska rewitalizacja - przekonuje Rafał Wyszyńśki.

W rozmowie z Kasią Dydo zaproszony gość opowiada też o współpracy Fundacji Giesche z kultowym, katowickim OFF Festivalem oraz o tym, jakie obiekty muzealne na terenie fabryki porcelany można zwiedzać. A co się tam dzieje w weekend 11-13 sierpnia, oraz jaki wrześniowy festiwal przygotowują fundacyjni animatorzy - tego dowiecie się, słuchając nagrania całej rozmowy z Czwórki.   

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Gość: Rafał Wyszyński (Fundacja Giesche)

Data emisji: 9.08.2017

Godzina emisji: 10.08

jsz/kul

Czytaj także

Jagody açaí. Superfood zbierany z narażeniem życia

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2017 17:20
- Z açaí zetknęłyśmy się w Brazylii, gdzie realizujemy projekty związane z designem. Teraz jesteśmy od tych jagód uzależnione - tłumaczyła i żartowała w "Pierwsze słyszę" projektantka z fundacji The Spirit of Poland Monika Brauntsch.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sypialnia. "To miejsce intymne, ale można zaszaleć"

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2017 15:30
W tym miejscu zaczyna się i kończy nasz dzień. Jak zaaranżować sypialnię, by spełniała swoją funkcję?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dodatki do mieszkania. Jak zrobić coś z niczego?

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2017 19:34
Jak stworzyć elegancką miskę na owoce z pudełka po ciastkach, zasłonę z plastikowych butelek, półkę z patyków oraz stojak na biżuterię? Swoje patenty na oryginalne dodatki w mieszkaniu zdradzała w Czwórce blogerka Hanna Kozłowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Słodowy remixed". Wariacje na temat "DIY"

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2017 17:24
"Słodowy remixed" to projekt Instytutu Adama Mickiewicza, którego celem jest krytyczne przybliżenie dziedzictwa Adama Słodowego, legendarnego polskiego wynalazcy, prezentera telewizyjnego i popularyzatora idei "zrób to sam".  
rozwiń zwiń